19 خرداد 1393

ماجرای زخمی شدن عکاس ایرانی در حمله تروریستی به عبدالله عبدالله

19 خرداد 1393

گروه اجتماعی تدبیر

"عبدالله عبدالله" و هیات انتخاباتی همراه او روز گذشته پس از برگزاری نشست تبلیغاتی در آستانه دور دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور مورد حمله ای تروریستی قرار گرفتند. مجید سعیدی، عکاس ایرانی که هیات انتخاباتی "عبدالله عبدالله" را در نشست های انتخاباتی همراهی می کند از جمله افرادی بود که در جریان این حمله تروریستی زخمی شده است.

او که بعد از این انفجار تروریستی از صحنه های بعد از این حادثه عکاسی کرده است در گفت و گو با "تدبیر" این حادثه را این گونه روایت می کند:« دیروز گردهمایی انتخاباتی ای با حضور آقای عبدالله در هتل "آریانا" کابل برگزار شده بود که ایشان به همراه معاونان اول و دوم خود و همچین چندین نفر از بزرگان اقوام افغانستان در این گردهمایی شرکت کرده بودند. این گردهمایی بزرگ به افتخار ایشان در هتل "آریانا" کابل ترتیب داده شده بود.بعد از اتمام این گردهمایی من و عده ای از عکاسان جلوی در هتل ایستاده بودیم.همراهان آقای عبدالله از من خواستند که آن ها را در نشست انتخاباتی بعدی که طرفداران ایشان در هتل کونتیننتال برگزار می شد همراهی کنم.

آقای عبدالله و معاونانشان بلافاصله بعد از اتمام گردهمایی به سمت هتل کونتیننتال حرکت کردند که در حدود ۵ تا ۶ ثانیه بعد از حرکت خودرو آقای عبدالله و معاونانشان این انفجار اتفاق افتاد. من هم قرار بود با هیات همراه آقای عبدالله برای عکاسی به میتینگ بعدی بروم اما چون ظهر بود و من می خواستم زمانی را برای ناهار خوردن اختصاص بدهم و بعد هیات آقای عبدالله را همراهی کنم تصمیم گرفتم در هتل بمانم. همین که هیات همراه آقای عبدالله سوار خودروها شدند و من هم به سمت هتل برگشتم صدای مهیب انفجار شنیده شد.موج انفجار من را به سمت سقف جایی که ایستاده بودم ،یعنی جایی نزدیک به ورودی هتل پرتاب کرد. چند دقیقه ای بیهوش بودم و در همان چند دقیقه ای که بیهوش بودم ظاهرا انفجار دوم هم اتفاق افتاده است. بعد از این که به هوش آمدم به طرف محل حادثه رفتم و شروع به عکاسی کردم.»

او در مورد شرایط بعد از انفجار توضیح می دهد:«درد زیادی در دست کمر و شکمم احساس می کردم اما باید از حوادث بعد از انفجار عکاسی می کردم. وقتی عکاسی تمام شد متوجه شدم سرم خونریزی کرده و به همین دلیل به بیمارستان رفتم.من از تمام اتفاقات بعد از این انفجار عکاسی کردم اما ناراحتی من این بود که چرا بیهوش شدم و همان لحظات اولیه را برای عکاسی از دست داده ام. فریم های عکس از این انفجار در تمام دنیا منتشر شد. روزنامه های امروز این عکس ها را به چاپ رساندند که یکی از این روزنامه ها "روزنامه نیویورک تایمز" بود که فریم های عکس این انفجار را چاپ کرد. نسبت به عملیات های قبلی تعداد کشته ها و زخمی های این حادثه زیاد نبود چون ماشین ها در حال گذر بودند و رو به روی هتل هم محل پر ترددی نبود اما با این حال حدود ۳ نفر از محافظان دکتر عبدالله و3 نفر از مردم عادی در جریان این حمله تروریستی کشته شدند و ۱۲ نفر هم زخمی شدند که آن ها را بلافاصله به بیمارستان منتقل کردند.»

مجید سعیدی در مورد تجربه عکاسی جنگ به "تدبیر" می گوید:«من تجربه های این چنینی زیاد داشتم.در لیبی هم این اتفاق برای من رخ داد اما چون حال مساعدی نداشتم نتوانستم عکاسی کنم. اما اینجا حالم بهتر بود و قادر بودم عکاسی کنم.به نظرم در این حوادث تا زمانی که عکاس جان دارد و هوشیار است باید عکاسی کند. عکاس جنگ باید آمادگی همه این حوادث را داشته باشد تا در کارش موفق شود.قبلا هم پیش آمده بود که زخمی شده باشم اما بلافاصله به بیمارستان منتقل شدم و فرصت عکاسی پیدا نکردم اما بعد از این حادثه فرصت عکاسی پیدا کردم.»

این عکاس ایرانی در مورد شرایط جسمی خود بعد از وقوع انفجار به "تدبیر" می گوید:«البته من نمی خواستم به بیمارستان منتقل شوم چون جراحت کوچکی بود که فکر می کردم برطرف می شود اما بیشتر به خاطر سردردها و سرگیجه های بعد از انفجار به بیمارستان مراجعه کردم.درمان سرپایی من انجام شد و امروز هم برای انجام تعدادی آزمایش و "MRI" به بیمارستان می روم تا علت این سردردهای بعد از انفجار مشخص شود.ضمن این که این گونه حوادث برای عکاسان طبیعی است و در افغانستان هم با توجه به شرایط موجود مسلما طبیعی تر به نظر می رسد این گونه حوادث برای افرادی که در مناطق جنگی فعالیت می کنند طبیعی و البته قابل پیش بینی است .وقتی ما قبول می کنیم وارد این گونه مناطق شویم بنابراین این اتفاقات و جراحت ها چندان اهمیتی پیدا نمی کند.»

این عکاس ایرانی که پیش از این در مجموعه عکس "زندگی در جنگ" زندگی و درگیری های مردم افغانستان را در جریان جنگ عکاسی کرده بود امسال موفق به دریافت جایزه "عکاسی سال آمریکا" و جایزه "لوکلس دو له گا" در پاریس برای این مجموعه شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)