2 تیر 1393

حامیان «پایداری» در «سیما» برنامه‌ساز می‌شوند

2 تیر 1393

روزنامه شرق

بیست‌ودومین شبکه سیما روی «آنتن» می‌آید. اردیبهشت سال‌جاری عزت‌الله ضرغامی، رییس سازمان صداوسیما برای اولین‌بار خبر راه‌اندازی شبکه «افق» را در حاشیه اختتامیه جشنواره بین‌المللی رادیو اعلام کرد و ۱۰ روز بعد و در آستانه سالگرد آزادسازی خرمشهر این شبکه صاحب فرکانس مستقل شد. پخش پیش‌برنامه‌های شبکه «افق» که تا پیش از این به نام شبکه «عصر» شناخته می‌شد، روز ۱۳خرداد با شعار «به افق نگاه کن...» پخش آنونس برنامه‌های خود را در ایستگاه الوند، فرستنده سوم تهران، فرکانس ۵۷۸، آغاز کرد. این شبکه در یکی از تیزرهای خود اعلام کرده است که: «دیدار بعد؛ همراه با دیدن هلال ماه رمضان».

از همان ابتدا، برخی اخبار و شایعات از تعلق این شبکه به سپاه حکایت داشت. اما سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه این انتساب را تکذیب کرد. با این حال، وی گفت که «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راستای وظایف ذاتی خود از بسیاری از موسسات و سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه مسایل فرهنگی و اجتماعی به صورت موردی حمایت به عمل آورده است که سازمان فرهنگی و هنری و رسانه‌ای «اوج» به‌عنوان یکی از سازمان‌های «مردم‌نهاد» نیز در برخی فعالیت‌ها از چنین حمایت‌هایی برخوردار بوده است.»

از مدت‌ها قبل زمزمه‌ تاسیس نخستین شبکه تلویزیونی خصوصی شنیده می‌شد؛ شبکه‌ای که خبرهای تاییدنشده، از حضور فعالان رسانه‌ای منتسب به «جبهه پایداری» و اهالی نشریه «۹دی» با مدیرمسوولی حمید رسایی عضو این جبهه، خبر می‌داد اما انتشار اسامی‌ای مانند وحید یامین‌پور، وحید جلیلی و نادر طالب‌زاده به‌عنوان مدیران این شبکه این گمانه را بیشتر کرد که «جبهه پایداری» به‌صورت غیررسمی و نه خصوصی، شبکه‌ای تلویزیونی را اداره خواهد کرد. روز گذشته رمضان‌نژاد، مدیر گروه مستند «شبکه۴» به‌عنوان مدیر جدید «شبکه افق» منصوب شد و به گزارش خبرگزاری‌ها افرادی چون وحید جلیلی، نادر طالب‌زاده، احسان محمدحسنی، وحید یامین‌پور و... از جمله افرادی هستند که در تولید برنامه‌های «شبکه افق»، نقش خواهند داشت. در حال حاضر، موسسه فرهنگی، رسانه‌ای «اوج»، بسیاری از محتوای این شبکه را «تامین» می‌کند که بر اساس برنامه‌ریزی آتی، تمامی مراکزی که در زمینه تولیدات رسانه‌ای تصویری پیرامون دفاع مقدس و انقلاب اسلامی فعالیت می‌کنند، می‌توانند در «تامین» محتوای این شبکه، مشارکت داشته باشند.

«اوج» اوج می‌گیرد

تابستان ۹۰ بود که سازمان هنری و رسانه‌ای «اوج» فعالیت خود را آغاز کرد. همان زمان اخبار حاکی از آن بود که این سازمان قرار است، تولید آثار یک شبکه‌ جدید تلویزیونی را برعهده بگیرد. با‌ طولانی‌شدن مقدمات تاسیس این شبکه که امکان راه‌اندازی خصوصی آن وجود نداشت، سازمان «اوج»؛ پیش از راه‌اندازی شبکه جدید، برخی از برنامه‌های تولیدی خود را منتشر کرد. سایت قرارگاه شهیدباقری بسیج دانشجویی، در معرفی این سازمان نوشته است: «اهداف این سازمان، ایجاد بستری برای شناسایی، آموزش و جهت‌دهی نیروهای مستعد انقلابی در عرصه‌های مختلف هنری و رسانه‌ای و نیز فراهم‌کردن زمینه تولید و توزیع محصولات همسو با انقلاب اسلامی عنوان شده است.» طبق گزارش سایت قرارگاه شهید باقری، مدیریت سازمان برعهده‌ احسان محمدحسنی است و از شب شعر تا هنرهای نمایشی و موج‌سازی تبلیغاتی و تولیدات تلویزیونی از کارهای این سازمان تازه‌تاسیس اما زودبازده است.

این سازمان در روند مذاکرات هسته‌ای و همچنین مذاکره مستقیم با آمریکا توانست با طراحی بیلبوردهای زیاد و نصب این بیلبوردها در سرتاسر شهر به‌ویژه در اتوبان‌ها و مراکز پرتردد شهر، نظر عموم مردم را به خود جلب کند. این حرکت نه‌تنها نظر بسیاری در ایران را جلب کرد که رسانه‌های غرب نیز این پوسترها را نظر اصلی نظام برای مذاکره معنا کردند. هرچند این بیلبوردها پس از مدتی بحث و چالش، از سطح شهر جمع شد اما توانست بسیاری از منتقدان دولت را به موضوع مذاکرات حساس کند. حال به نظر می‌رسد بسیاری از برنامه‌های شبکه جدید تلویزیونی بر عهده این سازمان قرار گرفته است و قرار است تولید محتوای شبکه «افق» برعهده سازمان اوج باشد.

حضور افرادی همچون یامین‌پور و وحید جلیلی و نادر طالب‌زاده و تمرکز این شبکه و موسسان و مدیران آن روی مسایل فرهنگی خاص، شایبه وابستگی این شبکه را به جبهه پایداری یا هدایت آن توسط اعضای جبهه پایداری بیشتر می‌کند.


وحید یامین‌پور: مجری حامی احمدی‌نژاد و کم‌سابقه تلویزیون از افرادی‌ است که نامش در بین مسوولان محتوایی این شبکه دیده می‌شود. شاید بتوان برنامه تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» را اولین مواجهه مخاطبان با این جوان دانست. وحید جلیلی: هرچند نام سعید جلیلی بیش از برادرش بر سر زبان‌ها بوده اما شاید بتوان سابقه وحید را بیشتر از سعید دانست. او جنبه‌ فرهنگی را برعهده گرفته و روزنامه‌نگار است. وحید جلیلی ترجیح می‌دهد شخصیتی تئوریک از خود نشان دهد و اکنون پای ثابت گردهمایی‌های«دلواپسان» سیاست‌های هسته‌ای روحانی است. نادر طالب‌زاده: تهیه‌کننده، مجری برنامه‌های تلویزیونی، مستندساز و روزنامه‌نگار است و از حامیان محمود احمدی‌نژاد به شمار می‌رود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)