15 خرداد 1393

علی مطهری: قوه قضاییه باید درباره بازداشت صبا آذرپيك پاسخگو باشد

15 خرداد 1393

ایران وایر-شیما شهرابی

پس از گذشت هشت روز از بازداشت صبا آذرپیک، روزنامه‌نگار سرویس سیاسی روزنامه «اعتماد» و هفته‌نامه «تجارت فردا» همچنان هیچ توضیحی درباره علت دستگیری و نهاد بازداشت‌کننده به رسانه‌ها داده نشده است. مادر صبا آذرپیک در صفحه فیس بوکش بی خبری از شرایط دخترش را خبر داده و از تلاش‌های بی فایده اش نوشته است. او كه به موضوع درنظر گرفتن یک ماه انفرادی بدون تماس برای صبا اشاره کرده، با رسانه‌ها گفت‌و گو نمی‌کند و می‌گوید: «اجازه دهید خودم کار صبا را دنبال کنم تا وضعیت دخترم بدتر نشود.»

صبا آذرپیک مدتی خبرنگار پارلمانی بود و نماینده‌های زیادی او را می‌شناسند. یکی از کسانی که قضیه بازداشت صبا آذر پیک را دنبال می‌کند، علی مطهری نماینده تهران است که بارها به این نوع دستگیری‌ها اعتراض کرده است. مطهری نماينده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس است. او با رسانه‌های خارج از ایران گفت‌و گو نمی‌کند اما در جواب این پرسش که آیارسانه‌های داخل ایران اجازه دارند درباره وضعيت روزنامه‌نگاران زندانی چیزی بنویسند، منصفانه می‌گوید: «فکر نمی‌کنم.» و بعد ازگفتن این جمله به سوالات «ایران وایر» به طور مختصر پاسخ می‌دهد.

صبا آذرپیک توسط چه نهادی دستگیر شده است؟

واقعیت این است که وقتی از قضیه دستگیری صبا آذرپيك مطلع شدم، پیگیری کردم. وزارت اطلاعات گفت: این کار توسط ما انجام نشده، حتی توسط اطلاعات سپاه هم انجام نشده، ظاهرا توسط دادسرای رسانه و فرهنگ دادستانی این بازداشت انجام شده و طبیعتا آنها باید پاسخگو باشند.

این بازداشت به چه جرمی صورت گرفته است ؟

در مورد جرمش چیزی اعلام نشده اما اين مسئله‌ مطرح بود که ظاهرا ایشان اطلاعاتی به خانم مسیح علی‌نژاد می‌دادند. البته من نمی‌دانم آيا اطلاعاتی وجود دارد که خانم علی‌نژاد نداند و ایشان بخواهد به او بگوید. این موضوع خیلی روشن نیست.

به نظر شما درست است که خانواده صبا پس از گذشت هشت روز از وضعیت دخترشان هیچ اطلاعی نداشته باشند؟

البته در مورد وضعیت او به خانواده‌اش اطلاعاتی داده‌اند و گفته‌اند: ایشان در وضعیت خوبی هست و حالش خوب است.

صبا با خانواده‌اش در این مدت صحبت نکرده و تنها یک فرد امنیتی تماس گرفته و گفته وضعیت دخترتان خوب است، حقوق زندانی کاملا نادیده گرفته شده؟

در این مورد حقوق‌دان‌ها بهتر می‌توانند صحبت کنند اما به هرحال قوه قضاییه باید پاسخگوی این نوع برخوردها باشد.

آیا شما و نمایندگان دیگر در حال پیگيري موضوع بازداشت صبا هستید؟

من در این چند روز هم با برخی مقامات تماس گرفته‌ام و مسئله را پیگیری کرده‌ام، بعد از این ‌هم پیگیری می‌کنم. نماینده‌ها مختلف هستند. بعضی نسبت به این امور حساسیت دارند واین مسائل را پیگیری می‌کنند. برخی حساسيت زیادی به این مسائل ندارند. من اطلاع بیشتری از این موضوع ندارم.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)