25 خرداد 1393

علیزاده‌طباطبایی: توقیف مطبوعات باید آخرین راهکار باشد

25 خرداد 1393

یک حقوقدان با تاکید بر ضرورت اصلاح روند برخورد با مطبوعات گفت که برای برخورد با مطبوعات توقیف نباید اولین راهکار باشد.

سیدمحمود علیزاده طباطبایی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: در رابطه با توقیف مطبوعات باید مشکل را با قوه قضاییه حل کرد؛ زیرا مطبوعات متولی دارد و متولی آن هیات نظارت است.

وی افزود: هیات نظارت بر مطبوعات متولی مطبوعات است که آن هم در موارد بسیار محدود می‌تواند یک روزنامه را توقیف کند.

این وکیل دادگستری افزود: توقیف سخت‌ترین مجازات برای مطبوعات و مانند اعدام است. مجازات آخرین راه‌حل است نه اولین راه، ضمن اینکه قانون به دادگاه‌ها اجازه توقیف داده است.

وی گفت: اغلب حقوقدانان این عقیده را دارند که دادسرا اصلا نمی‌تواند مطبوعات را توقیف کند ولی می‌بینیم که دادسرا وارد موضوع می‌شود.

علیزاده طباطبایی در پاسخ به این سئوال که آیا قوانین مربوطه نیاز به بازنگری دارند؟‌ گفت: ما بیش از اینکه مشکل قانون داشته باشیم مشکل دیدگاه‌هایی را داریم که در دستگاه قضایی حاکم است و برخوردهایی که دادسرا انجام می‌دهد.

این وکیل دادگستری ادامه داد: خیلی از موارد نیاز به چیزی در حد یک تذکر از طرف هیات نظارت بر مطبوعات دارد یا نهایتا باید پرونده‌ای تشکیل و به دادگاه ارسال شود؛ زیرا قانون اساسی به صراحت می‌گوید جرایم مطبوعات با حضور هیات منصفه در دادگاه رسیدگی شود.

این حقوقدان اظهار کرد: قانون اساسی که مهم‌ترین قانون است اجازه نمی‌دهد خارج از دادگاه کسی برای مطبوعات مجازات تعیین کند. اینکه دادسرا روزنامه را توقیف کند یعنی مجازات کرده آن هم مجازات اعدام و این خلاف قانون به نظر می‌رسد.

وی تصریح کرد: همه حقوقدانان و اساتید حقوق مطبوعات همین نظر را دارند ولی در عمل ما با دیدگاه‌هایی که در دادسرا حاکم است مواجه هستیم. در هیچ دوره‌ای اینقدر برخورد شدید نبوده که دادسرا خودش اقدام کند و روزنامه را توقیف کند.

این وکیل دادگستری با تاکید بر اینکه راهکار حل این مساله تعامل با قوای سه‌گانه است، ادامه داد: باید اصحاب صاحب فکر خود را کنار نکشند به ویژه اساتیدی که صاحب‌ فکر و تئوری هستند باید به کمک دستگاه قضایی بیایند و یک هجوم علمی به دستگاه قضایی داشته باشند.

علیزاده طباطبایی گفت: ما حقوقدانی داریم که اظهارنظر آنها در حد قانون رویه قضایی ایجاد می‌کند و معتبر است. این حقوقدانان باید به صورت جدی به کمک دستگاه قضایی بیایند زیرا در صورت ادامه قطعا یک سابقه بد در تاریخ دستگاه قضایی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: ما اگر به تاریخ صد ساله دستگاه قضایی نگاه کنیم می‌بینیم در مواقعی که وضعیت خیلی بحرانی بوده با مطبوعات اینگونه برخوردها صورت گرفته است ولی الان که بحمدالله کشور در امنیت کامل است اینگونه برخورد با مطبوعات به هیچ وجه منطقی و قانونی نیست.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: اصل بر این است که سیاست فرهنگی بر سیاست کیفری حاکم باشد و اقدامات تامینی به جای اقدامات تعقیبی انجام شود ولی الان عکس این موضوع وجود دارد یعنی به محض اینکه اتفاقی می‌افتد اولین ابزاری که مورد توجه دستگاه قضایی می‌گیرد مجازات است آن هم توسط دادسرا است نه دادگاه و این رویه باید اصلاح شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)