2 خرداد 1393

سرقت هویت ۱۵۰ میلیون کاربر ای‌بی

2 خرداد 1393

رادیو زمانه

شرکت تجارت الکترونیکی ای‌بی (ebay) روز چهارشنبه ۳۱ خرداد به کاربران خود خبر داد که اطلاعات مربوط به هویت آنها به سرقت رفته است.

ای‌بی در پیامی به کاربران این سایت اطلاع داد که به سایت حمله شده است و نام کاربری، آدرس محل زندگی و تاریخ تولد ۱۵۰ میلیون از کاربران در دسترس حمله‌کنندگان است.

به گفته ای‌بی، این حمله اینترنتی اواخر ماه فوریه و اوایل ماه مارس اتفاق افتاده است. ای‌بی از کاربران خود خواست که رمز عبور خود را تغییر دهند.

پس از این پیام، سهام شرکت‌ ای‌بی‌ در بازار بورس جهانی، ۲ / ۳ درصد کاهش پیدا کرد.

سخنگوی ای‌بی، آماندا میلر به رویترز گفت: «رمزهای عبور کارمندان ما در چند لایه رمزگذاری شده‌اند؛ اما هکر‌ها کدهای رمزگذاری را شکسته‌اند و به حساب کارمندان ما دسترسی پیدا کرده‌اند.»

میلر در ادامه تاکید کرد که هیچ مدرکی دال بر تاثیر این سرقت بر مشتری‌ها هنوز وجود ندارد. طبق تحقیقات شرکت‌ ای‌بی، هکر‌ها پس از دسترسی به صفحه‌های شخصی کاربران تمام اطلاعات شخصی آنها به غیر از اطلاعات مربوط به کارت‌های اعتباری را کپی کرده‌اند.

با اینکه مسئولان شرکت‌ ای‌بی‌ تاکید می‌کنند، هیچ مدرکی مبنی بر دسترسی غیر مجاز به اطلاعات مالی و یا کارت اعتباری کاربران این سایت‌ وجود ندارد، کار‌شناسان معتقدند که تعداد هویت‌ربایی‌های مجازی در آینده میزان خسارت‌های ناشی از این حمله اینترنتی را به کاربران این شرکت تجارت آنلاین، مشخص خواهد کرد.

در این حمله اینترنتی، حساب‌های کارمندی شرکت‌ ای‌بی‌هک شده‌اند و این حساب‌ها اجازه دسترسی به اطلاعات کاربران دیگر را دارند.

شرکت‌ ای‌بی‌اعلام کرده است که از دو هفته پیش متوجه این دسترسی غیرمجاز از طریق حساب کارمندان خود می‌شود اما مقیاس این حمله به تازگی مشخص شده است.

این حمله بزرگ‌ترین سرقت اطلاعات کاربران در تاریخ اینترنت محسوب می‌شود.

کار‌شناسان امنیتی معتقدند که اگر بررسی‌های شرکت‌ ای‌بی‌ درست باشد، حمله‌کنندگان به دنبال سرقت هویت بوده‌اند و لایه‌های مالی این سرقت بعد‌ها نمود پیدا می‌کند.

کار‌شناسان امنیت اینترنتی همچنین تاکید کرده‌اند که اگر چنانچه کاربران از رمزعبورهای ربوده شده در حساب‌های کاربری خود در دیگر سایت‌ها نیز استفاده می‌کنند، این رمزعبور‌ها را تغییر دهند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)