2 خرداد 1393

عمو بهمن و جناب سرهنگ

2 خرداد 1393

ندای سبز آزادی- احسان مهرابی

شاید بچه های زندان رجایی شهر برای بهمن جشن تولدی گرفته باشند. جشن تولدی دوباره در زندان. در اولین جشن تولد او در زندان عبدالله و بچه های اتاق ۷ و ۹ بند ۳۵۰ سنگ تمام گذاشتند. به رسم معمول بهمن هم باید چند دقیقه ای حرف می زد او اما گفت که در این گونه مواقع بغض می کند و نمی تواند صحبت کند.روحیه ای که شاید با دیگر رفتارهای بهمن تطابق نداشت. بهمن اما پس از بغض گفت که " اولین جشن تولدش را ژیلا برایش گرفته " عبدالله هم به شوخی گفت " قبل از آن رابطه ای با جشن تولد نداشتی "

از میان بچه های اتاق ۹ عبدالله بیشترین شوخی را با بهمن داشت و تعدادی دیگر از زندانیان به او عمو می گفتند از جمله ماهان محمدی، که آن روزها ۷ سال زندان را تجربه می کرد.عبدالله هر از چند گاهی به سبک خاص با بهمن شوخی می کرد.یک بار به او جناب سرهنگ می گفت و ژیلا در فلسفه چرایی این نام مانده بود و از دیگر زندانیان دراینباره می پرسید.زندانیان آزاد شده هم به او توضیح داده بودند که از وقتی بهمن سبیل گذاشته عبدالله به او جناب سرهنگ می گوید.

بهمن از آن دست زندانیهایی بود که به قول معروف خوب حبس می کشید. از زبان خواندن تا ورزش کردن. اصطلاح مشهورش این بود که من ۱۰ هزار لغت انگلیسی بلدم و وقتی کسی این شوخی را باور می کرد و کلمه ای می پرسید که بهمن بلد نبود پاسخ او این بود که این کلمه جزو آن ۱۰ هزار کلمه نیست.

بهمن در زندان هم روزنامه نگار بود، کلاس روزنامه نگاری می گذاشت.هر از چند گاهی هم در قالب نامه هایی برای ژیلا گزارش زندان می نوشت.نامه ها بهانه ای بود که او علاقه اش به ژیلا را یادآوری کند.این علاقه برای زندانیان اما وقتی روشن تر می شد که می دیدند بهمن از چیزهای کمیاب در زندان مانند متکا یکی هم برای ژیلا کنار گذاشته که اگر به زندان آمد برای او به بند زنان بفرستد. زندانیان مشهور سیاسی اما هنگام بحث های سیاسی با بهمن یک تکیه کلام مشهور داشتند " دوشنبه موضوع را ژیلا حل می کنیم و مجبور می شود قبول کنی."

بهمن یک بار بر روی صندلی داغ از زندگیش گفته بود و آشنایی اش با ژیلا. او برای کار نزد یکی از همشهریانش در روزنامه همشهری رفته بود و آن همشهری شاید برای اینکه بهمن را از سر خود باز کند او را به ژیلا معرفی کرده بود.

بهمن در همان صندلی داغ گفته بود که بخشی از کودکیش را در ییلاق و قشلاق سپری کرده و به قول ساسان او بچه دشت است.او گفته بود که اگر کمک برادرش نبود شاید هیچگاه امکان تحصیل پیدا نمی کرد.برادری که مقیم فرانسه بود و وقتی بنا بود بهمن به دیدارش برود سفر افغانستان برای بهمن پیش امد و او سفر افغانستان را ترجیح داد.

در روزهایی که عده ای امید به تدبیر حاکمیت داشتند او بوی بهبود از اوضاع جهان نمی شنید. سال قبل از انتخابات ۸۸ و در اخرین افطاری تعدادی از روزنامه نگاری در منزل ابراهیم یزدی گفته بود که امیدی به بهبود شرایط ندارد.

پیش بینی او درست از آب درآمد. پس از سالها روزنامه نگاری زندگی دوباره بر بهمن سخت گرفت. در روزهایی که فرشاد حیدری،همکلاس دوران دانشگاه بهمن پس از اختلاس بزرگ ۳ هزار میلیارد تومانی مدیر عامل بانک ملی شده بود، بهمن برای دو کتاب "اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی" و " مردان جمهوری اسلامی چگونه تکنوکرات شدند" در زندان جلسه معرفی می گذاشت.

اما بهمن از این امکان هم محروم شد و از بند ۳۵۰ زندان اوین سر از زندان رجایی شهر درآورد. پیش از این هم اما تبعید به رجایی شهر برایش قابل پیش بینی بود، وقتی که به صداقت رئیس زندان جمله ای با این مضمون گفته بود" این جا را جوری بسازید که وقتی رژیم عوض شد و این جا زندانی شدید بتوانید زندان خود را خوب بگذرانید"

اینک بهمن ۵ سال عمر خود را در زندان سپری کرده تا شاید تعبیری مجسم از این کتاب ژیلا باشد" روزنامه نگاران غصه می خورند و پیر می شوند".

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)