24 خرداد 1393

خانواده صبا آذرپیک را از گفت‌وگو با رسانه‌ها منع کردند

24 خرداد 1393

مقام‌های امنیتی ایران خانواده صبا آذرپیک، روزنامه‌نگار زندانی را از گفت‌وگو با رسانه‌ها منع کرده‌اند.

صبا آذرپیک، روزنامه‌نگار صبح روز چهارشنبه، هفتم خردادماه بازداشت شد.

به‌گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، مقام‌های امنیتی به خانواده صبا آذرپیک گفته‌اند که اگر خواستار آزادی زودتر این روزنامه‌نگار هستند، باید از مصاحبه با رسانه‌ها خودداری کنند.

از بازداشت صبا آذرپیک ۱۶ روز گذشته است و هنوز اتهامات وی اعلام نشده و مشخص نیست به چه دلیلی این روزنامه‌نگار در سلول انفرادی زندان اوین به‌سر می‌برد.

صبا آذر پیک از زمان بازداشت تاکنون هیچ تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

اکرم محمدی، مادر صبا آذر پیک، در صفحه فیس‌بوک «مادر صبا» نوشته است که تاکنون از محل دقیق نگهداری، نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت دخترش بی‌اطلاع است.

علی مطهری، نماینده مجلس ایران، یک هفته پیش گفت: «وزارت اطلاعات گفت این کار توسط ما انجام نشده، حتی توسط اطلاعات سپاه هم انجام نشده، ظاهرا توسط دادسرای رسانه و فرهنگ دادستانی این بازداشت انجام شده و طبیعتا آن‌ها باید پاسخگو باشند.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور نیز روز ۱۹ خردادماه بود: «هیچ متهمی وجود ندارد که خانواده‌اش از محل بازداشت او بی‌اطلاع باشند.»

محسنی اژه‌ای در مورد اتهامات این روزنامه‌نگار نیز گفته بود: «چون پرونده در دادسراست و اتهامی ثابت نشده نمی‌توانم صحبت کنم، اما اگر خانواده او مطلقا نمی‌دانند کدام زندان است موضوع را پیگیری می‌کنم.»

مادر صبا آذرپیک فردای آن روز در پاسخ به سخنان دادستان کل کشور در فیس‌بوک نوشت: «آقای اژه‌ای پس شما یا بی‌خبرید یا به شما دروغ می‌گویند چون من تا امروز هر چه سعی کردم و از بازپرس، معاون و معاون اول دادستانی پرسیدم صبا کجاست و چه کسی مسئول بازداشت صبا است و برای چه جرمی و حکمی بازداشت شده و چرا دستور یک ماه انفرادی بدون تماس صادر شده، گفتند ما وظیفه‌ای نداریم و نمی‌توانیم به شما اطلاعات بدهیم.»

صبا آذرپیک، صبح چهارشنبه هفتم خردادماه در دفتر هفته‌نامه «تجارت فردا» توسط مأموران امنیتی بازداشت شد.

آذرپیک تا پیش از بازداشت خبرنگار مجلس روزنامه «اعتماد» و هفته نامه «تجارت فردا» بود. او همچنین در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک فعالیت داشت.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)