9 خرداد 1393

رضا علیجانی: اعضای سابق تحریریه ایران فردا یا در زندان هستند یا درگذشته اند

9 خرداد 1393

دویچه وله

نشریه "ایران فردا" پس از ۱۴ سال توقیف با تیمی جدید فعالیت خود را از سر گرفته است. بسیاری از اعضای تحریریه سابق این نشریه یا درگذشته‌اند، یا زندانی هستند یا در تبعید به سر می‌برند.

نخستین شماره نشریه "ایران فردا" پس از ۱۴ سال توقیف در ایران منتشر شده است.

ایران فردا نشریه‌ای نزدیک به جریان ملی - مذهبی در ایران بود که از خرداد ۱۳۷۱ به مدیرمسئولی عزت‌الله سحابی و سردبیری رضا علیجانی منتشر می‌شد. این نشریه در جریان توقیف گسترده مطبوعات در اردیبهشت ۱۳۷۹ توقیف شد.

پس از توقیف "ایران فردا"، عزت‌الله سحابی سرمقاله‌های این نشریه طی ۸ سال انتشار آن را گردآوری کرد. کتاب "دغدغه‌های فردای ايران" با عنوان فرعی "مجموعه سرمقاله‌های ايران فردا" در ایران چندین‌بار تجدید چاپ شده است.

رضا علیجانی سردبیر سابق "ایران فردا" درباره انتشار مجدد این نشریه به دویچه وله می‌گوید نشریه "ایران فردا" با تیمی جدید و تقریبا جوان از نسل روزنامه‌نگاران ایران منتشر شده است. آن‌طور که رضا علیجانی می‌گوید اعضای جدید تحریریه نشریه "ایران فردا" تلاش می‌کنند در شرایط ایران و زیر سقف سانسور، حرف‌های خود را بزنند و مواضع ملی در حوزه توسعه سیاسی و توسعه اقتصادی را منعکس کنند.

بسیاری از اعضای تحریریه سابق نشریه "ایران فردا" یا درگذشته‌اند، یا در زندان هستند و در خارج از کشور در تبعید به‌سر می‌برند.

رضا علیجانی درباره اعضای تحریریه سابق این نشریه می‌گوید هدی صابر دبیر سرویس اقتصاد این نشریه بود. وحید میرزاده نیز دبیر سرویس تاریخ نشریه "ایران فردا" بود که هر دو درگذشته‌اند. سعید مدنی دبیر سرویس اجتماعی و احمد زیدآبادی دبیر سرویس خارجی نشریه "ایران فردا"، هر دو هم‌اکنون در زندان‌اند.

برخی همکاران این نشریه هم‌چون مسعود پدرام، کیوان صمیمی و علیرضا رجایی نیز در زندان هستند. به گفته علیجانی برخی دیگر از همکاران نشریه ایران فردا نیز هم‌چون آقای رئیسی و عمرانی نیز احکام سنگینی دارند.

درباره چگونگی حل‌وفصل مشکلات حقوقی ایران فردا برای انتشار مجدد آن پس از ۱۴ سال، رضا علیجانی می‌گوید: «در زمان حیات مهندس سحابی وکلای نشریه این ایده را مطرح کردند که بررسی بسیاری از اتهامات این نشریه بازه زمانی دارد و اگر آن بازه زمانی بگذرد دیگر آن اتهام قابل طرح نیست. اکثر نشریات با گذشت ۱۰، ۱۵ سال دیگر اتهام قابل طرحی ندارند. این ایده با مهندس سحابی مطرح شد، ایشان هم تلاش‌هایی کردند که متاسفانه به عمر ایشان قد نداد. بعد از مرگ ایشان، فرزند مهندس سحابی و برخی دیگر از دوستان پیگیری کردند تا بتوانند در حد تحمل شرایط صدای این جریان را مطرح کنند.»

در نخستین شماره انتشار مجدد نشریه "ایران فردا" میزگردی تحت عنوان "رشد طبقه متوسط اقتصادی در سایه قدرت" با حضور محسن رنانی و حمید رضا جلایی‌پور صورت گرفته است. همچنین احسان شریعتی و محمد بسته‌نگار در مورد "نسل چهارم روشنفکری دینی" نقطه نظرات خود را در قالب گفت‌و‌گو بین کرده‌اند. سعید لیلاز نیز مطلبی درباره تاثیر منفی شکست هدفمندی یارانه‌ها بر وضعیت فقرا نوشته است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)