7 خرداد 1393

درباره انتشار ماهنامه «زنان امروز»؛ از جنس «تعهد»...

7 خرداد 1393

شرق- پژمان موسوی

احتمالا همین امروز که پای دکه‌های روزنامه‌فروشی آمده‌اید، مجله جدیدی را روی پیشخوان دیده‌اید که «نام» و «مرام» آن یادآور دوران مهمی در تاریخ مطبوعات ایران است؛ دورانی که در آن مجلاتی جدی با محتوایی جدی منتشر می‌شد و هر گروه و سلیقه‌ای، با تسامح می‌توانست مجله موردنظر خود را از بین اسامی درخشانی چون پیام امروز، آفتاب، دنیای سخن، ایران فردا، آدینه، زنان و... بیابد. آن دوران گذشت و هرکدام از این مجلات سرنوشتی یافتند و تحریریه و سردبیران آن نیز.

از بین همه این نام‌های درخشان، این روزها و در سپهر رسانه‌ای ایران، جای مجله‌ای جدی که دغدغه آن در حوزه زنان تنها به آشپزی، خیاطی و زیبایی محدود نبوده و «زندگی» و «زمانه» زنان را مورد ارزیابی و کار جدی روزنامه‌نگاری قرار دهد بیش از سایرین خالی بود؛ جای خالی‌ای که امروز با تولد «زنان امروز»، مجله‌ای که بیش و پیش از هرچیز، وامدار تعهد حرفه‌ای و اخلاقی مدیر و سردبیر آن شهلا شرکت است، به‌خوبی پر شده.

دستتان توی کار نبوده تا بدانید چندین سال مجله‌ای را با مخاطب فراوان منتشرکردن، توقیف‌شدن و سال‌ها دوری از روزنامه‌نگاری ایران‌ بودن، چقدر برای کسی که عاشق کارش است سخت است و فرسایشی و از آن سخت‌تر بی‌شک حرکت مجدد برای شروعی دوباره؛ شروعی که بی‌شک هزینه‌های خاص خودش را دارد و باید از خیلی چیزهایت بگذری و زندگی به‌هرحال آرامت را بگذاری و دوباره به ورطه‌ای وارد شوی که می‌دانی تا چه میزان می‌تواند برایت انواع هزینه‌ها را دربرداشته باشد. عامل محرکه این حرکت هم چیزی نیست جز تعهد برای روشنگری؛ چیزی از جنس «مسوولیت اجتماعی» مدام که تعطیل و دوری از فضای کار حرفه‌ای هم نمی‌تواند سد راهی بر حرکت در مسیر ایفای آن باشد.

انتظار مخاطب از «زنان امروز» در دوره جدید انتشارش، بی‌شک متفاوت با انتظاراتی است که مخاطبان دهه‌های ۷۰ و ۸۰ از یک مجله متفاوت در حوزه زنان داشتند زیرا هم سطح نیازها و انتظارات جامعه و هم فضای فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی بسیار متفاوت با فضای آن سال‌هاست و صداهای برابری‌خواهانه بیشتری نسبت به آن سال‌ها و آن روزها، در گوشه و کنار، به گوش می‌رسد و با افزایش سواد رسانه‌ای مخاطبان، گزینشگری و برخورد فعالانه، نه از موضع انفعال مخاطبان با تولیدات رسانه‌ای و مطبوعاتی، بی‌شک کار را برای تحریریه و سردبیری نشریات جدید، سخت‌تر و مشکل‌تر از نشریات دهه ۷۰ و ۸۰ کرده است. امید که «زنان امروز» سال‌ها در سپهر رسانه‌ای ایران بماند و بپاید.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)