26 خرداد 1393

داستان چاپچي و روزنامه‌نگار

26 خرداد 1393

روزنامه اعتماد-پژمان موسوی

روزنامه‌خوان‌هاي حرفه‌يي مي‌دانند كه يك چاپ خوب و حرفه‌يي، تا چه ميزان مي‌تواند در رغبت مخاطب به خريد و تورق يك روزنامه يا مجله مهم و قابل تامل باشد و يك چاپ ضعيف و غيراستاندارد هم از آن طرف تا چه ميزان مي‌تواند از علاقه و رغبت آنها براي مطالعه روزنامه مورد نظرشان بكاهد تا كارگر چاپخانه و حروفچين نباشد ، كتاب و روزنامه‌يي چاپ نمي‌شود اما در همان زمان هم با وجود آنكه كارگران چاپخانه در معرض سرب و بيماري بودند، كسي به آنها توجه نمي‌كرد

هر روز صبح كه پاي دكه‌ها مي‌ايستيم، روزنامه‌يي يا مجله‌يي را در دست مي‌گيريم، تورقش مي‌كنيم و بوي كاغذش، حس نوستالژيك درون ما را به وجد مي‌آورد، خيلي‌ها را نمي‌بينيم خيلي‌ها را هم مي‌بينيم، از بين اين دو گروه، تنها كساني را مي‌بينيم كه اسامي‌شان روي كاغذ آمده است، كساني كه در توليد محتوا نقش داشته‌اند و كساني كه مديريت هنري كار بر عهده‌شان بوده است؛ كساني كه يا مدير، سردبير، نويسنده يا گرافيست هستند و صفحه‌آرا و نمونه خوان. خيلي‌ها را اما نمي‌بينيم؛ خيلي‌هايي كه در چند ساعت فشرده، روزنامه را از يك لوح فشرده به مطبوعه‌يي با چند ده هزار تيراژ بدل مي‌كنند و نيمه‌هاي شب، آنها را به سيستم توزيع براي پخش در سراسر ايران تحويل مي‌دهند. كساني كه در گذشته به «چاپچي» شهره بودند و اكنون به «ناظر چاپ». كساني كه بي‌شك يك ضلع اصلي از اضلاع لازم براي توليد يك نشريه مكتوب هستند و بي‌وجود آنها، ما نمي‌توانيم از چيزي به نام چاپ و انتشار سخن بگوييم هر چقدر هم كه سيستم‌هاي چاپ و انتشار، مدرن و پيشرفته شوند.

داستان چاپ در ايران، داستان به غايت جذابي براي مطالعه و پژوهش است و اين جذابيت وقتي بيشتر مي‌شود كه داستان ما، داستان انتشار روزنامه در چاپخانه باشد؛ روزنامه‌يي كه كيفيت چاپ آن هم درست به اندازه كيفيت محتواي آن، مي‌تواند مخاطبان را از آن رسانه دور يا به آن نزديك كند. «محتوايي» را تصور كنيد كه با كيفيت چاپي پايين به مخاطب عرضه شود؛ آن محتوا، بهترين كيفيت را هم اگر دارا باشد، با يك چاپ ضعيف و بي‌كيفيت، اقبالي را به همراه نخواهد داشت و رغبتي را براي خريد آن محتوا ايجاد نخواهد كرد. صحبت، صحبت دستگاه‌هاي مكانيكالي نيست كه هر شب، روزنامه‌ها يا مجلات را چاپ و منتشر مي‌كنند، صحبت، از آدم‌هايي است كه درست به اندازه يك روزنامه‌نگار حرفه‌يي و يك سردبير كارآزموده، در ارائه محصول نهايي نقش دارند و هيچ‌گاه هم آنچنان كه شايسته است، «ديده» نشده‌اند. ناظران عالي چاپ، مديران فني و چاپچي‌هاي حرفه‌يي، در نسبتي مستقيم با كار روزنامه‌نگاري هستند، آنها هستند كه مي‌دانند چه كيفيتي از كار، چه درصد رنگ و ترامي و چه درجه‌يي از شفافيت مي‌تواند رضايت بيشتر روزنامه خوان‌ها را فراهم آورد. آنها هستند كه مي‌دانند چه كاري روي چه كاغذي جواب مي‌دهد و آنها هستند كه با نظارت مستمر مي‌توانند نشريه‌يي كامل را به عنوان يك كالاي فرهنگي مرغوب هر صبح به مخاطب عرضه كنند.

روزنامه‌خوان‌هاي حرفه‌يي مي‌دانند كه يك چاپ خوب و حرفه‌يي، تا چه ميزان مي‌تواند در رغبت مخاطب به خريد و تورق يك روزنامه يا مجله مهم و قابل تامل باشد و يك چاپ ضعيف و غيراستاندارد هم از آن طرف تا چه ميزان مي‌تواند از علاقه و رغبت آنها براي مطالعه روزنامه مورد نظرشان بكاهد. دستگاه‌هاي مدرن و كاغذهاي مرغوب در داستان ما يك طرف ماجراست و مهارت و تسلط چاپچي‌ها و ناظران چاپ هم طرف ديگر آن. طرف ديگري كه عنصر اصلي داستان ما است و نقش تعيين‌كننده‌يي در ارائه محصول نهايي به مخاطب دارد. ديده شدن و دقت نظر در كار حرفه‌يي اهالي چاپ، بي‌شك يكي از ضرورت‌هاي امروز جامعه روزنامه‌نگاري ايران است؛ جامعه‌يي كه فعاليت‌هايش به صورتي مستقيم از عملكرد آنها متاثر مي‌شود و اين تاثير‌گذاري هم با شدت و ضعفي ثابت، همراه هميشگي روزنامه‌نگاران و مديران مطبوعاتي ايران است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)