2 تیر 1393

جزییات یک طرح باقی‌مانده از دولت قبل

2 تیر 1393

یک‌سال و هفت‌ماه از نخستین‌باری که نام «سامانه اشتراک نشریات» مطرح شد، می‌گذرد؛ سرانجام این طرح در آخرین روز خردادماه امسال، اجرایی شد. فعال شدن «سامانه اشتراک نشریات» وعده‌ای بود که در دولت دهم داده و در دولت یازدهم اجرایی شد.

به گزارش ایسنا، در آبان‌ماه ۱۳۹۱ همزمان با نوزدهمین نمایشگاه مطبوعات از سامانه‌ی اشتراک نشریات رونمایی شد. سامانه‌ای که هدف از راه‌اندازی‌اش، تسهیل دسترسی مخاطبان به رسانه‌ها و ترویج استفاده از مطبوعات عنوان و مقرر شد در این طرح، ۵۰ درصد هزینه‌ی خرید نشریات توسط معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و ۵۰ درصد دیگر توسط مخاطبان تأمین شود. این‌گونه بود که شروع فعالیت سامانه‌ی اشتراک نشریات در شرایطی که مطبوعات با مشکلاتی مانند ضعف‌های عمده در سیستم توزیع و کمبود مخاطب روبه‌رو بودند و تقریبا داشتن اشتراک برای آن‌ها بی‌معنی بود، کلید خورد.

با وجود ایده‌ی بسیار خوبی که در این طرح پیاده شده و به‌نوعی حمایت دولت از نشریات، بدون پرداخت نقدینگی به‌شمار می‌رفت، اما این طرح در طول فعالیتش چندان فروزان نبود؛ از سامانه‌ی اشتراک نشریات که طبق سیاست معاونت مطبوعاتی دولت دهم قرار بود در چند فاز فعالیت کند، در همان فاز نخست که شامل ماهنامه‌ها و فصل‌نامه‌ها بود، استقبال چندانی نشد و تقریبا در همان فاز نخست، کار رها شد.

در فاز نخست فعالیت این سامانه تا شهریور 1392، 69 عنوان نشریه در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی و خانوادگی، سیاسی، اقتصادی، دانش و فن‌آوری، تخصصی، دانشگاهی و مذهبی در این سامانه مشارکت کردند و پس از آن، دیگر خبری از این سامانه نبود تا این‌که زمستان سال گذشته، حسین انتظامی - معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - از فعالیت دوباره‌ی سامانه‌ی یادشده خبر داد.

پس از او، مهران عباسی انارکی - رییس هیئت مدیره‌ی موسسه‌ی نشرآوران - در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، درباره‌ی «طرح اشتراک با تسهیلات ویژه» گفت: شهروندان در سراسر کشور می‌توانند از این امکان برای داشتن اشتراک نشریه‌ی مورد علاقه‌ی خود تا 50 درصد تخفیف بگیرند و هر شهروند می‌تواند تا پنج عنوان نشریه را مشترک شود.

وی با اشاره به هدف از اجرایی کردن این طرح، اظهار کرد: هدف اصلی این طرح، ارتقای سطح دانش عمومی و تخصصی جامعه و گسترش فرهنگ مطالعه و مطبوعه‌خوانی در کشور و همچنین حمایت هوشمند از سازمان و بدنه‌ی اجرایی مطبوعات از طریق ایجاد سامانه‌ی مکانیزه‌ی اشتراک با تخفیف ویژه است. با این طرح، بخشی از یارانه‌ی دولت در بخش مطبوعات در مقصد پرداخت می‌شود تا با پایین آمدن بهای اشتراک، امکان آن‌که محصولات فرهنگی در سبد خانوار قرار گیرد، افزایش یابد.

طبق اعلام معاونت مطبوعاتی سرانجام در خردادماه، سامانه‌ی اشتراک نشریات با ۱۰۰ نشریه کار خود را آغاز کرد. این سامانه در دولت دهم طرح‌ریزی شد و در آن زمان، برنامه‌ای برای روزنامه‌ها در این طرح گنجانده نشده بود؛ اما اکنون اگر به سامانه‌ی اشتراک نشریات مراجعه کنید نام چند عنوان روزنامه را نیز در آنجا می‌بینید.

سامانه‌ی اشتراک نشریات با ۶۹ نشریه، فعالیت دوباره‌ی خود را آغاز کرده و این امتیاز را فقط برای ماهنامه‌ها و فصلنامه‌ها قائل نشده است. در زمینه‌ی فرهنگی، ۳۰ عنوان نشریه قابل اشتراک هستند که شامل نشریات ۱۹ دی، ماهنامه مدیریت ارتباطات، کودک، آرا، آسمان دوستی، جهان سینما، نقش جهان، نمایش، سینما تئاتر، تئاتر، هنرمند، جان و تن، آزما، خانه بخت، سایه تهران، خانواده، خانواده جوان، اسرار، شادکامی و موفقیت، همکاری ملی، ترمه، صبا، صبح ایرانیان، پیام دامپزشکان، خط خطی، هزاره سوم، دنیای چاپ، زمانه، سودوکو و حسبان است.

ستاره صبح، دنیای جدول، دوهفته‌نامه موفقیت، نارنگی، نواوران، همبستگی، ابتکار، خانواده و سرگرمی، ویژه کودک و کودک، ۱۰ مورد نشریه‌ای هستند که در زمینه‌ی اجتماعی - خانوادگی در این سامانه هستند. نام سه روزنامه‌ی ستاره صبح، ابتکار و همبستگی نیز در این گروه دیده می‌شود، در حالی که اگر این روزنامه‌ها ورق زده باشید، متوجه شده‌اید که موضوع برجسته در بیشتر آن‌ها «سیاست» است.

هشت نشریه نیز در حوزه‌ی اقتصادی قرار دارند؛ مناقصه مزایده، هدف و اقتصاد، کسب و کار، هفته‌نامه شهریور، صنعت نساجی و پوشاک، اقتصاد و مردم، روزگار اقتصاد و راه مردم. در این زمینه نیز نکته‌ی جالب این است که روزنامه‌ی راه مردم که روزنامه‌ای سیاسی، فرهنگی و اقتصادی است، در این دسته قرار گرفته است.

علم برتر، دنیای کامپیوتر و ارتباطات، ریزپردازنده‌ها، چاپ و تبلیغات، عصر شبکه، عصر ارتباطات، کیفیت و بهره‌وری و نسل برت نیز هشت نشریه‌ای هستند که در دسته‌ی دانش و فن‌آوری قرار گرفته‌اند.

۹ نشریه‌ی تشخیص آزمایشگاهی، نفت، گاز و انرژی، مدیریت سرمایه‌گذاری، ماهنامه مهندسی پزشکی، هنر و طراحی صنعتی چهارباغ، خدمات پس از فروش، صنعت درمان، عصر کیمیاگری و نوین دارو نیز جزو نشریات تخصصی و دانشگاهی قرار دارند. در این میان، نشریات ورزشی نیز یک عنوان را یعنی نشریه‌ی مدیریت ورزش دارند.

گرچه هنوز تعداد روزنامه‌ها در این سامانه به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد، اما ارائه‌ی نام روزنامه‌ها و قائل شدن چنین امتیازی برای آن‌ها، اتفاق خوبی است. از سوی دیگر، شاید نیاز باشد در دسته‌بندی موضوعی نشریات و اعلام تعداد نشریات حاضر در این سامانه، دقت بیشتری صورت گیرد و تبلیغات بیشتری برای این سامانه شود تا توفیق بیشتری نیز در این زمینه نصیب نشریات شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)