31 اردیبهشت 1393

ملی‌پوشان ایرانی و فرصتی به نام توییتر

31 اردیبهشت 1393

رسانه های اجتماعی

حسین ماهینی بازیکن تیم‌ملی فوتبال ایران بعد از عضویت در شبکه اجتماعی توییتر حساب کاربری‌اش رسمی (وریفای) شد و حتی جک دورسی از بنیانگذاران توییتر به ماهینی بابت آمدنش به توییتر خوش‌آمد گفت. پس از آن محمدرضا خلعتبری، سردار آزمون و رضا قوچان‌نژاد دیگر بازیکنان حاضر در تیم‌ملی ایران در جام‌جهانی ۲۰۱۴ برزیل، نیز صاحب حساب‌های رسمی شدند و دیک کوستولو از دیگر مدیران توییتر نیز به همه آنها خوش‌آمد گفت.

رضا قوچان‌نژاد با سابقه بیشتری که در توییتر دارد، ۷۰۰ توییت و بیش از هشت‌هزار دنبال‌کننده دارد. حسین ماهینی نیز با شناختی خوب از ظرفیت‌های توییتر در آن فعالیت دارد و با وجود ارسال تنها ۲۳ توییت توانسته هزارو۸۰۰ دنبال‌کننده داشته باشد که پیش‌بینی می‌شود این تعداد با شیب تندی افزایش پیدا کند. او در توییت‌هایش نمای روبری محل اردو اتریش، تماس تصویری با مادرش و عکس سلفی با دیگر ملی‌پوشان را توییت کرده و این نشان می‌دهد که به‌خوبی با فلسفه و کارکرد این شبکه اجتماعی آشناست. در توییتر آنچه اهمیت دارد مینیمال‌نویسی و سرعت انتقال رویدادهاست. اگر توییتر از کاربرانش می‌خواهد که «چه کار می‌کنید؟» خود را توییت کنند، ماهینی نیز به‌خوبی نوشته «اینقدر تمرین امروز صبح سنگین بود که از بدن‌درد خوابم نمی‌بره…» و این هوادار است که بدون واسطه با حال و هوای اردوی ملی‌پوشان آشنا می‌شود.

این حضور و این استقبال بعد از اعلام توییتر مبنی بر عضویت تمام تیم‌های حاضر در جام‌جهانی در این شبکه اجتماعی به‌غیر از ایران و اکوادور، اهمیت پیدا کرد. توییتر باوجود تلاش خود نتوانست با مسوولان روابط‌عمومی فدراسیون فوتبال ارتباط برقرار کند.

تیم‌ملی فوتبال ایران بدون حضور مدیر رسانه‌ای به جام‌جهانی رفته و تیم رسانه‌ای آن از هیچ‌کدام از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط و تعامل با هواداران استفاده نکرده است. اگر فیلترینگ و برخی محدویت‌ها عامل این عدم حضور باشد در مقابل حتی تیم‌ملی در هیچ‌کدام از شبکه‌های اجتماعی داخلی نیز حساب رسمی ندارد. اینکه بازیکنان ملی‌پوش فوتبال ایران در شبکه اجتماعی توییتر عضو شدند و حساب کاربری سه نفرشان وریفای (رسمی) شود را باید به فال نیک گرفت. این خوشایندی از این بابت است که این شبکه اجتماعی برخلاف فیس‌بوک و اینستاگرام و… که به‌دلیل جذابیت‌های خاص خود با اقبال عموم روبه‌رو شده‌اند، فضایی متفاوت دارد و به همین دلیل سیاستمداران، ستارگان هنری و ورزشی برای تعامل با مخاطبان خود از این شبکه اجتماعی بهره می‌برند.

امیدواریم بازیکنان ملی‌پوش ما بعد از موفقیت‌هایشان در جام‌جهانی برزیل‌، حال و هوای رختکن بعد از یک پیروزی را توییت کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)