2 تیر 1393

هفت سال زندان برای خبرنگاران الجزیره در مصر

2 تیر 1393

رادیو زمانه

سه خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره روز دوشنبه (دوم تیرماه / ۲۳ ژوئن) در دادگاهی در مصر به اتهام پشتیبانی از اخوان‌المسلمین و انتشار خبرهای دروغ به هفت سال زندان محکوم شدند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، محمد فاضل فهمی، خبرنگار مصری ـ کانادایی و رئیس دفتر شبکه الجزیره تا زمان ممنوع شدن این شبکه در مصر؛ همکار استرالیایی وی، پیتر گرست و باهر محمد، خبرنگار مصری این شبکه که نزدیک به ۱۶۰ روز است در بازداشت به‌سر می‌برند، محکوم‌شدگان این دادگاه هستند.

در این پرونده، که اعتراض‌های جهانی را نیز برانگیخت، ۹ متهم دیگر، از جمله دو روزنامه‌نگار خارجی در دادگاه غیابی به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

آن‌ها تظاهرات طرفداران مرسی را پوشش می‌دادند

این حکم دادگاه بر بستری از سرکوب خونین طرفداران محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنارشده مصر و دو هفته پس از انتخابات ریاست جمهوری این کشور که به پیروزی ۹۶/۹ درصدی عبدالفتاح سیسی انجامید صادر شده است.

سیسی، ژنرال بازنشسته ارتش مصر در واقع از سوم ژوئن ۲۰۱۳ که محمد مرسی برکنار شد سکان کشور را در دست دارد. از آن زمان نیروهای ارتش و پلیس بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ تظاهرکننده طرفدار محمد مرسی را کشته و بیش از ۱۵ هزار نفر را بازداشت کرده‌اند که صدها تن از آن‌ها در دادگاه‌های سریع به مرگ و یا حبس ابد محکوم شده‌اند.

سه خبرنگار شبکه الجزیره تظاهرات طرفداران مرسی را پوشش خبری می‌دادند و به همین دلیل در ماه دسامبر گذشته پس از حمله پلیس به دفاتر این شبکه، در اتاقی در یک هتل در قاهره که به دفتر کاری آن‌ها تبدیل شده بود، دستگیر شدند. این خبرنگاران بدون مجوز رسمی فعالیت، برای رسانه‌های دیگر نیز کار می‌کردند.

«حیرت‌زدگی» استرالیا از حکم دادگاه

شبکه خبری الجزیره با انتشار بیانیه‌ای رسمی نسبت به این حکم واکنش نشان داد. این شبکه در بیانیه خود با تأکید بر «فقدان کامل شواهد بر علیه روزنامه‌نگاران»، حکم دادگاه را «برخلاف هرگونه منطق، عقل سلیم و هرگونه عدالت» عنوان کرده است.

در پی محکومیت این خبرنگاران، جیمز وات، سفیر بریتانیا در مصر، با بیان این‌که «آزادی بیان، یک حق بنیادی و دمکراتیک است»، گفت از این حکم «بسیار ناامید» شده است.

همچنین دولت استرالیا اعلام کرد که از این تصمیم دادگاه مصر «حیرت‌زده» شده است.

روز پنج‌شنبه (۱۹ ژوئن / ۲۹ خرداد) نیز محمد بدیع، رهبر اخوان‌المسلمین مصر، بار دیگر در دادگاهی در آن کشور به مجازات اعدام محکوم شد.

وی متهم بود که در ناآرامی‌های تابستان سال ۲۰۱۳ در قاهره، پایتخت مصر، نقش داشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)