9 خرداد 1393

فشار بر روزنامه نگاران و رسانه‌ها؛ در بر‌‌ همان پاشنه می‌چرخد

9 خرداد 1393

جرس- مهدی تاجیک

در آستانه یکسالگی انتخاب حسن روحانی به سمت ریاست جمهوری ایران هنوز تغییری جدی در نوع برخورد حکومت با رسانه‌ها و روزنامه نگاران اتفاق نیفتاده است. طی یکسال گذشته رسانه‌های منتقد مانند سالهای قبل از آن زیر ضرب فشارهای قوه قضاییه و نهادهای امنیتی یعنی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران قرار داشته‌اند و روزنامه نگاران منتقد هم گرفتار احضار و بازداشت و زندان بوده‌اند.

جرم؛ روزنامه نگاری

بازداشت صبا آذرپیک خبرنگار روزنامه «اعتماد» و مجله «تجارت فرد»ا آخرین نمونه از برخوردهای امنیتی و قضایی با روزنامه نگاران است. او روز چهارشنبه (۷ خرداد) در دفتر مجله تجارت فردا بازداشت شد و تاکنون خبری از وضعیت او و دلایل بازداشت‌اش منتشر نشده است. آذرپیک یک‌ بار نیز در بهمن ماه سال ۱۳۹۱ در جریان بازداشت تعداد زیادی از روزنامه نگاران٬ مدتی را در زندان اوین گذراند اما بعد از آزادی به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه داد. او در نوشته‌های عمومی فیس بوکی‌اش بار‌ها درباره رفع حصر از رهبران جنبش سبز نوشته است و در جریان حمله نیروهای امنیتی به بند ۳۵۰ زندان اوین نیز موهای خود را در حمایت از زندانیان کوتاه کرد. پایگاه خبری خیبر آنلاین که یک سایت متعلق به محافظه کاران تندور و از رسانه‌های نزدیک به نهادهای امنیتی است روز جمعه (دوم خرداد) در خبری پیرامون فعالیت‌های صبا آذرپیک مدعی شده بود که او در صدد جاسوسی از نهادهای دولتی است. در این خبر آمده بود: « ص. آ که ظاهرا با همکاری یک نهاد دولتی به مشخصات خصوصی برخی فعالان رسانه‌های انقلابی دست پیدا کرده، ضمن تماس با آن‌ها به بهانه تهیه گزارش، درصدد جاسوسی از چگونگی فعالیت این رسانه‌ها، منابع مالی آن‌ها، افراد مختلفی که در آن رسانه مشغول کار هستند و... پرداخته است.»

حربه‌ای تکراری برای برخورد با منتقدان

توسل به اتهام جاسوسی برای بازداشت روزنامه نگاران حربه‌ای تکراری از سوی نهادهای امنیتی است و هدف از آن علاوه بر توجیه کردن بازداشت٬ ایجاد نوعی رعب و وحشت میان روزنامه نگاران است. عبدالحسن مختاباد یادداشت نویس پایگاه اینترنتی خبرآنلاین روز جمعه (۹ خرداد) در نوشته‌ای به همین تلاش حکومت برای شجاعت زدایی از روزنامه نگاران منتقد اشاره کرده بود. در این یادداشت آمده بود: «آن گونه که در خبر‌ها از نحوه دستگیری خانم آذرپیک منتشر شده است٬ نحوه برخورد با او به گونه‌ای بوده است که گویی با یک جانی یا قاتل برخورد داشته‌اند. گویی خانم آذرپیک که به شهادت نوشته‌ها و مرام روزنامه نگاری‌اش اهل پنهان کاری نبوده و هر چه داشته و دارد در روزنامه و سایت‌ها منتشر شده است٬ جاسوس سازمان سیا بوده است و باید هر چه سریع‌تر او را به جایی برد که نه خانواده‌اش خبر داشته باشند و نه حتی رسانه‌ای که او در آن کار می‌کرد..» مختاباد در ادامه یادداشت به انگیزه‌های این برخورد‌ها اشاره کرده و پرسیده بود که آیا بانیان این گونه برخورد‌ها می‌خواهند از روزنامه نگاران شجاعت ستانی کنند و عنصر پرسش نقد را از آنان بگیرند؟»

یادداشت مختاباد ساعتی پس از انتشار از روی سایت خبرآنلاین حذف شد. نشانه‌ای از اینکه در فضای کنونی حتی امکان اعتراض به بازداشت یک روزنامه نگار نیز وجود ندارد. پیش از بازداشت صبا آذرپیک دو روزنامه نگار دیگر یعنی «حسین نورانی‌نژاد» و «سراج میردامادی» بازداشت شده بودند. آن‌ها از جمله افرادی بودند که به امید تغییر در فضای سیاسی ایران بعد از انتخاب روحانی به سمت ریاست جمهوری به ایران آمدند اما دستگاه قضایی برای اینکه نشان بدهد اوضاع تغییری نکرده است آن‌ها را بازداشت و روانه زندان کرد. حسین نورانی‌نژاد روز دوشنبه اول اردیبهشت بازداشت شد و سراج الدین میردامادی نیز روز یکشنبه (۲۱ اردیبهشت) بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

مقاومت در مقابل وعده های دولت

برخورد با رسانه‌های منتقد نیز به موازات برخورد با روزنامه نگاران پیش رفته است. طی یکسال گذشته چند روزنامه منتقد از جمله روزنامه‌های بهار و آسمان و قانون توقیف شده‌اند و روزنامه نشاط هم به دلیل فشارهای قضایی در آستانه انتشار ناگزیر به تعطیلی فعالیت‌هایش شد. روزنامه قانون روز ۱۷ اردیبهشت ماه از سوی دادستانی توقیف شد و دلیل توقیف آن انتشار مطالب خلاف واقع در راستای تشویش اذهان عمومی و انتشار مطالب خلاف موازین اسلامی بیان شده بود. پرونده روزنامه بهار نیز که آبان ماه سال گذشته توقیف شده بودند هفته پیش در دادگاه مورد بررسی قرار گرفت و سعید پورعزیزی مدیر مسوول آن «به علت فعالیت تبلیغی علیه نظام، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع، ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد می‌کند و همچنین نقل مطالب از گروه‌های مخالف داخلی به نحوی که تبلیغ آن گروه‌ها محسوب می‌شود» مجرم شناخته شد. فشارهایی از این دست علیه رسانه‌ها و روزنامه نگاران منتقد ممکن است تا حدی ناشی از تلاش برای تحت فشار گذاشتن دولت روحانی باشد که گسترش آزادی‌های رسانه‌ای را وعده داده بود.

دولت او اکنون مواجه با مقاومت محافظه کارانی است که اجازه بروز روزنه‌هایی از آزادی را نمی‌دهند ولی در عین حال از سوی حامیان‌اش ترغیب می‌شود که در مقابل محافظه کاران ایستادگی کند و وعده‌هایش را عملی سازد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)