21 خرداد 1393

«سمان» بازمی‌گردد

21 خرداد 1393

معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت دوباره‌ی سامانه‌ی «سمان» با دستورالعمل جدید خبر داد.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسین انتظامی درباره‌ی جزییات این اقدام، اظهار کرد: اصلاحاتی در نرم‌افزار «سمان» در حال انجام شدن است، ضمن این‌که دستورالعملی برای این سامانه در حال تدوین است که پس از پایان، پیش‌نویس آن روی سایت معاونت مطبوعاتی برای نظرخواهی قرار خواهد گرفت.

او ادامه داد: در این دستورالعمل، اصولی برای سامانه‌ی «سمان» مطرح شده، طبق این دستورالعمل بعضی آیتم‌ها که موجب سختی کار برای کاربرها می‌شد، تغییر می‌کند. همچنین در این دستورالعمل بیمه‌ی خبرنگاران الزاما برعهده‌ی رسانه‌هاست.

به اعتقاد معاون وزیر ارشاد، هدف‌گذاری معاونت مطبوعاتی، تقویت بنیه‌ی موسسات رسانه‌یی است و بسته‌های تشویقی و یارانه‌ها، شاخص‌های مختلفی دارند که بیمه شدن خبرنگاران توسط رسانه‌ها، از آن جمله است.

انتظامی با اشاره به حضور یک کمیته‌ی پنج تا هفت نفره برای مطالعه پرونده‌های ثبت‌شده در سامانه‌ی «سمان» گفت: این کمیته شامل نمایندگان این صنف خواهد بود و فقط یک نفر به نمایندگی از اداره کل مطبوعات داخلی در این کمیته حضور خواهد داشت. در روند قبلی، پنج نفر از سوی اداره کل مطبوعات داخلی صلاحیت افراد را برای ثبت در این سامانه تأیید می‌کردند.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پاسخ به این پرسش که هدف شما به‌عنوان معاون مطبوعاتی دولت یازدهم از راه‌اندازی دوباره‌ی سامانه‌ی «سامان» چیست‌؟ تصریح کرد: من شخصا با این‌که این‌گونه اقدامات توسط دولت انجام شود، موافق نیستم. این بنگاه‌ها و موسسه‌های مطبوعاتی و خود رسانه‌ها هستند که باید معتبر شناخته شوند، البته به شرط این‌که خود رسانه و اهالی رسانه، حرمت کارت و نامش را نگه‌ دارد؛ اما به هر حال، این سامانه با پیگیری خبرنگاران باید به‌روزرسانی و راه‌اندازی می‌شد.

او همچنین با اشاره به بسته‌های حمایتی که در این سامانه قرار می‌گیرند‌، توضیح داد: یک لیست از خدمات رفاهی و حمایتی در آنجا قرار خواهد داشت که اعضای «سمان» بتوانند از آن استفاده کنند، البته بیمه قطعا شامل این بسته نخواهد شد، چراکه بیمه لزوما باید از سوی کارفرما باشد.

انتظامی با اشاره به این‌که تا کنون در سامانه‌ی «سمان» بیش از 21هزار اکانت (حساب کاربری) درست شده است‌، اظهار کرد: طبق دستورالعمل جدید، این 21هزار اکانت بررسی و پالایش خواهند شد.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در بخش دیگری از سخنانش درباره‌ی اینترنتی شدن ثبت درخواست‌ مجوزها، توضیح داد: ثبت درخواست مجوزها نزدیک به 20 روز است که به‌صورت اینترنتی انجام می‌شود و کسانی که می‌خواهند برای درخواست مجوز سایت و نشریه اقدام کنند، می‌توانند به آدرس http://e-rasaneh.ir مراجعه کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)