30 خرداد 1393

بیشترین کاربران اینترنت در کدام استان هستند

30 خرداد 1393

خبرگزاری مهر

براساس آمارهایی که در سامانه مديریت ضريب نفوذ اينترنت كشور آمده است ایران با ۷۵ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۶۶۹ نفر جمعیت دارای ۳۶ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۷۹۵ کاربر اینترنت و ۲۱ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۹۴۵ مشترک است که با این وجود ضریب نفوذ اینترنت در ایران تا پایان سال ۹۲ حدود ۴۹.۱۳ درصد برآورد می شود.

بیشترین کاربران اینترنت در مازندران

براساس بررسی های به عمل آمده استان مازندران با ضریب نفوذ ۸۶.۷۷ درصد بیشترین کاربران اینترنت در ایران را از آن خود کرده است و پس از این استان، تهران با ضریب نفوذ ۶۸.۰۴ ، اصفهان با ضریب نفوذ ۵۹.۳۲، خوزستان با ضریب نفوذ ۵۶.۲۸ و سمنان با ضریب نفوذ ۵۳.۸ در رده های بعدی قرار دارند.

تعداد کاربران اینترنت مازندران ۲ میلیون و ۶۶۷ هزار و ۲۰۴ نفر و تعداد مشترکان اینترنت در این استان ۱ میلیون و ۱۴۶ هزار و ۱۵ اعلام شده و جمعیت این استان ۳ میلیون و ۷۳ هزار و ۹۴۳ نفر است. در همین حال تهران با ۱۲ میلیون و ۱۸۳ هزار و ۳۹۱ نفر جمعیت دارای ۸میلیون و ۲۸۹ هزار و ۶۸۵ کاربر و ۵ میلیون و ۶۰۴ هزار و ۲۳۳ مشترک اینترنت است.

در این رده بندی اصفهان با ۴ میلیون و ۸۷۹ هزار و ۳۱۲ نفر جمعیت، ۲ میلیون و ۸۹۴ هزار و ۵۱۶ نفر کاربر اینترنت و یک میلیون و ۴۶۲ هزار و ۵۲۴ مشترک دارد.

خوزستان نیز با ۴ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۷۲۰ نفر جمعیت دارای ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۲۴۱ نفر کاربر و ۱ میلیون و ۲۶۳ هزار و ۵۶۱ مشترک اینترنت است.

همچنین استان سمنان نیز به عنوان پنجمین استان دارای کاربر اینترنت در ایران با جمعیت ۶۳۱ هزار و ۲۱۸ نفر، دارای ۳۳۹ هزار و ۶۱۱ کاربر و ۱۹۸ هزار و ۵۹۲ مشترک اینترنت است.

ADSL محبوبترین سرویس اینترنتی در میان ایرانیها

تا پایان سال ۹۲ شمار کاربران اینترنت ADSL در ایران به ۱۱ میلیون و ۹۹۱ هزار و ۲۳۳ نفر رسید و این فناوری توانسته بیشترین کاربران اینترنت در ایران را از به خود جلب کند؛ هم اکنون ضریب نفوذ فناوری ADSL در ایران ۱۵.۹۶ درصد برآورد می شود و ۴ میلیون و ۷۹۶ هزار و ۴۹۳ مشترک نیز دارد.

پس از فناوری ADSL، اینترنت دایل آپ بیشترین میزان اتصالات به اینترنت را در ایران در اختیار دارد؛ به نحوی که 9.23 درصد کاربران اینترنت در ایران با اینترنت دایل آپ به شبکه جهانی متصل می شوند و تعداد کاربران این فناوری نیز ۶ میلیون و ۹۳۴ هزار و ۷۶۰ نفر و تعداد مشترکان ۳ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۳۸۰ نفر برآورد می شوند.

شمار کاربران فناوری وایمکس در ایران نیز به ۲ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۵۵۰ نفر رسیده و سامانه مديریت ضريب نفوذ اينترنت كشور، ضریب نفوذ این فناوری را 3.57 درصد با یک میلیون و ۷۱ هزار و ۸۲۰ اشتراک اعلام کرده است.

هم اکنون ۹ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۲۵۲ ایرانی نیز از طریق موبایل به اینترنت وصل می شوند و ضریب نفوذ اینترنت موبایل در ایران ۱۲.۲۵ درصد اعلام شده است؛ این درحالی است که تا پیش از این و در سال ۹۱، اتصال کاربران با موبایل به اینترنت، بیشترین نوع اتصال ایرانیها محسوب می شد که این رتبه هم اکنون در اختیار اینترنت ADSL قرار گرفته است.

در همین حال ۶ میلیون و ۱۰۶ هزار نفر از طریق فیبر به اینترنت متصل می شوند و ضریب نفوذ این فناوری با ۲ میلیون و ۶۵۶ هزار مشترک در ایران ۸.۱۳ درصد برآورد شده است.

بیشترین خطوط وایمکس در اختیار خوزستانی ها

استان مازندران بیشترین کاربران اینترنت ADSL را در خود جای داده است و ضریب نفوذ این فناوری در این استان، ۵۱ درصد تخمین زده شده است. در همین حال استانهای اردبیل، اصفهان، سمنان و گلستان نیز در رتبه های برتر استانهای دارای بیشترین اتصال ADSL قرار دارند.

اینترنت دایل آپ نیز در استان اصفهان با ۱۳ درصد ضریب نفوذ، بیشترین مشتری را دارد و پس از اصفهان، استانهای البرز، تهران، یزد و مازندران بیشتر از سایر استانها از اینترنت دایل آپ برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند.

بیشترین خطوط وایمکس مربوط به استان خوزستان با ضریب نفوذ ۱۰.۳۹ درصد است و پس از آن تهران، هرمزگان، اصفهان و کردستان در رده های بعدی جدول وایمکس قرار دارند.

در بخش اینترنت موبایل نیز، کاربران تهرانی با ۲۰.۸۹ درصد ضریب نفوذ، بیشترین حجم اتصال را به خود اختصاص داده اند و پس از این استان، کاربران اینترنت در البرز، مازندران، خوزستان و بوشهر بیشتر از موبایل خود برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند.

استان بوشهر با ضریب نفوذ ۹.۲ درصد بیشترین اتصال اینترنت فیبر را در اختیار دارد و پس از آن ایلام، فارس، خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد در رده های بعدی اتصال به فیبر قرار دارند.

خراسان شمالی محروم ترین استان اینترنتی

براساس نقشه سامانه مديریت ضريب نفوذ اينترنت كشور، استان خراسان شمالی محروم ترین استان از نظر دسترسی به اینترنت محسوب می شود به نحوی که این استان با ۸۶۷ هزار و ۷۲۷ نفر جمعیت دارای ضریب نفوذ ۲۷.۵۵ درصدی اینترنت است و ۲۳۹ هزار و ۱۰۱ کاربر و ۱۴۹ هزار و ۴۶۸ اشتراک اینترنتی دارد.

آمارهای ارائه شده از سوی سامانه مديریت ضريب نفوذ اينترنت كشور، تا پایان سال ۹۲ را شامل می شود و این سامانه اعلام کرده که در حال ثبت و تکمیل این آمار است.

این درحالی است که پیش از این و در سال ۹۱ و شش ماهه نخست سال ۹۲، اینترنت در 4 استان اصفهان، مازندران، تهران و قم بیشترین کاربر را داشت؛ همچنین سهم اتصال به اینترنت از طریق GPRS در کل کشور بیش از سایر اتصالات بود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)