22 خرداد 1393

گوگل ماهواره به فضا می‌فرستد

22 خرداد 1393

دویچه وله

کمپانی گوگل با خریدی چند صد میلیون دلاری صاحب یک شرکت ارسال ماهواره به فضا شد. گوگل می‌خواهد از این طریق سرویس نقشه‌های خود را ارتقا داده و دسترسی به اینترنت و اطلاعات را عمومی‌تر سازد.

گوگل طی اقدامی کمپانی "اسکای‌باکس ایمیجینگ" (Skybox Imaging) را که با استفاده از ماهواره‌های کوچک تصاویر با وضوح بالا از فضا گرفته و ارسال می‌کند، خریداری کرد. این معامله در ازای پرداخت ۵۰۰ میلیون دلار صورت گرفت.

این خبر آخرین ساعات روز سه‌شنبه (۱۰ ژوئن/ ۲۰ خرداد) اعلام شد. انتشار چنین خبری تنها دو ماه پس از آن صورت می‌گیرد، که گوگل اعلام کرده بود‌، به امکان استفاده از هواپیماهای بدون‌سرنشین (پهپاد) برای مخابره تصویر از زمین و تکمیل سرویس نقشه‌های خود و همچنین ارائه خدمات اینترنت به کسانی که نیازمند آن‌اند ولی به آن دسترسی ندارند، دست یافته است.

تیم درینان٬ یک سخنگوی گوگل٬ آن زمان در بیانیه‌ای درباره پهپادها گفته بود که هواپیماهای بدون سرنشین کمک خواهند کرد که دسترسی به اینترنت برای میلیون‌ها نفر ممکن شود و یاری خواهند رساند که مشکلات دیگر نظیر تخریب‌های محیط زیستی حل شود.

گوگل همچنین از سال ۲۰۰۹ میلادی مشغول طراحی خودروهای بدون راننده است و اخیرا اعلام کرده در نظر دارد هرچه سریعتر ۲۰۰ نمونه از این خودروها را با همکاری شرکای خود تکمیل و به مرحله تولید برساند.

به گفته تحلیل‌گران دنیای تکنولوژی ماهواره‌های گوگل قرار نیست کار تبلیغاتی برای گوگل بکند، بلکه قرار است کارکردی شبیه نقشی را که آژانس امنیت ملی آمریکا بازی می‌کند، داشته باشد؛ یعنی اطلاعات جمع‌آوری کند و در اختیار گوگل قرار دهد.

تصاویر تازه‌تر برای نقشه گوگل

گوگل در حالی برای داشتن ماهواره‌های خود در فضا تلاش می‌کند، که در حال حاضر خدمات ماهواره‌ای را از کمپانی‌های دیگر خریداری می‌کند، که این خدمات نیز محدود است.

بزرگ‌ترین کمپانی در این زمینه "دیجیتال‌گلوب" (DigitalGlobe) است که البته علاقه بیش‌تری برای همکاری با دولت‌ها دارد. هشتاد و هفت درصد درآمد این کمپانی از طریق قرارداد با دولت‌هایی تأمین می‌شود که قصد دارند خصوصا مرزهای خود را از طریق تصاویر ماهواره‌ای کنترل کنند.

گوگل البته در حال حاضر از هواپیماهای بدون سرنشین خود برای تصویربرداری استفاده می‌کند، اما با خرید ماهواره در پی تصاویری با کیفیت بهتر است. از طریق ماهواره امکان به روز کردن تصاویر بیش‌تر خواهد شد و تصاویر نقشه‌های گوگل از به روز رسانی بیش‌تری برخوردار خواهند شد. این‌که تصاویر نقشه گوگل به سرعت به روز شوند، از ضرورت برخوردار است و نقشه گوگل را قابل اتکاتر می‌کند.

استفاده از امکانات ماهواره‌ای به پیشی گرفتن سریع و با فاصله‌ی موتور جستجوی گوگل از دیگر موتورهای جستجوی آن‌لاین نیز یاری می‌رساند. چرا که از طریق ماهواره کاربران می‌توانند اطلاعات زنده دریافت کنند؛ مثلا تعداد کشتی‌های یک بندر یا میزان ترافیک در یک خیابان را از طریق ماهواره‌ها دریابند.

با این‌همه میزان موفقیت پروژه‌های بلندپروازانه گوگل بستگی مستقیم به این موضوع دارد که کمپانی خریداری شده توانایی ارسال چه تعداد ماهواره به فضا را داشته باشد. کمپانی اسکای‌باکس ایمیجینگ که سه سال پیش تأسیس شده، پیش از این اعلام کرده بود که تا پایان ۲۰۱۶ خواهد توانست ۱۵ ماهواره در فضا داشته باشد. این کمپانی البته تا کنون از زمان‌بندی اعلام‌شده خود عقب است.

کمپانی‌هایی نظیر گوگل یا "ویکی‌مدیا" در حال حاضر در پی طرح‌هایی هستند تا دسترسی آزاد به اینترنت و اطلاعات را برای همه امکان‌پذیر سازند. این طرح‌ها بلندپروازانه‌‌ترین طرح‌های این غول‌های اینترنتی است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)