13 خرداد 1393

سانسور شدید اینترنت در چین در آستانه سالگرد اعتراضات تیان‌آن‌من

13 خرداد 1393

دویچه وله

دولت چین در آستانه بیست و پنجمین سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من دسترسی به اینترنت را در این کشور به شدت محدود کرده است. سرویس‌های مختلف گوگل مسدود شده و میلیون‌ها کاربر امکان دسترسی آزاد به اطلاعات را ندارند.

سرویس‌های مختلف گوگل در حال حاضر در کشور چین به طور کامل مسدود شده‌اند. سانسور شدید اینترنتی در راستای تدابیر گسترده امنیتی صورت گرفته که دولت چین در آستانه بیست و پنجمین سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌من (۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد) اتخاذ کرده است. طبق گزارش‌ها کاربران چینی امکان دسترسی به صفحه اصلی گوگل و سرویس‌های مختلف آن از جمله جی‌میل، ترجمه، عکس و جستجو را ندارند.

به گفته "GreatFire.org"، گروهی که سانسور اینترنتی در چین را بررسی و ثبت می‌کند، گوگل عملا در شرایط کنونی در چین قابل استفاده نیست و از کار افتاده است.

یک سخنگوی گوگل اعلام کرده است که این کمپانی عملا ارتباطی با سانسور گسترده‌ کنونی در چین ندارد و آزمایش‌های جامع هیچ نتیجه‌ای را که نشان از وجود اختلال از سوی گوگل باشد، نشان نداده‌اند.

کمپانی گوگل در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد که بر خلاف رویه‌ تا آن زمانش، دیگر حاضر به خودسانسوری در چین نیست و از همین رو کاربرانش را به طور خودکار به سایت سانسورنشده گوگل در هنگ‌کنگ هدایت می‌کند. این سایت نیز هم اکنون از دسترس خارج شده است.

اگرچه گوگل در حال حاضر سهم چندان بزرگی از بازار چین را در اختیار ندارد اما به گفته کارشناسان چندین میلیون کاربر چینی تحت تأثیر اختلالات گسترده قرار گرفته‌اند. به دلیل فیلتر بودن گوگل در چین، میلیو‌نها کاربر برای جستجوهای خود از موتور جستجوگر "بیدو" (Baidu) استفاده می‌کنند که به طور خودکار نتایج جستجو را سانسور می‌کند.

در چین شبکه‌های اجتماعی محبوب نظیر فیس‌بوک، توییتر و سایت یوتیوب در کنار سایت‌های گروه‌های فعال حقوق بشر و رسانه‌های خارجی نظیر "نیویورک تایمز" فیلتر هستند.

در روز ۴ ژوئن ۱۹۸۹ ارتش چین برای سرکوب اعتراضات دانشجویی در طرفداری از دمکراسی، چندین تانک را روانه میدان تیان‌آن‌من، محل تجمع دانشجویان کرد. در جریان این اعتراض‌ها که با حضور صدها هزار نفر شکل گرفت، چند صد تا چند هزار نفر کشته شده و شمار زیادی نیز مجروح شدند. دولت چین در آن زمان در توجیه حمله و کشتار دانشجویان اعلام کرد که این اقدام "برای پایان دادن به آشوب و بی‌نظمی لازم بوده است."

هر ساله در آستانه سالگرد کشتار میدان تیان‌آن‌‌من دولت چین تدابیر امنیتی شدیدی را اتخاذ می‌کند. بر اساس گزارش‌ها امسال شمار زیادی از مخالفان دولت در سراسر کشور دستگیر، بازجویی و تهدید شده یا در حبس خانگی به سر می‌برند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)