3 خرداد 1393

فیلترینگ اینستاگرام و سوق دادن یک و نیم میلیون نفر به فیلترشکن

3 خرداد 1393

سایت اصولگرای تابناک نزدیک به محسن رضایی در گزارشی درباره فیلتر احتمالی شبکه اجتماعی اشتراک عکس اینستاگرام نوشت:

هرچه در عالم ضرب المثل تاکید شده که «برای یک بی نماز مسجد را نمی‌بندند»، در عالم واقع ماجرا به گونه دیگری رقم می‌خورد؛ نمونه بارز آن، فیلتر کردن یک شبکه اجتماعی با یک و نیم میلیون کاربر فعال به خاطر نارضایتی یک تن است!

به گزارش «تابناک»، اینستاگرام، معروف ترین شبکه اجتماعی اشتراک گذاری عکس در جهان که پیشتر یک بار با دخالت رئیس جمهور از فیلتر شدن رهانیده شده است، به تازگی با چالشی جدید در کشورمان مواجه شده است.

بر اساس اخبار رسیده، یک قاضی در شهر شیراز، پیرو رسیدگی به یک شکایت خصوصی، حکم به فیلتر شدن این شبکه اجتماعی موبایل بنیان را داده و ظاهرا این حکم به مسیر ابلاغ به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته تا اجرایی شود.

البته هنوز معلوم نیست که شکایت مورد بررسی قرار گرفته درباره کاربری خلاف شئونات یکی از کاربران این شبکه بوده یا شاکی اینستاگرام، به کل از کل مجموعه این سایت شکایت کرده است چراکه اگر فرض نخست صحیح باشد، به سادگی با ارسال یک ایمیل به زبان انگلیسی به مدیریت این سایت می‌شد محتوای مجرمانه را حذف کرد یا حتی درخواست مسدود شدن کاربری که به حریم دیگران تجاوز کرده را مطرح کرد اما اگر فرض دوم صحیح باشد، آن زمان ماجرا تفاوت خواهد کرد و سخت است دلیلی برای محکومیت اینستاگرام بتوان یافت!

ماجرا زمانی جالب تر می‌شود که بدانیم از یکسو تشخیص مصادیق و محتواهای مجرمانه در بستر اینترنت به کارگروه خاصی به همین نام سپرده شده و جدای آن، از سوی دیگر، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بارها اعلام كرده كه توانايي بستن صفحات خاص را دارد و با تکیه بر این مولفه، یافتن استدلال قاضی برای صدور حکم فیلترینگ تمام و کمال این سایت با یک و نیم میلیون کاربر ایرانی دشوارتر از قبل خواهد شد.

گویی در تصادفی، نقص خودرو عامل رویداد تشخیص داده شود و یک قاضی حکم به بستن در کارخانه تولید کننده خودرو را بدهد؛ اگر تصور چنین موضوعی از ذهنمان خطور کرد و ممکن به نظر رسید، آن زمان فیلترینگ اینستاگرام توجیه خواهد شد اما اگر غیر از این بود، به نظر می‌رسد که حکم این قاضی محل اشکال است.

فیلترینگ اینستاگرام، یعنی سوق دادن 1.5 میلیون نفر به فیلترشکن!

با این تفاسیر بد نیست از قاضی صادر کننده حکم، از کسانی که از حکم صادر شده اطلاع یافته‌اند اما شگفت زدگی خود را پنهان نموده‌اند، از مسئولان حاضر در کارگروه فیلترینگ که سخن رئیس جمهور درباره فیلتر نشدن را نقد می‌کنند اما گلایه‌ای به دستور فیلتر شدن یک سایت توسط قاضی ندارند و خلاصه تمامی دست اندرکاران فیلترینگ و به طور کلی، تصمیم گیرندگان اینترنت در کشور پرسید:

آيا بستن اين شبكه اجتماعي منجر به آن نمي‌شود كه كاربران از فيلتر شكن استفاده كنند و در اين صورت دسترسي به تمام محتواهاي سايت هاي ديگر كه به درستي فيلتر شده‌اند، برايشان مهيا خواهد شد؟

آيا سوق دادن جوانان به سوي استفاده از فيلترشكن، باعث به انحراف كشيده شدن ايشان نخواهد شد؟

با حضور و ايجاد شبكه هاي اجتماعي متعدد تا كي مي‌توان نسبت به فيلتر كردن اين شبكه ها اقدام کرد؛ براستی چند شبكه را مي‌توان فيلتر كرد؟

آیا بهتر نيست به جاي فيلتر كردن تمامي يك سايت مهم يا شبكه اجتماعي، بخشي از آن را كه با اخلاق، مباني ديني، اسلامي و امنيتي مغاير است، فيلتر كنيم و امكان دسترسي براي ساير صفحات آن باقي بماند؟

آیا غیر از این است که بسیاری محصولات غربی مانند فیلم‌هایشان ممکن است در کلیت خوب توصیف شوند اما حاوی مضامینی به شدت مشکل برانگیز باشند که با سانسور، می‌توان تصحیح شان کرد؟ همان كاري كه امروز، صداوسيما انجام می‌دهد تا تمايل به استفاده از ماهواره ها را كمتر کند؟

با این حساب از فیلتر کردن اینستاگرام، چه کسانی سود خواهند کرد و چه کسانی زیان خواهند دید؟ آیا نمی‌شود هم مطمع نظر شاکی خصوصی پرونده را مورد توجه قرار داد و هم فکری برای یک و نیم میلیون کاربر ایرانی این سایت کرد که قطعا از فیلترشدن آن خرسند نخواهند شد؟!

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)