24 خرداد 1393

علاقه خاورمیانه ای به سانسور رسانه ای

24 خرداد 1393

نتایج یک بررسی نشان می دهد که قریب به ۷۰درصد مردم خاورمیانه طرفدار سانسور کردن برنامه های سرگرم کننده رسانه ای هستند. به گزارش تدبیر، بنا به گزارش شارلوت آلفرد در پایگاه اینترنتی هافینگتون پست مورخ مطالعه مشترک دانشگاه" نورث وسترن"در قطر و " انستیتوی فیلم دوحه" در قالب مصاحبه با بیش از ۶۰۰۰ نفر در مصر ، لبنان ، قطر ، عربستان سعودی ، تونس و امارات متحده عربی راجع به استفاده از رسانه ها و برنامه های تفریحی و سرگرم کننده رسانه ای نشان می دهد که به طور متوسط هفت نفر از هر ده نفر پاسخ دهنده معتقد بودند که محتوای خشونت آمیز و همچنین رمانتیکی این برنامه ها باید شدیدا کنترل و تنظیم شود و اینکه بعضی از صحنه ها باید کاملا پاک شود و اگر به نظر بعضی از مردم کل برنامه ها زننده و ناراحت کننده و یا عصبانی کننده باشد باید اینگونه برنامه ها کاملا ممنوع شوند. اما علیرغم چنین نگاه محافظه کارانه نسبت به برنامه های سرگرم کننده رسانه ای در کشورهای مذکور، فیلم های سینمایی هالیوودی در این کشورها طرفداران زیادی دارد.

الفرد در دنباله گزارش خود اضافه می کند در حالی که اکثر مصاحبه شوندگان در این مطالعه اظهار داشتند که بخش اعظم برنامه های تفریحی و سرگرم کننده مورد علاقه خود را از رسانه های عربی دریافت می کنند اما ۶۴ درصدشان پاسخ دادند که فیلم های بین المللی را تماشا می کنند و ۴۷ درصد نیز گفتند که فیلم های امریکایی را تماشا می کنند.

به گزارش تدبیر، در این میان قریب به دو سوم از کل شرکت کنندگان در این نظر سنجی یادآور شدندکه مردم از تماشای برنامه های تفریحی نقاط مختلف جهان بهره می برند. به زعم نویسنده گزارش ، شهروندان کشورهای فوق الذکر ضرورتا از تماشای این گونه برنامه های سرگرم کننده خارجی به خود نمی بالند: بیش از ۶۹ درصد مصاحبه شوندگان گفتند که فیلم های تهیه شده در جهان عرب از لحاظ اخلاقی خوب هستند ولی ۱۵ درصد آنان نیز در مورد فیلمهای هالیوودی چنین عقیده ای داشتند. در این میان ۴۳ درصد از این شهروندان، فیلم های هالیوودی را از نظر اخلاقی زیانبار می دانستند و از نظر آنها فیلم های اروپایی از لحاظ اخلاقی حتی بیشتر از فیلمهای امریکایی مورد سوءظن قرار داشتند. شارلوت آلفرد در بخش پایانی گزارش خود آورده است ، پژوهشگرانی که این مطالعه و نظر سنجی را انجام داده اند بر این نظرند که شاید بشود نمایش ها و فیلم های هالیوودی و بین المللی را به مثابه برنامه های لذت بخش گناه آلود قلمداد کردچرا که خیلی از پاسخ دهندگان بگفته خود از اینگونه برنامه ها لذت می برند ، هر چند که خیلی از آنها این برنامه ها را زیانبار احساس می کنند.

در این نظر سنجی همچنین معلوم شد که این منطقه گرفتار یک نوع لذت گناه آلود دیگر نیز می باشد و آن سپری کردن وقت زیاد برای تماشای برنامه های تلویزیونی است : از هر ده نفر شرکت کننده در این نظر سنجی ۴ نفرشان اذعان داشتند که وقت زیادی را برای تماشای چندین فیلم تلویزیونی در شبانه روز صرف می کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)