30 خرداد 1393

شمس الواعظین: آقای‌جنتی انجمن‌صنفی‌روزنامه‌نگاران را"پاسکاری"نکنید

30 خرداد 1393

گروه اجتماعی تدبیر

یک سال از وعده "حسن روحانی" به "روزنامه نگاران" می گذرد. وعده بازگشایی "انجمن صنفی روزنامه نگاران"، هم در جریان رقابت های انتخاباتی از سوی روحانی مطرح شد و هم در نخستین کنفرانس مطبوعاتی او در قامت رییس دولت یازدهم.

حالا یک سال از آن روزهای پرشور گذشته و با وجود پیگیری های مدام اعضای این نهاد صنفی، خبری از شکستن قفل انجمن صنفی روزنامه نگاران نیست.

پیش تر گفته می شد دلیل اصلی پلمپ انجمن صنفی روزنامه نگاران در سال 88، شکایتی بود که از طرف وزارت اطلاعات از این انجمن صورت گرفته اما به گفته اعضای هیات رییسه این انجمن و تایید وزارت ارشاد با پیگری هایی که در این یک سال انجام شده این وزارتخانه شکایت خود را پس گرفته است. همچنین در جلساتی که بین وزارت کار و امور اجتماعی، وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات برگزار شده هر سه وزارتخانه اعلام کرده اند که این انجمن حتی می تواند مجمع عمومی برگزار کند.

علی جنتی، وزیر ازشاد دوشنبه اعلام کرد"در دولت، دو بخش با انجمن صنفی روزنامه‌نگاران برخورد دارند؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت کار و امور اجتماعی و تا آنجا که من می‌دانم، در دولت هیچ اراده‌ای مبنی بر جلوگیری از بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وجود ندارد."

ماشاالله شمس الواعظین، عضو هیات رییسه انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران در این باره می گوید:"باید این سوال را پرسید که حالا که هر سه وزارتخانه درگیر در فک پلمپ انجمن با بازگشایی آن موافق هستند، پس چه مشکلی برای بازگشایی وجود دارد و چه ارگان دیگری در این کار دخیل است که اجازه این کار را نمی دهند."

پیشتر کامبیز نوروزی، دبیرکمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه نگاران در گفت و گو با "تدبیر" کارشکنی های وزارت کار راه مانع اصلی بازگشایی این نهاد صنفی اعلام کرده بود.

شمس الواعظین با اشاره به پس گرفتن شکایت وزارت اطلاعات از انجمن مطرح به "تدبیر" گفت: "از دولت سوال کنید که با وجود اینکه شما به عنوان دولت هیچ مشکلی برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ندارید و رفع شکایت از انجمن به وسیله شاکی که همان وزارت اطلاعات است هم انجام شده پس چرا انجمن صنفی بازگشایی نمی شود؟" او هم چنین تاکید کرد "ما از دولت تقاضا داریم که نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده وزارت کار و امور اجتماعی و نماینده وزارت اطلاعات حضور یابند و با همکاری قوه قضاییه از انجمن فک پلمپ صورت گیرد."

عضو هیات رییسه انجمن صنفی روزنامه نگاران افزود: "فک پلمپ از انجمن را باید اجرایی کنند، اینکه مطرح می کنند مشکلی برای این کار وجود ندارد دقیقا یعنی چه؟ یعنی موضوع را به ارگان های دیگر پاس می دهند؟"

شمس الواعظین با انتقاد از کوتاهی دولت در بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران گفت: "زمانی که دولت مدعی می شود که مشکلی با بازگشایی ندارد، باید با قوه قضاییه هماهنگ کنند و مشکلات را بر سر این قضیه با هم حل کنند. دولت نباید مطرح کند که مشکلی با این موضوع ندارد. دولت حل این موضوع را از دوش خود بر میدارد و به دوش یک ناشناس می گذارد. اگر مدعی است که مشکلی ندارد عهده دار حل این مشکل باشد."

این عضو هیات رییسه انجمن درباره مقاومت هایی که در دولت علیه بازگشایی انجمن صنفی وجود دارد، به "تدبیر" می گوید: "اگر نارضایتی و مقاومتی در دولت وجود دارد، خود دولت باید آنها را اعلام کند. من اظهارنظر رسمی درباره این مخالفت ها نشنیدم و شایعات هم نباید مورد توجه قرار گیرند. اگر به طور رسمی کسی مخالفتی داشته باید گفته شود که دلیل مخالفت چیست."

عضو هیات رییسه انجمن صنفی روزنامه نگاران درباره اینکه چرا وعده های بازگشایی خانه سینما عملی شد اما بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران با مشکل روبرو شده است عنوان می کند: "درخصوص انجمن صنفی روزنامه نگاران مخالفت های زیادی وجود دارد. از قوه قضاییه در مورد این انجمن مدعی هستند تا به قول شما معاون وزیر ارشاد اما درباره خانه سینما این ادعاها کم تر بود. اما موضوع مهم این است که وزیر ارشاد مطرح کرده که دولت آقای روحانی با بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران مشکلی ندارد، باید گفت که بسیار خوب آقای وزیر برای عملی کردن این کار فردا صبح گام بردارید. باید کسی آستین را بالا بزند. اگر دولت مدعی انجام این کار است، آن را عملی و اجرایی کند."

شمس الواعظین هم چنین درباره برگزاری مجمع عمومی انجمن می گوید:" برای انجام این کار یا باید انجمن بازگشایی شود و یا وزیر کار و ارشاد اعلام کند که باتوجه به پلمپ بودن انجمن شما مجمع عمومی را در وزارت کار برگزار کنید."

او تاکید می کند: "این سوال باید مطرح شود که چرا بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران به ارگان های مختلف پاس داده می شود و به صورت یک موضوع مجهول باقی مانده است؟ دولت اگر مشکلی ندارد برای بازگشایی انجمن گام بردارد."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)