3 خرداد 1393

جشنواره کن به کاریکاتور و آزادی بیان جای ویژه‌ می‌دهد

3 خرداد 1393

رادیو فرانسه- شهلا رستمی

در دو سال گذشته، انجمن "کارتن برای صلح"، همواره نمایشگاه، میز گرد و برنامه‌هائی در کنار نمایش فیلم‌های فستیوال کن داشته است.

کارتن برای صلح که به ابتکار«پلانتو» کاریکاتوریست بنام فرانسوی برپا نهاده شده، امسال به کمک دو کارگردان«استفانی والوآتو» و «رادو می‌هائیلی یانو»، فیلم «کاریکاتوریست‌ها، مبارزان راه دمکراسی» را که در بخش خارج از مسابقه شصت و هفتمین فستیوال کن پذیرفته شده به نمایش در آورد.

در این فیلم ۱۲ کاریکاتوریست کشورهای تونس، روسیه، چین، اسرائیل، ونزوئلا، مکزیک، بورکینافاسو، الجزایر، فلسطین، فرانسه، آمریکا و ساحل عاج دشواری‌های حرفه خود را با طنز بیان می‌کنند. آن‌ها از تهدیدهائی می‌گویند که مردان سیاسی و یا برخی نهادهای پولی و مذهبی به آن‌ها وارد می‌کنند.

«پلانتو» در مورد هدف این فیلم می‌گوید: دمکراسی را باید همواره پائیدچون مقوله‌ای است شکننده.

او در مورد فرانسه صحبت می‌کند و می‌گوید که چگونه رئیس جمهوری پیشین این کشور،« نیکلا سارکوزی» به وی تلفن می‌کرد و از تصویرش و به ویژه سه مگسی که پلانتو دور سر وی می‌کشید، شکوه می‌کرد.

اطرافیان او نیز تلفن می‌زدند واز او می‌خواستند این مگس‌ها را حذف کند. اما پلانتو شمار آن‌ها را به ۱۲ رساند.

«استفانی والوآتو» یکی از کار گردانان می‌گوید که در همه کشور‌ها «تابو»های بسیار وجود دارد، اما نقش یک کاریکاتوریست این است که این تابو‌ها را دور بزندو به پیشرفت دمکراسی کمک کند.

گفتنی است که در بروشوری که به مناسبت نمایش این فیلم چاپ شده، نقشه جهان در پیوند با وضع آزادی روزنامه نگاران در سال ۲۰۱۳ به چاپ رسیده که در آن ایران، چین، عربستان سعودی، چند کشور آسیای مرکزی و چند کشور آفریقائی به رنگ سیاه، یعنی آخرین رنگ رده بندی رنگ شده‌اند.

این فیلم پیش از اکران سینما‌ها در روز ۲۸ مه، در روز ۲۳ مه، با حضور خانم «آن هیدالگو»، شهردار پاریس، در میدان«رپوبلیک» نشان داده خواهد شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)