31 اردیبهشت 1393

یاد ما، روزگار را فراموش /علی اکبر قاضی زاده

31 اردیبهشت 1393

روزنامه شرق- علی اکبر قاضی زاده

سیروس علی‌نژاد چندهفته پیش در نوشته‌ای یادی کرده بود از عبدالرحمان فرامرزی با این مضمون که ما بعضی آدم‌های بزرگ را به‌دلیل نگاه ویژه‌ای که داشتیم، دست‌کم گرفتیم. دریغ خورده بود از آن آدم‌ها که به‌دلیل آن برداشت‌ها، نادیده گرفته شدند. وقتی به کیهان رفتم، کوچک‌تر و محوتر از آن بودم که حتی تصور معاشرت و هم‌صحبتی با فرامرزی را به خود راه دهم. با کت‌وشلواری خاکی‌رنگ و گیوه سفید به پا می‌آمد، سلام و علیکی با اعیان روزنامه می‌کرد و می‌رفت سر جایش می‌نشست.

فرامرزی اولین کسی بود که نگارش استدلالی، روان و فشرده را در روزنامه‌نگاری رواج داد و نوع نگاه و نگارش او، الگوی روزنامه‌نگاران هم‌عصر او و بعد از او شد. وقتی به او توجه کردم که میان او و الهی بر سر شعر سنتی و نو (زمستان 50 تصور می‌کنم) بحثی در گرفت و بسیاری از هواداران دو طرف که خود چهره‌‌های نامداری بودند، وارد این جدل شدند.

بهار سال بعد، فرامرزی بیمار شد و کارش به بیمارستان کشید. اندکی بعد هم درگذشت. الهی این‌بار مقاله‌‌ای یاد کرد و بسیار زیبا نوشت که چند بند داشت و هر بند با خطاب استاد! آغاز می‌شد. در بند آخر، الهی نقل کرد که در بیمارستان، فرامرزی از من پرسید: «چند سال که بگذرد، کسی من را به یاد خواهد آورد؟» الهی البته تعارف کرده بود که شما از یاد مردم نخواهید رفت. افسوس. امروز بعید می‌دانم جامعه روزنامه‌‌نگاری ما که از نیمه‌دوم دهه50 این حرفه را انتخاب کرده‌اند، نام فرامرزی به گوششان خورده باشد؛ غیرِروزنامه‌نگاران پیشکش!

از فرامرزی گذشته، امروز از این خیل عظیم روزنامه‌خوان و روزنامه‌نگار و روزنامه‌دار، چند نفر اسم حسین الهامی را می‌برند؟ چند نفر مهدی بهشتی‌‌پور و محمدعلی سفری و مهدی سمسار و الهی و شاهانی و بقیه صاحبنامان عرصه روزنامه‌نگاری در دهه‌‌های پیش را به یاد دارند؟ کسی یادی از کیومرث صابری می‌کند؟ گل‌آقایی که آن‌همه شادمانی و نکته میهمانمان کرد، به همین زودی از یادمان رفت؟ حالا آن رفتگان به کنار؛ احمدرضا دریایی چه؟ کسی می‌خواهد به یاد آورد دریایی، روال و رویه و شالوده روزنامه‌ای مثل همشهری را پایه گذاشت؟ مگر چقدر از بیماری فراموشی و سپس رفتن دریایی می‌گذرد؟ راستی حسین قندی کجاست؟ من، عرض می‌کنم. تکیده و لاغر، در یک آپارتمان باشکوه 70متری در کوچه‌ای در حاشیه اشرفی‌اصفهانی، در و دیوار را برآورد می‌کند. شما را که ببیند مثل چند سال پیش، لبخند آشنایی تحویل می‌دهد. اما کسی را بجا نمی‌آورد. یعنی همه را یکی بجا می‌آورد.

عنایت دارید چه می‌نویسم؟ در این چند دهه، لابد چندمیلیون از مردم ما، چندده‌میلیون ساعت را پای نوشته‌‌های اهالی مطبوعات گذاشته‌‌اند. ادعا ندارم از این کار چیزی آموخته‌اند؛ خبردار که شده‌اند، غافلگیر که شده‌اند، گاهی لبخندی که زده‌اند یا دست‌کم تکانی که به عاطفه‌شان خورده است.

باور کنید منظورم این نیست که مردم وظیفه دارند اهالی مطبوعات را روی طبق بگذارند و شکلات‌شکلات کنند. عرضم این است که خصلت این حرفه همین است. تا می‌توانی و کاری می‌کنی، هستی. دور که شدی، تمام است. این را بیشتر برای بچه‌هایی می‌نویسم که در این شغل شهرت یا خدای‌نکرده محبوبیت چشم دارند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)