26 خرداد 1393

کامبیز نوروزی: مخاطب را نبايد فريب داد

26 خرداد 1393

روزنامه آرمان-ميثم سعادت

روز شنبه حسن روحاني در كنفرانس خبري‌خود با رسانه‌ها در پاسخ به سوالي درباره فشار منتقدان بر دولت تاكيد كرد: «همانطور كه دولت قبلاً چند بار اعلام كرده‌ام نقد مخصوصاً نقد سازنده مورد استقبال دولت است، دولت مي‌خواهد هر كه حرف مي‌زند با شناسنامه حرف بزند. برخي نهادها، نهادهاي ملي هستند، نهادهاي ملي نمي‌توانند كار حزبي انجام دهند و نمي‌توانند اپوزيسيون دولت باشند. اين نهادها بايد در چارچوب منافع ملي و منابع عمومي كشور حركت كنند.» دكتر روحاني تصریح کرد: «به وزارت ارشاد توصيه مي‌كنم هر حزب و گروهي كه به دنبال رسانه است به سرعت به آنها مجوز داده شود تا معلوم شود كه اين رسانه‌ها متعلق به چه حزب و گروهي است.» پاسخ رئيس‌جمهور بهانه‌اي شد آرمان با كامبيز نوروزي، فعال رسانه‌اي گفت‌وگوي كوتاهي درباره ضرورت شناسنامه‌دار بودن رسانه‌هاي منتقد دولت داشته باشیم که در ادامه می‌خوانید:

نظر شما درباره اعطاي مجوز به رسانه‌هاي منتقد دولت چيست و آيا اين كار به سود دولت خواهد بود؟

من اين بحث را از منظر جامعه‌شناسي حقوقي پاسخ مي‌دهم. به عنوان يك قاضي عمومي زماني كه افراد نتوانند حرف خود را بطور رسمي بيان كنند نظرات آنان از مجراهاي پنهان بيان مي‌شود و در چنين مدلي شيوه بيان و نحوه بيان و برخورد با مباحث هم از حدود قانون فراتر مي‌رود و همين ويژگي باعث مي‌شود گفت‌وگوهاي سياسي اجتماعي كه پيش مي‌آيد با تندي و خشونت كلامي مطرح شود. در واقع اينجا فضاي گفت‌وگو اثر مستقيم بر مدل گفت‌وگو مي‌گذارد. اما وقتي تحليل‌ها و موضع و اخبار از طريق رسانه‌هاي رسمي و قانوني مطرح شوند، چون اين فضا يك فضاي رسمي و قانوني و از نظر حقوقي مسئول است طبيعتا الگوي گفت‌وگو هم يك الگوي منظم‌تر و قاعده‌مند‌تر خواهد بود.

رسانه‌هاي رسمي و شناسنامه‌دار مي‌توانند اعتماد عمومي را جلب كنند؟

بله. به عنوان يك مثال ساده وقتي فردی در يك شبنامه يا حتي در فضاي مجازي چيزي مي‌نويسد احتمالا كمتر به مسائل حقوقي و قضايي آن توجه مي‌كند تا زماني كه آن را در يك نشريه منتشر مي‌كند. وقتي مي‌خواهيد خبر يا مطلب يا تحليل شما در يك نشريه منتشر شود با دقت و وسواس بيشتري مي‌نويسيد و هم درباره كيفيت مطلب و هم درباره موازين حقوقي و اخلاقي آن توجه بيشتري خواهيد كرد.

رشد نشريات منتقد را مي‌توان نشاني از توسعه مطبوعات دانست؟

يكي از آثار توسعه و افزايش مطبوعات در گفت‌وگوهاي سياسي و اجتماعي ايران اين است كه هم فضاي گفت‌وگو و هم الگوي گفت‌وگو را پاك‌تر و تلطيف ‌كند. هر جرياني كه نتواند نشريه خود را داشته باشد و سخنان خود را از طريق نشريات منتشر كند، براي سخن گفتن متوسل به شيوه‌هاي ديگر شود و اگر اين چارچوب‌ها خارج از موازين رسمي كشور باشد باعث رشد بي‌اعتمادي خواهد شد.

نظر شما درباره رسانه‌هايي كه با شناسنامه جعلي منتشر مي‌شوند، يعني در ظاهر خود را تريبون يك گروه نشان مي‌دهند و در باطن هواخواه گروهي ديگرند، چيست؟

نمونه‌هاي زيادي سراغ ندارم كه چنين رفتاري داشته باشند اما از نظر اخلاق سياسي، درستكاري در كارهاي سياسي يكي از شرايط اصلي كار است. ريا و دورويي همانطور كه در اخلاق عمومي مذموم است در اخلاق سياسي نيز مذموم است. مخاطب را نبايد فريب داد. استفاده از عناوين نادرست از نظر اخلاق مطبوعاتي پسنديده نيست. گاهي ممكن است برخي رسانه‌ها براي تيراژ بيشتر يا جذب مقطعي مخاطب دست به چنين رفتاري بزنند اما اين رفتارها مورد استقبال عامه مردم قرار نخواهد گرفت.

منبع: آرمان

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)