11 خرداد 1393

آیا قانون برای «قانون» رعایت شده؟

11 خرداد 1393

هفدهم اردیبهشت‌ماه روزنامه‌ی «قانون» از سوی دادسرای رسانه توقیف شد. دلیل این توقیف، انتشار خبری در این روزنامه به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «دانا» اعلام شد. این پایگاه اطلاع‌رسانی نیز پس از این اتفاق، مسدود شد.

به گزارش خبرنگار رسانه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حدود سه هفته پس از این اتفاق، پایگاه اطلاع‌رسانی «دانا» در دسترس مخاطبان قرار گرفت و رفع توقیف شد، در حالی که به گفته‌ی جانشین مدیرمسوول روزنامه‌ی «قانون» این روزنامه همچنان در مرحله‌ی تفهیم اتهام است.

یک حقوقدان و استاد دانشگاه درباره برخورد دوگانه‌ای که با پایگاه اطلاع‌رسانی «دانا» و روزنامه‌ی «قانون» که هر دو به‌دلیل انتشار یک خبر توقیف شدند، به خبرنگار ایسنا گفت: اگر دلایل دیگری مبنی بر رفع توقیف نشدن روزنامه‌ی «قانون» وجود نداشته باشد، این نظر که برخوردی متفاوت با این دو رسانه صورت گرفته، صحیح است.

عباس صفایی‌فر درباره‌ی این‌که آیا در برخورد با روزنامه‌ی «قانون» و پایگاه اطلاع‌رسانی «دانا» دو تفسیر از یک قانون صورت گرفته است،‌ اظهار کرد: به موجب قانون مطبوعات و پس از اصلاحات آن در سال 1379، در تبصره‌ی 3 ماده‌ی 1 این قانون، همه‌ی نشریات الکترونیکی شامل قانون مطبوعات دانسته شده‌اند. بنابراین این قانون خاص بر همه‌ی رسانه‌ها، از نشریات سنتی تا نشریات الکترونیکی حاکم است. آن چیزی که نشریات الکترونیکی را از نشریات سنتی متفاوت می‌کند، کارویژه‌ی آن‌هاست؛ اما در رکن انتشار، هر دو رسانه‌ در قانون، مشترک هستند و به استناد تبصره‌ی 9 ماده‌ی 4 قانون مطبوعات، مسوولیت انتشار هر نوع محتوایی با مدیرمسوول رسانه است.

او ادامه داد: در حال حاضر وضعیت پایگاه اطلاع‌رسانی «دانا» و روزنامه‌ی «قانون» از نظر قانون مطبوعات، مشابه یکدیگر است و به هر دلیلی، اگر «دانا» با همان اتهام، رفع توقیف شده، برابری قانون نسبت به هر دو نشریه‌ی سنتی و الکترونیکی باید یکی باشد. چه ما به مسوولیت واحد مدیرمسوول قائل باشیم و چه به مسوولیت جمعی و ترتیبی آن. در چنین وضعیتی، هر دو رسانه باید از یک برخورد بهره‌مند باشند.

این استاد رشته‌ی حقوق ارتباطات درباره‌ی این‌که آیا در این مورد، برخوردی متفاوت با این دو رسانه شده است؟ تصریح کرد: قانون مطبوعات به‌عنوان یک قانون خاص که مقدم بر قوانین عام است، به‌صراحت می‌گوید نشریات الکترونیکی و سنتی در این قانون یکسان هستند. در شرایطی که این قانون بر رسانه‌های ما حاکم است، اگر دلیل دیگری برای توقیف روزنامه‌ی «قانون» وجود نداشته باشد، به‌نظر می‌رسد که برخوردی متفاوت با استناد به یک قانون واحد، با این دو رسانه شده است.

صفایی‌فر با اشاره به تغییر و تحولات قانون‌گذاری در حوزه‌ی تکنولوژی‌های جدید، گفت: زمانی که یک تکنولوژی جدید به کشورها وارد می‌شود، ابتدا سیاست‌گذاران، آن پدیده را نادیده می‌گیرند. وقتی پدیده، خودش را تحمیل کرد و همه‌ی زوایای زندگی اجتماعی را تحت تأثیر قرار داد، ناگزیر به تعمیم قوانین سنتی به تکنولوژی‌های جدید می‌شوند. دقیقا همان وضعیتی که ما درباره‌ی رسانه‌های نوین در قانون مطبوعات شاهد آن هستیم. در گام بعدی پس از گسترش پدیده‌ی نوین، سیاست‌گذاران آرام‌آرام متوجه می‌شوند که پدیده‌ی نوین به قانون خاص خود نیاز دارد.

این حقوقدان ادامه داد: امروزه در بیشتر کشورهای جهان در حوزه‌ی جرایم معنوی، نگاه‌ها به سمت غیرجزایی‌سازی جرم و تلقی شبه‌جرم و تخلف مدنی است تا با ایجاد مسوولیت کیفری بتوانند برای اشخاص زیان‌دیده جبران خسارت کنند. چنین اتفاقی حقوق و آزادی‌های مطبوعاتی را نیز تضمین می‌کند و در دنیا نیز همین روش حاکم است.

او در پایان تأکید کرد: ما درباره‌ی رسانه‌ها باید به سمت سیاست مسوولیت کیفری و غیرجزایی‌سازی جرایم پیشرفت کنیم، چراکه چنین نگاهی به نفع حقوق عمومی، حقوق مطبوعات و شهروندان است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)