8 خرداد 1393

جاسوسی هکرهای ایرانی در ارتش و کنگره آمریکا

8 خرداد 1393

دویچه وله

یک گروه هکر ایرانی که با ساختن پروفایل‌های جعلی خبرنگاران آسوشیتدپرس، رویترز، بی‌بی‌سی و چند رسانه دیگر از اعضای ارتش و کنگره آمریکا و نیز افرادی از سایر کشورها اطلاعات جمع‌آوری می‌کردند، شناسایی شده‌اند.

شرکت "آی‌سایت" که یک موسسه امنیتی برای مبارزه با تهدیدهای اینترنتی است، اعلام کرده که یک گروه هکر ایرانی را شناسایی کرده است. این گروه با ساخت پروفایل‌های جعلی و یک سایت خبری جعلی از اعضای ارتش و نیز سیاستمداران آمریکایی، اسرائیلی و سایر کشورها جاسوسی می‌کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از آی‌سایت نوشته است، یک ژنرال چهارستاره نیروی دریایی آمریکا، اعضای کنگره و سفیران ایالات متحده آمریکا، اعضای لابی اسرائیل در آمریکا و نیز افرادی از بریتانیا، عربستان سعودی، سوریه، عراق و افغانستان از جمله اهداف این گروه ایرانی بوده‌اند.

این شرکت از فاش کردن هویت قربانیان خودداری کرده و گفته است، نمی‌توان گفت چه اطلاعاتی توسط هکرها دزدیده شده، چه کسانی به دنبال اجازه دسترسی به شبکه اینترنتی دولت و شبکه‌های نزدیک به آن بوده‌اند و چند کامپیوتر خراب و یا آلوده به بدافزار شده‌اند.

تنها چیزی که معاون شرکت آی‌سایت تصریح کرده، این است که اگر این گروه مدتی طولانی مشغول به کار بوده، صراحتا می‌توان گفت که موفق بوده است.

عملیات "بنگاه خبرپراکنی"

شرکت آی‌سایت نام عملیات کشف این گروه هکر را "بنگاه خبرپراکنی" گذاشته است. دلیل این نام‌گذاری این بوده که هکرهای ایرانی شش شخصیت مجازی خلق کرده بودند که همگی برای یک آژانس خبری جعلی به نام NewsOnAir.org کار می‌کرده‌اند؛ نهادی جعلی که ظاهرا شامل آسوشیتدپرس، بی‌بی‌سی، رویترز و سایر رسانه‌ها بوده است.

هکرهای ایرانی همچنین هشت شخصیت جعلی دیگر نیز خلق کرده بودند که ادعا می‌شده برای پیمانکاران دفاعی و موسسات دیگر کار می‌کرده‌اند.

این گروه با ساختن صفحات جعلی روی فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی، پروفایل‌های این ۱۴ نفر را با شخصیت‌های خیالی پر کرده و تقاضای دوستی برای قربانیان خود می‌فرستاده‌اند. بنا بر حدسیات شرکت آی‌سایت، این هکرها باید از حدود سال ۲۰۱۱ کار خود را آغاز کرده باشند.

صدها شخص حقیقی قربانی ۱۴ شخصیت ساختگی

هکرهای ایرانی با استفاده از ۱۴ نفر، با بیش از دو هزار نفر ارتباط برقرار کرده‌اند و گمان می‌رود که صدها نفر از این دو هزار نفر قربانی هکرها شده باشند.

سخنگوی شرکت آی‌سایت، حرکت این هکرها را اینگونه توصیف کرده است: «این گروه پر سر و صدا نیست، آنها آرام و به آهستگی کارشان را پیش می‌برند. این هکرها می‌خواهند مخفی بمانند و از دسترس رادارها دور باشند».

به گفته شرکت آی‌سایت، هنوز وابستگی این گروه به دولت ایران مشخص نشده است. سخنگوی فیس‌بوک گفته است، زمانی که درخواست‌های مشکوک دوستی و سایر فعالیت این گروه را روی این شبکه بررسی می‌کرده، هکرهای ایرانی را شناسایی کرده است. وی تصریح کرده است: «ما تمام پروفایل‌هایی را که با شبکه NewsOnAir.org مرتبط بوده‌اند از بین برده‌ایم و از این مورد برای امن‌تر کردن سیستم خود استفاده کرده‌ایم تا بتوانیم پروفایل‌های جعلی را در حالت‌های گوناگون شناسایی و بلاک کنیم».

سخنگوی لینکدن هم اعلام کرده که پروفایل‌های این ۱۴ نفر همگی در این شبکه اجتماعی غیرفعال شده‌اند. توئیتر از ارائه توضیح در این زمینه خودداری کرده و پاسخ گوگل هنوز توسط رویترز دریافت نشده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)