1 خرداد 1393

روزنامه‌نگاری مستقل و استاد بزرگی به نام حسین شهیدی

1 خرداد 1393

علیرضا کرمانی، روزنامه نگار

چرا عنوان مطلب را این‌گونه برگزیده‌ام؛ یعنی نخست نوشته‌ام «روزنامه نگاری مستقل» و سپس به نام استاد اشاره کرده‌ام؟ چون بزرگی بی‌چون و چرای او را خود من در آموزش روزنامه‌نگاری مستقل دیدم؛ وگرنه، اصول پایه روزنامه‌نگاری را بسیاری بوده‌اند و هستند که آموزش می‌دهند.

مگر روزنامه‌نگاری مستقل با روزنامه‌نگاری دولتی یا حزبی، تفاوتی هم دارد؟ در ایران، شاید برخی به این تفاوت باور نداشته باشند؛ اما به گمان من، تفاوت مو و پیچش مو و دریافت سطح عالی آموزشی حسین شهیدی اتفاقاً در همین تفاوت نهفته است.

(در باره تفاوت‌ها توضیح خواهم داد، اما همین جا، این را هم یادآوری کنم که در این نوشته، از عنوان «دکتر» برای استادم، حسین شهیدی بهره نخواهم گرفت. برای دیگران ایرادی نیست، اما اگر خودش قرار بود نوشته مرا از نظر بگذراند، حتماً یادآور می‌شد که بله، او دارای درجه دکتری ست، اما روزنامه‌نگار مستقل، این عنوان را تنها باید برای پزشکان به کار ببرد).

چهار سال پیش، برای سه هفته، در رادیویی که کار می‌کردم، شد استاد خصوصی من؛ اما دنبالش دویدم تا به دستش آوردم!

آمده بود یک ماه بماند و آموزش بدهد؛ چند جلسه‌ای عمومی و هر روز هم کار مشترک با دو – سه نفر، از ابتدای تهیه یک گزارش رادیویی تا آماده شدن آن برای پخش، همچنین آموزش‌هایی در زمینه خبرنویسی.

یادم هست برخی غرولند می‌کردند؛ اینکه مثلاً بگویند نیازی به این‌گونه آموزش‌ها ندارند، اما از نگاه من، هر روزنامه‌نگار تا آخر عمر می‌تواند و باید چیزهای تازه یاد بگیرد. این، حرفه‌ای ست بدون ژنرال و هر روزنامه‌نگار هم یک عنصر ساده پیاده و باید همواره بدود. بایستی؛ مرده‌ای.

گفتم که؛ دنبالش دویدم. چند روزی گذشته بود که متوجه شدم نامم در لیست آموزشی او نیست. چرایی را از خودش پرسیدم. گفت که تو نیاز به آموزش نداری.

باید راه دیگری پیدا می‌کردم و پیدا کردم. هر روز بار‌ها و بار‌ها از او خواهش و به او یادآوری می‌کردم به گزارش‌هایی که تهیه کرده‌ام، گوش کند. آخر روز و پس از پایان کارهای من و او، درباره کار‌ها صحبت می‌کردیم و او روی چند نکته‌ بسیار ریز دست می‌گذاشت و من خوش حال می‌شدم که امروز هم از او بهره گرفته‌ام. این آموزش خصوصی تا روز آخری که بود، ادامه یافت. حسین شهیدی، استاد تأکید بر ریز‌ترین نکته‌هایی بود که ممکن است در کار یک روزنامه‌نگار مستقل راه یافته باشد؛ وگرنه برای آموزش اصول پایه که نیازی به استاد بزرگی چون حسین شهیدی نیست.

در همه متون آموزشی روزنامه‌نگاری آمده است که خبر و گزارش باید دقیق، مستند، بی‌طرف، بدون غلتیدن در هیجان یا مثلاً غیر نمایشی (Non-Dramatized) باشد؛ اما در عمل و در کار پرسرعت و پرتنش روزنامه نگاری، هر کسی می‌تواند اشتباه کند. به وزنامه نگاری دولتی و حزبی کاری ندارم، اما در روزنامه‌نگاری مستقل، اگر آموزش‌ و یادآوری، پیوسته و همیشگی نباشد، اشتباه‌ها رفته‌رفته به رویه تبدیل خواهد شد.

بار‌ها به خودم گفته‌ام که دولتی‌ها به جای خود، اگر روزنامه نگاران حزبی به همین نکته‌ها باور کنند، باور داشته باشند تأثیر کارشان، بار‌ها و بار‌ها بیشتر از آن خواهد شد که انتظارش را دارند. حسین شهیدی، استاد آموزش و یادآوری باریک‌ترین نکته‌هایی بود که می‌تواند کار را بهتر و بهتر و تأثیر گذاری آن را بیشتر و بیشتر کند.

افزون بر این، چون در حرفه روزنامه نگاری رقابت بسیار تنگاتنگ است، روزنامه نگاران و رسانه‌های سراسر دنیا همواره روش‌های تازه تری پیدا می‌کنند تا نه تنها از گردونه رقابت خارج نشوند، بلکه به جایگاه بهتری دست یابند. همه نظریه‌های تازه در زمینه خبرنویسی یا تکنیک‌ها و روش‌های تازه برای تهیه گزارش، نتیجه همین رقابت‌ها و نیز کوشش هاست.

حسین شهیدی، با تازه‌ترین تحولات دنیای روزنامه‌نگاری آشنا بود و اینک نه تنها جامعه روز نامه نگاری ایران که خاورمیانه و آسیای مرکزی، یکی از بزرگ‌ترین استادانش را از دست داده است.

منبع: صفحه فیس بوک دکتر حسین شهیدی

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)