29 خرداد 1393

گزارشگران بدون مرز: ایران همچنان زندان بزرگ فعالان رسانه‌ای است

29 خرداد 1393

گزارشگران بدون مرز در ارزیابی خود از وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در ایران اعلام کرد که یک سال پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران، هنوز هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این عرصه رخ نداده و ایران همچنان یکی از پنج زندان بزرگ جهان برای فعالان رسانه‌ای است.

بیانیه این سازمان که روز چهارشنبه، ۲۸ خرداد منتشر شده است، حسن روحانی را به تحقق وعده‌های انتخاباتی خود فرامی‌خواند و تاکید می‌کند که در دوران ریاست جمهوری او هنوز «موج بازداشت فعالان رسانه‌ای ادامه دارد».

در این بیانیه عنوان می‌شود که هم‌اکنون ۵۸ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند که ۲۵ تن از آنان در فاصله یک سال گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند. در عین حال که ۱۴ رسانه نیز از زمان پیروزی آقای روحانی در انتخابات سال گذشته به شکل موقت یا دائم توقیف شده‌اند.

گزارشگران بدون مرز سپس از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه ای نام می‌برد که در پی اعتراضات سال ۱۳۸۸ بازداشت شده‌اند و همچنان در زندان به‌سرمی‌برند، چهره‌هایی مانند کیوان صمیمی، احمد زیدآبادی، بهمن احمدی امویی، مسعود باستانی، مهدی محمودیان، سعید متین‌پور، حشمت‌الله طبرزدی، محمد داوری، سخی ریگی و حسین رونقی مالکی که به ۶ تا ۲۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

این سازمان مدافع حقوق روزنامه‌نگاران پیش از این نیز در اواخر آبان سال گذشته، ۱۰۰ روز پس از شکل‌گیری دولت حسن روحانی، گزارشی منتشر کرد که در آن تاکید می‌شد علی‌رغم وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی هیچ گشایشی در عرصه آزادی اطلاع‌رسانی صورت نگرفته است.

حسن روحانی به‌تازگی در کنفرانسی خبری بار دیگر تاکید کرد که همچنان به وعده‌های خود پایبند است و مواردی مانند بازداشت صبا آذرپیک، خبرنگار روزنامه اعتماد و ماهنامه تجارت فردا، را پی‌گیری می‌کند.

با این حال سازمان گزارشگران بدون مرز می‌گوید که «آزارهای قضایی زنجیره‌ای» روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در ایران ادامه دارد که بازداشت سراج‌الدین میردامادی و مهناز محمدی و نیز بازجویی نرگس محمدی از نمونه‌های آن است.

گزارشگران بدون مرز در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات در سال ۲۰۱۴، رتبه ۱۷۳ را از میان ۱۸۰ کشور جهان به ایران داده است.

رادیو فردا

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)