18 خرداد 1393

علی جنتی: پارازیت انداختن روی ماهواره و موبایل دیگر راهگشا نیست

18 خرداد 1393

علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) صبح امروز در نشست مشترکی با اعضای اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی ایران شرکت کرد و با اعضای این اتاق پیرامون مسائل فرهنگی گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایلنا؛ جنتی در بخشی از سخنان خود با اشاره به رشد تکنولوژی در کشور گفت: امروز رسانه‌های دیجیتال پیشرفت‌های سریع و وسیع داشته به همین دلیل مراکزی همچون فناوری رسانه‌های دیجیتال باید به سمتی حرکت کند که به بخش خصوصی توجه ویژه‌ای داشته باشند و تفکرات گذشته در این مرکز باید تغییر کند.

وی درباره معافیت مالیاتی ناشران و اهالی فرهنگ و هنر نیز گفت: بحث معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان در هیات دولت مطرح می‌شود اما متاسفانه وزرای اقتصاد و بازرگانی با این معافیت به شدت مخالف هستند و حتی حاضر نیستند معافیت مالیاتی ناشران را به کتابفروشان تسری بدهند زیرا معتقدند یکی از راه‌های استقلال درآمدهای کشور از نفت توجه به مالیات است با این‌حال ما تلاش می‌کنیم با مطرح کردن چندباره‌ی این بحث به راهکارهای خوبی برسیم.

وزیر ارشاد همچنین درباره صدور مجوز موسسات فرهنگی و هنری گفت: بیش از این صدور یک مجوز برای یک موسسه فرهنگی و هنری بیش از یکسال بطول می‌انجامید اما امروز این مجوزها ۳۰ روزه صادر می‌شوند و دلیل آن این است که ما بخش مهمی از استعلام‌هایی که پیش از این انجام می‌شد را حذف کردیم و معتقدم باید سرعت‌گیرها را از حوزه‌ی فرهنگ حذف کرد تا کار سریع‌تر پیش برود.

وی با اشاره به همکاری متقابل اقتصاد و فرهنگ افزود: به دنبال آن هستیم که نقش بانک‌ها در حوزه‌ی فرهنگ را بیشتر کنیم و مسئولان بانک‌ها باید توجیه شوند سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی فرهنگ و هنر سودآور است.

جنتی درباره خصوصی‌سازی در بخش حج و زیارت نیز گفت: سیاست‌گذاری در بخش حج و زیارت با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست بلکه تابع سیاست‌های کلی نظام است و سیاست‌های کلی نظام امروز بر این است که دولت در بخش حج و زیارت کاملا دخالت داشته باشد.

وی همچنین درباره مبارزه با قاچاق محصولات فرهنگی و صیانت از محصولات گفت: ستادی که پیش از این در وزارت ارشاد تشکیل شده و هدف و کارش حمایت از عرضه‌ی محصولات فرهنگی و مبارزه با قاچاق است؛ چندان موفق نبوده. دلیل آن هم این است که این ستاد مبنای قانونی درستی نداشته است.

وی ادامه داد: من معتقدم باید صیانت از محصولات فرهنگی را در هر بخش به همان دستگاه مربوطه سپرد و بعد آن دستگاه نیز اختیارات و وظایف را به بخش خصوصی واگذار کند. به‌طور مثال در امور فیلم می‌توان مسئله را به سازمان سینمایی واگذار کرد.

وی همچنین درباره بحث آی‌تی گفت: به دنبال آن هستیم که شبکه‌ی ملی اطلاعات با همکاری مرکز فضای مجازی و وزارت ارتباطات راه‌اندازی شود تا پهنای باند اینترنت افزایش پیدا کند. مقدمات کار انجام شده و امیدوارم در آینده به سرانجام برسد.

جنتی با اشاره به لزوم توجه به صنعت چاپ نیز گفت: متاسفانه در این بخش فاصله‌ی زیادی با دنیا داریم و این فاصله در حال زیاد شدن است. باید از تکنولوژی‌های امروز استفاده کنیم و فاصله خود را با دنیا کم کنیم.

وی با اشاره به لزوم توجه به رشد فرهنگ گفت: فرهنگ نیاز به فضای باز دارد و هرگز در فضای بسته و گلخانه‌ای رشد نمی‌کند بلکه در سایه‌ی تضارب آرا رشد می‌کند.

وی ادامه داد: ما هنوز تحمل شنیدن حرفی که با سلیقه‌هایمان متفاوت باشد را نداریم به همین دلیل امروز وقتی رئیس‌جمهور یک حرفی می‌زند؛ عده‌ای تحمل شنیدن آن را ندارند و فوری می‌گویند رئیس‌جمهور در قم درس خوانده یا در انگلیس؟!

جنتی با اشاره به اینکه هر فردی باید بتواند در چارچوب قانون حرف‌هایش را بزند؛ گفت: امروز شبکه‌های اجتماعی رشد بسیار خوبی پیدا کرده اما ما همچنان درگیر آن هستیم که آیا می‌توانیم از وایبر و واتس‌آپ استفاده کنیم یا خیر.

جنتی با اشاره به اینکه زمانی در کشور مباحثی که پیرامون اینترنت مطرح است درباره فکس نیز مطرح بود؛ گفت: ما در کشور با هر پدیده‌ی نو و تازه‌ای ابتدا مخالفت می‌کنیم بعد که آن پدیده بر ما غلبه کرد آن را می‌پذیریم به همین دلیل در این حوزه‌ها همیشه ۲۰ سال از دنیا عقب‌تر هستیم.

وی با اشاره به اینکه پارازیت انداختن روی ماهواره و موبایل امروز دیگر راهگشا نیست؛ گفت: به زودی ۱۴ ماهواره در ارتفاع پایین‌تر از هزار کیلومتری فعالیت می‌کنند و روی آسمان ایران مستقر خواهند شد. این ماهواره‌ها می‌توانند به گونه‌ای عمل کنند که شبکه‌های تلویزیونی روی دستگاه‌های موبایل قابل دریافت شوند. با این اوصاف دیگر پارازیت‌اندازی سودی ندارد به همین دلیل ما باید به سمتی حرکت کنیم که از شبکه‌های ماهواره‌ای به نفع خود استفاده کنیم.

وی درباره وضعیت فیلترینگ در کشور نیز گفت: ساز و کار فیلترینگ در کشور مشخص شده و امروز شورای عالی مجازی حاکم بر این کمیته است. من نیز عضوی از این شورا هستم و تلاش می‌کنم با حفظ حرمت قانونی و توجه به فضای اخلاقی و فرهنگی؛ راهکارهایی را برای استفاده درست از فضای اینترنت به وجود بیاوریم.

وی درباره بحث قانون کپی رایت در ایران نیز گفت: درباره عضویت در سازمان کپی رایت جهانی بحث‌هایی همچنان در کشور وجود دارد و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم اما لایحه‌ی مالکیت فکری و معنوی در کشور آماده شده و به زودی به مجلس ارائه می‌شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)