22 شهریور 1390

بر سر انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران چه آمد

اما و اگرهایی در باره انجمن تازه تاسيس خبرنگاران

22 شهریور 1390

خبرنگاران ايران -سارا محسنی: در حالی‌که چگونگی فعالیت «انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران» بعد از دو سال کاملا نامشخص است، این روزها خبرنگاران از یکدیگر درباره تاسیس انجمنی جدید با نام «انجمن صنفی خبرنگاران» می پرسند.

یک ماه پیش و همزمان با روز خبرنگار، ایمیلی برای خبرنگاران در طیف های مختلف رسانه ها ارسال شد که خبر از تاسیس انجمنی جدید در این زمینه را می داد.

این ایمیل که «فوری و مهم» نامگذاری شده بود به اهداف تشکیل این انجمن پرداخته بود و در انتهای ایمیل اعلام کرده بود که« انجمن صنفي در شرف تاسيس خبرنگاران در جهت حمايت از حقوق خبرنگاران قرار است شروع به كار نمايد و به هيچ وجه فعاليت هاي سياسي را دنبال نمي كند و هيچ گونه وابستگي به شخص و يا حزب خاصي ندارد و متعلق به خبرنگاران است.»

این تاکید در حالی صورت می گیرد که بسیاری از خبرنگاران مجوز گرفتن این انجمن را با وجود «انجمن صنفی روزنامه نگاران» دلیلی بر وابسته بودنش به دستگاه ها و اشخاص حکومتی عنوان می کنند.

یکی از روزنامه نگاران حوزه اجتماعی که چنین ایمیلی را دریافت کرده در این زمینه می گوید: «الان بیش از دو سال است که دولت و حاکمیت صداهای منتقد و مخالف را با شدیدترین وضعیت خاموش کرده است. آن بلا را در پلمپ کردن انجمن صنفی بر سر خبرنگاران آورد. حال چگونه است که راضی می شود که انجمنی مستقل برای خبرنگاران ایجاد شود؟»

او تاکید می کند: «همانگونه که هم اکنون سایت ها و رسانه های وابسته به حاکمیت جولان می دهند این انجمن در این زمان تنها در صورتی می تواند حیات داشته باشد که وابسته باشد و این اصلا به درد خبرنگاران مستقل نمی خورد.»

از سوی دیگر هنوز وضعیت «انجمن صنفی روزنامه نگاران» که در مهرماه سال 1376 بعد از روی کار آمدن دولت سیدمحمد خاتمی تاسیس شد نامشخص است. بعد از انتخابات پر مناقشه سال 1388 ترکش های برخورد حاکمیت با خبرنگاران به سمت انجمن صنفی روزنامه نگاران هم پرتاب شد. دفتر اداری انجمن صنفی روزنامه‌نگاران در تاریخ ۱۴ مردادماه ۱۳۸۸ توسط دادستانی تهران و با حکم سعید مرتضوی از مطبوعات کشور پلمب شد. گرچه در روز ۸ آذر ۱۳۸۹ فک پلمب این دفتر صورت گرفت تا تعاونی مسكن انجمن، فعاليت اداری خود را استمرار دهد. با این‌حال طبق بیانیه هیأت مدیره این انجمن، «فعاليت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ايران به ويژه امور دبيرخانه‌ای آن، از قبيل تمديد اعتبار کارت عضويت داخلی و بين‌المللی اعضاء، امور بيمه بيکاری و فعاليت کميته‌های عضوگيری و رفاهی تا اطلاع ثانوی همچنان ميسر نيست.»

موازی کاری با انجمن صنفی روزنامه نگاران با چه هدفی؟

حال با وجود اینکه «انجمن صنفی روزنامه نگاران» ماهیت وجودی خود را دارد انجمن جدیدی پا به عرصه گذاشته است که ابهام های زیادی را برای اهالی رسانه ایجاد کرده است.

در ایمیل ارسالی به خبرنگاران ، فردی با عنوان «علی لاریجانی» در این انجمن تازه تاسیس معرفی شده است که فرد شناخته شده ای در عرصه رسانه نیست اما وی در مقام پاسخگویی به سوالات درباره این انجمن برآمده است و می گوید: «هم اکنون این انجمن توسط وزارت کار مجوز در شرف تاسیس گرفته تا در ادامه فعالیت کند و در صورت تایید این وزارتخانه مجوز قطعی فعالیت صادر شود.»

او اکثر افرادی را که تا کنون در این انجمن ثبت نام کرده اند، خبرنگاران تازه کار عنوان می کند. گفته می شود اغلب این خبرنگاران بیشتر در رسانه های اصولگرا مشغول کار هستند و آنطور که خبرگزاری مهر اعلام کرده است این انجمن در حالی نخستین روزهای شکل‌گیری خود را می‌گذراند که فعالان رسانه‌ایی که هیئت موسس و هسته اصلی شکل‌گیری آن هستند بیشترین سابقه‌‌شان در حوزه اقتصادی بوده و در رسانه‌هایی چون فارس، وطن‌امروز، خبرگزاری جمهوری اسلامی قلم زده‌ و می‌زنند. خبرنگارانی که علاوه بر این انجمن می توانند در انجمن «روزنامه نگاران مسلمان» که آن هم وابسته به جریان اصولگرایی کشور است،پ عضو شوند.

لاریجانی درباره تداخل کاری این انجمن با «انجمن صنفی روزنامه نگاران» هم اظهار نظر می کند و می گوید: «انجمن صنفی روزنامه نگاران گرچه حکم انحلال ندارد اما فعلا کار نمی کند و سعی هم داریم که تداخلی در این خصوص صورت نگیرد.»

وی در گفت و گوی مکتوبی که با خبرنگاران ایران داشت این ادعا را مطرح می کند که «انجمن صنفی روزنامه نگاران» جزیی از اصحاب رسانه را شامل می شد اما «انجمن صنفی خبرنگاران» تمامی خبرنگاران از هر قشری را شامل می شود.

شریف: انجمن صنفی روزنامه نگاران هنوز سرجایش است

ماه گذشته نیز «محمد شریف» حقوقدان در گفت و گویی که با روزنامه توقیف شده روزگار داشت به این موضوع واکنش نشان داد و گفت: «وزارت کار حق ندارد مجوزی برای یک انجمن جدید صنفی در حوزه مطبوعات صادر کند. انجمن روزنامه نگاران هنوز سر جایش هست و هر نهاد صنفی باید تنها یک مجموعه برای رسیدگی به امورش داشته باشد.»

او با اشاره به اینکه رسیدگی به حقوق صنفی خبرنگاران، روزنامه نگاران، نویسندگان یا سایر افراد مرتبط در این حوزه بر عهده «انجمن صنفی روزنامه نگاران» است، می گوید: «انجمن روزنامه نگاران بر اساس قانون وظایفی دارد که همان قانون امکان وجود دو نهاد را به خاطر ایجاد مشکلات مختلف غیر ممکن می کند.»

انجمن صنفی روزنامه نگاران دارای یک شخصیت حقوقی است که زوال آن یا از طریق صدور حکم توسط دادگاه صالح یا از طریق راه حل های پیش بینی شده در خود اساسنامه امکان پذیر است و با این شرایط اداره کل سازمان های کارگری و کارفرمایی وزارت کار حق صدور مجوز برای راه اندازی یک تشکل صنفی به نام خبرنگاران را ندارد و چنین تشکلی فاقد مجوز قانونی شمرده می شود.

اما علاوه بر حاشیه هایی که در کنار این انجمن جدید و تداخل فعالیت آن با انجمن صنفی روزنامه نگاران مطرح می شود بسیاری این سوال را مطرح می کنند که این انجمن به کجا می رود؟

انجمن مدعی حمایت از خبرنگاران با یک وبلاگ

بررسی این موضوع نشان می دهد که انجمنی که قرار است حامی خبرنگاران باشد در بدو تاسیس تنها یک وبلاگ در بلاگفا دارد که گفت و گو ها و اخبار را در آن به روز می کند.

وقتی خبرنگار سایت خبرنگاران ایران از لاریجانی درباره این موضوع سوال می کند که چطور می خواهید با این شرایط مدافع خبرنگاران هم باشید می گوید: «فعاليت اين انجمن هنوز به صورت رسمي شروع نشده و در حال عضو گيري ابتدايي است. »

او اضافه می کند که يك سايت به نام انجمن ثبت شده و درحال برنامه نويسي است كه در آينده حتماً از حالت وبلاگ خارج مي شویم.

اما سوال دیگری که «خبرنگاران ایران» از وی می پرسد درباره هیات موسس این انجمن است که وی از پاسخ گویی حودداری می کند و تنها می گوید:« ان شا الله در آينده نزديك انتخابات اين انجمن برگزار مي شود و شما به صورت رسمي با هيئت موسس آشنا مي شويد.»

انجمنی برای خبرنگاران اصولگرا نه برای همه؟

‌او در عین حال این توضیح را می دهد که اين انجمن پنج نفر عضو هيات موسس دارد كه اين افراد از حوزه‌هاي مختلف خبري هستند، به عنوان مثال يك نفر از صدا و سيما و يك نفر نيز از سايتي دولتي در ميان اين اعضا حضور دارد.

وی اما هیچ اشاره ای نمی کند که آیا در طیف رسانه های اصلاح طلب نماینده ای در این انجمن حاضر است یا نه؟

با توجه به اینکه در ابتدای تشکلیل این انجمن کاری برای شفاف سازی صورت نمی گیرد بسیاری از خبرنگاران در ارتباط با آن شروع به حدس و گمان زدن کرده اند. به طوریکه یکی از خبرنگاران درباره سابقه فعالیت لاریجانی می گوید: «تا جایی که به خاطر دارم فردی با این نام در حوزه اقتصادی فعالیت می کرد. برای همین هم گفته می شود این انجمن را برخی خبرنگاران فعال در حوزه‌های اقتصادی نظیر «نفت» تشکیل داده اند.»

این گمانه زنی ها در حالی صورت می گیرد که نگاه خوشبینانه ای نسبت به این انجمن وجود ندارد اما در عین حال وبلاگی که اخبار این انجمن را پوشش می دهد دو روز پیش اعلام کرد به زودی انتخابات این انجمن برگزار می شود . شاید برگزاری این انتخابات هویت اصلی افرادی که مدعی حمایت از خبرنگاران بدون نگاه سیاسی هستند را بیشتر آشکار کند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail

2 پيامهاى سخنگاه

 • واقعاً چرت نوشتي يك هم كه پيدا شده كه كار سياسي نمي خواد بكنه و قرار كار صنفي بكنه شما اينقدر چرت و پرت بنويسيد كه بي خيال بشه اصلاً تقصير خودمونه كه هيچ حق و حقوقي نداريم فقط صدا داريم و نون شب نداريم

  پاسخ به اين پيام

 • سركار خانم سارا محسني
  الان همه بايد از اين انجمن حمايت كنيم بچه كه نيستيم اون انجمن كه ديگر وجود خارجي ندارد و ما بايد يك تريبون مجاز براي اعلام نظر داشته باشيم بنده جناب آقاي لاريجاني را مي شناسم ايشان يكي از متعادل ترين افرادي هستند كه بنده مي شناسم پس بياييم با كمك و همكاري همديگر اين انجمن را قوت ببخشيم و خصومت هاي شخصي را كنار بگذاريم و بدانيم موفقيت در گرو اتحاد است

  پاسخ به اين پيام

پاسخ به اين مقاله

 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.