11 خرداد 1393

روزنامه کیهان پاسخ وزارت ارشاد به اتهامات خود را چاپ نکرد

11 خرداد 1393

دویچه وله

وزارت ارشاد از حملات روزنامه کیهان به این وزارتخانه به بهانه دادن مجوز انتشار به دو نشریه "ایران فردا" و "زنان امروز" انتقاد کرده و یادآور شده که کیهان حاضر نشده پاسخ ارشاد به درج این خبر را منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری "ایلنا" (۱۱ خرداد/۱ ژوئن)، روابط عمومی معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد جوابیه‌ای در رابطه با درج خبر اعطای مجوز به نشریه‌های "زنان امروز" و "ایران فردا" برای روزنامه کیهان فرستاده که این نشریه بر خلاف قانون مطبوعات از انتشار آن خودداری کرده است.

در جوابیه وزارت ارشاد که در سه بند تنظیم شده، از جمله آمده است که در پی درگذشت صاحب امتیاز نشریه "ایران فردا" و با توجه به رفع توقیف این نشریه، هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه مورخ ۲۴ تیر ۱۹۹۲ با انتقال امتیاز به نماینده ورثه قانونی متوفی موافقت کرده است.

همچنین گفته شده که پرونده مدیر مسئول معرفی شده هنوز در هیئت نظارت بر مطبوعات مطرح نشده و انتشار "ایران فردا" در چارچوب ماده ۱۴ قانون مطبوعات صورت می‌پذیرد.

جوابیه وزارت ارشاد همچنین در مورد نشریه "زنان" خاطر نشان ساخته که این نشریه در جلسه مورخ ۲۸ بهمن ۱۳۸۶ هیئت نظارت لغو پروانه شده بود و صاحب امتیاز آن در اردیبهشت سال بعد از آن تقاضای انتشار نشریه‌ای جدید را تسلیم کرده است. بر این پایه هیئت نظارت بر مطبوعات در جلسه مورخ ۱۸ آذر ۱۳۹۲ با انتشار نشریه "زنان امروز" موافقت کرده است.

طبق جوابیه وزارت ارشاد، مجوزهای یاد شده بر پایه "ماده ۱۰ قانون مطبوعات و تبصره‌های ذیل آن" و بر اساس "اختیارات هیئت نظارت بر مطبوعات" صادر شده است.

ادبیاتی که "مصداق نشر اکاذیب، تهمت و تشویش اذهان عمومی" است

وزارت ارشاد در نامه خود همچنین تصریح نموده که هیئت نظارت متشکل از ۷ عضو: وزیر فرهنگ و ارشاد، یک قاضی، یک نماینده مجلس، نماینده مدیران مسئول مطبوعات، یک استاد دانشگاه، یکی از استادان حوزه علمیه و یکی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی است و تشخیص صلاحیت متقاضیان برعهده و در صلاحیت چنین هیئتی است.

وزارت ارشاد با این توضیحات نتیجه گرفته که: «بنابراین انتساب این مجوزها به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بویژه سیاق عبارات و ادبیات آن روزنامه می‌تواند مصداق عناوین مجرمانه نشر اکاذیب، تهمت و تشویش اذهان عمومی باشد».

جوابیه وزارت ارشاد در پایان روزنامه کیهان را به بی‌اطلاعی از قانون مطبوعات در مرجع صدور مجوز نشریات متهم کرده و یادآور شده که سیاق مطالب یادشده در این روزنامه "به دور از اخلاق حرفه‌ای" است.

گفتنی است که روزنامه کیهان یک روز پیش از آن از انتشار نشریه‌های "ایران فردا" و "زنان امروز" ابراز نگرانی کرده بود. کیهان ماهنامه "ایران فردا" را به "گروهک‌های نهضت آزادی و ملی ـ مذهبی" وابسته خوانده بود که به دلیل "تحرکات ساختارشکنانه" توقیف شده بود و "گردانندگان اصلی آن پس از نقش‌آفرینی در فتنه و آشوب سال ۸۸ از کشور گریختند".

دست‌اندرکاران روزنامه کیهان همچنین از نشریه "زنان امروز" به عنوان همکار "گروهک‌های ضد جمهوری اسلامی در حوزه فمینیسم" یاد کرده که ۱۵ سال پیش به دلیل "اخلال در حقوق عمومی و تضعیف نهادهای نظامی و انقلابی از جمله بسیج" لغو مجوز شده بود.

این روزنامه همچنین تصریح کرده بود که "نشریات زنجیره‌ای توقیف‌شده" به جای مجازات با "تشویق و امتیازهای جدید مواجه می‌شوند". به ادعای کیهان، "قانون‌ستیزی و ترویج افراطی‌گری و ساختارشکنی با نقش‌آفرینی وزارت ارشاد" انجام می‌شود.

کیهان یکی از روزنامه‌های تندرو اصولگرا در ایران است که مقالات تحریک‌آمیزی علیه نیروها و رسانه‌های منتقد و اصلاح‌طلب می‌نویسد. حسین شریعتمداری، مدیر مسئول این روزنامه، نماینده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در موسسه کیهان است. ناظران سیاسی به دلیل چنین رابطه‌ای معتقدند که روزنامه کیهان در ایران از "مصونیتی آهنین" برخوردار است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)