3 تیر 1393

مدال نقره جشنواره نیویورک به ’چمدان’ از بی‌بی‌سی فارسی رسید

3 تیر 1393

جشنواره بین‌المللی نیویورک، یکی از برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی را در فهرست برترین آثار مستند رادیویی جهان در سال ۲۰۱۳ قرار داد.

در این جشنواره، برنامه رادیویی چمدان، به همراه هفت مستند دیگر از کشورهای بریتانیا، کانادا، ایرلند، اتریش و استرالیا به دور نهایی راه یافتند که در این مرحله هیات داوران ’چمدان’ را شایسته دریافت مدال نقره در رشته مستند با موضوع انسانی دانست.

امسال در بخش بهترین برنامه‌های رادیویی جهان، آثاری از ۳۲ کشور به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی نیویورک ارسال شده بود که به گفته رزا اندرسون، دبیر جشنواره، تعداد و گستره آثار ارسالی ۴۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ افزایش داشت.

جشنواره بین المللی نیویورک هر سال در سه بخش فیلم و تلویزیون، رادیو، و آگهی‌های برتر بازرگانی و فرهنگی برگزار می‌شود.

بخش رادیویی این جشنواره از سال ۱۹۸۲ (۳۲ سال پیش) آغاز به کار کرده است.

امیر پیام، تهیه کننده برنامه چمدان که برای دریافت این جایزه به نیویورک سفر کرده است درباره رقبای خود در جشنواره امسال گفت: "در بخش مستند با موضوع انسانی، برنامه رادیویی ’چمدان’ از بی‌بی‌سی فارسی؛ به همراه ’زندگی با خاطرات در روآندا’ از رادیو ۳ بی‌بی‌سی بریتانیا، دو مستند از رادیو سی‌بی‌سی کانادا به نام‌های ’هفت روز در سوریه’ و ’داستان آرتور؛ مردی که از دل سرما آمد’؛ ’استخوان‌های ولنتاین’، کاری از رادیو آر‌تی‌ای ایرلند و ’او بدون خداحافظی رفت’ از رادیو اوآراف اتریش، به همراه دو مستند از رادیو اِی‌بی‌سی استرالیا به نام‌های ’آیا کیت از دست کیت زنده می‌ماند’ و ’گفت‌وگو با ریچارد فیدلر’ به دور نهایی راه یافته بودند."

هیات داوران جشنواره امسال نیویورک هم متشکل از ۸۶ داور بود که از کشورهای مختلف گرد هم آورده شده بودند.

طی سه ماه گذشته هیات داوران جشنواره نیویورک بعد از انتخاب حدود ۲۶۰ اثر به عنوان فینالیست‌، از میان آنها برندگان مدال‌های طلا، نقره و برنز را معرفی کردند.

فصل اول برنامه رادیویی چمدان که به موضوع مهاجرت ایرانیان و تجربه زندگی آنها در نقاط مختلف جهان می‌پردازد، در چهل قسمت از بهار تا زمستان سال گذشته هر پنجشنبه از رادیو و وبسایت بی‌بی‌سی فارسی پخش شد و سری دوم آن، هم اکنون در دست تهیه است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)