27 خرداد 1393

از دانشنامه مطبوعات ایران رونمایی شد

27 خرداد 1393

رادیو زمانه

از نخستین جلد دانشنامه مطبوعات ایران رونمایی شد. در این مراسم علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، محمدجعفر محمدزاده، سرپرست دانشنامه مطبوعات ایران و گروهی از نویسندگان این دانشنامه حضور داشتند.

نخستین جلد دانشنامه مطبوعات ایران حروف آ تا الف را در برمی‌گیرد. ویراستاری این دانشنامه را ابوالفضل خطیبی و راضیه آبادیان به عهده داشته‌اند و مؤسسه دانشنامه مطبوعات آن را منتشر کرده است. مقالات مربوط به مطبوعات ادبی را حسن میرعابدینی، منتقد و پژوهشگر نام‌آشنا نوشته است.

ناصرالدین پروین، از روزنامه‌نگاران باسابقه، مدخل اطلاعات نخستین جلد این دانشنامه را به عهده داشته و رحیم رئیس‌نیا مدخل‌های مربوط به مطبوعات آذربایجان را نوشته است. همچنین مدخل مطبوعات اصفهان به عهده محمد حسین خسروپناه بوده است.

این دانشنامه شامل عناوین مطبوعاتی می‌شود که به زبان‌های مختلف در ایران منتشر شده‌اند. در دانشنامه مطبوعات ایران، هم عنوان‌های نشریات قدیمی مانند «آدمیت»، «آذربایجان»، «آینده»، «اقبال»، «اخگر» مدخل شده‌اند و هم نشریاتی مثل «اطلاعات»، «ایران»، «ابرار»، «آفتاب یزد»، «آینه پژوهش»، «آینه میراث» و «آلیک» که در حال حاضر منتشر می‌شوند.

به گفته ابوالفضل خطیبی، یکی از ویراستاران این دانشنامه، مهم‌ترین معیار در گزینش مدخل‌ها اهمیت نشریه و میزان تأثیرگذاری آن در زمانه خود بوده است. در کنار این معیار، عوامل دیگری نیز در گزینش تأثیر داشته‌اند که از آن جمله‌‌اند: گزینش مدخل‌ها از میان نشریات استان‌ها و شهرستان‌ها؛ نشریات اقلیت‌های دینی مانند «آلیک»، «آشور»، «افق بینا» و «اَمُرداد» و سرانجام نشریاتی که در موضوعات مختلف به عنوان پیشگام نشریات آن حوزه شناخته می‌شدند مانند «اِکودوپِرس» (صدای ایران)، نخستین روزنامه فرانسوی‌زبان در زمان ناصرالدین‌شاه و «آئین ورزش» به عنوان نخستین نشریه ورزشی.

به گفته محمدجعفر محمدزاده، سرپرست دانشنامه مطبوعات ایران، در تدوین این دانشنامه هیچگونه قضاوتی در مورد مطبوعات ایران و فعالان آنها صورت نگرفته و تدوین‌کنندگان دانشنامه موظف بودند که واقعیت را به آن شکلی که اتفاق افتاده است، بازتاب دهند.

دانشنامه مطبوعات ایران مصور و رنگی است. معمولاً برای هر نشریه دو تصویر از روی جلد یا صفحه آغازین آن در نظر گرفته شده است. مدخل‌های مهم‌تر و مفصل‌تر بیش از دو تصویر دارند و مدخل‌های کوتاه‌تر فقط یک تصویر.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)