27 اردیبهشت 1393

حسن روحانی خواستار حضور فعال مردم در شبکه‌های اجتماعی شد

27 اردیبهشت 1393

دویچه وله

رئیس جمهور ایران در انتقادی تلویحی به رویکرد محافظه‌کاران در قبال اینترنت و فضای مجازی، حق ارتباط با شبکه جهانی را حق شهروندی همه دانست. او گفت که "ما کم کم به نقطه‌ای می‌رسیم که جایی برای استبداد پیام نباشد."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز شنبه (۱۷ مه/ ۲۷ اردیبهشت) در سخنانی در چهارمین جشنواره فناوری اطلاعات به موانع و انسدادها در زمینه گسترش و اشاعه امکانات اینترنتی و دیجیتالی در کشور انتقاد کرد.

او دنیای اطلاعات امروز را "دنیایی عجیب و غریب" توصیف کرد و با ذکر آمارهایی در باره میزان استفاده گسترده جهانیان از فیس‌بوک و گوگل و یوتیوب گفت: «ما کم کم به نقطه‌ای می‌رسیم که جایی برای استبداد پیام نباشد. دیگر دوران پیام از طریق بلندگوها، منبرها و تریبون‌های یک‌طرفه به سر آمده و امروز هر پیامی در دنیا بازتاب وسیعی دارد و پیام‌ها قوی‌تر و تاثیرگذارتر است.»

مضمون حرف‌های روحانی در جشنواره فناوری عمدتا به انتقادی تلویحی به جناح محافظه‌کار حاکم و رویکردهای انسدادگرایانه آن در قبال اینترنت و امکانات متفاوت آن برمی‌گشت. روحانی با یادآوری ممنوعیت‌ها در ایران بعد از انقلاب برای ویدئو و ماهواره و تسلیم‌شدن نهایی ممنوع‌کنندگان تلویحا رفتار کنونی در قبال اینترنت را هم حاصل درس‌نگرفتن از آن تجارب دانست. او با بیان این که "ما نباید دنیای سایبری را به عنوان دنیایی بدانیم که به اضطرار و ناچار وارد دنیای آن شده‌ایم" پرسید: «چرا ما در برابر فضای مجازی این همه دچار تزلزل هستیم، چرا به جوانان اعتماد نمی‌کنیم.»

با شمشیر چوبین نمی‌توان با تهاجم فرهنگی مقابله کرد

روحانی با اشاره‌ای تلویحی به بحث نگرانی‌هایی که پیوسته رهبر جمهوری اسلامی و اصول‌گرایان در زمینه "تهاجم فرهنگی غرب" ابراز می‌کنند گفت که نحوه کنونی مقابله با این "تهاجم" این است که "دائم سپر به دست گرفته‌ایم و شمشیرمان هم چوبی است" . او افزود: «دائما می‌ترسیم که تیری به ما نخورد و در گوشه‌ای منزوی می‌شویم، اگر شمشیر هم در دست می‌گیریم شمشیر چوبی است. اگر تهاجم فرهنگی وجود دارد که وجود دارد راهش شمشیر چوبی نیست باید با ابزار مدرن‌تر با این تهاجم فرهنگی مقابله کنیم و منفعلانه و ترسو وارد صحنه نشویم.»

روحانی در ادامه با تاکید بر این که "حق ارتباط با شبکه جهانی به عنوان حق شهروندی را به رسمیت می‌شناسیم" تصریح کرد: «اگر روزگاری سواد به مفهوم خواندن و نوشتن بود و روزگار دیگر به معنای ورود به دبیرستان و دانشگاه، امروز سواد به معنای ورود آسان به جامعه بزرگ اطلاعاتی و اینترنت است.»

روحانی با بیان ضرورت فعال‌شدن در شبکه‌های اجتماعی گفت که بدون چنین حضوری دستیابی به صنعت دانش‌بنیان و خدمات دانش‌بنیان ممکن نیست. او گفت که "تبلیغ فرهنگ اسلامی- ایرانی کار دولت نیست" و این کار را در توان بخش خصوصی، مردم و شرکت‌های دانش‌بنیان دانست.

تشریح آخرین وضعیت ضریب گسترش فناوری نوین اطلاعاتی بخش دیگری از سخنان حسن روحانی را تشکیل می‌داد. او با تصریح این که ایران "در زمینه زیرساخت و ابزار و امکانات فنی هنوز در سطح پایین" است، گفت: «ما در سیم ‌کارت در دنیا در رده پانزدهم هستیم و تعداد موبایلمان ۶۵ میلیون است و در این زمینه از وضعیت متوسطی برخورداریم، اما وقتی که به پهنای باند می‌رسیم در رده صد و پنجاه و سوم جهان قرار داریم که این خیلی پایین است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌» دولت الکترونیکی و رده صدم ایران در گستره بین‌المللی

«نرم‌افزار فیلترینگ جامع نیست»

روحانی همچنین در زمینه ایجاد "دولت الکترونیکی" و تسهیل در ارتباطات مردم با دستگاه‌های اجرایی و خدماتی نیز گفت که حرکت در این زمینه به گام‌هایی محدود منحصر بوده و هنوز گام‌های بلندی برداشته نشده است: «بعد از مراجعه حضوری، پست و نامه نیز رده دوم را دارند و حل مشکلات از طریق ابزار الکترونیکی و اینترنت در رده خیلی پایین‌تری نسبت به دو روش قبلی قرار دارد و اگر ما می‌خواهیم وقت مردم کمتر تلف شود، سفرها کمتر و کارها دقیق‌تر شود، باید دولت را الکترونیکی کنیم، (ولی در حال حاضر) ما در دنیا در رده صدم در زمینه دولت الکترونیکی هستیم».

اینترنت و یوتیوب و فیس‌بوک و سایر مولفه‌های مربوط به فضای مجازی در ۱۵ سال گذشته پیوسته از سوی جناح محافظه‌کار حاکم بر ایران به عنوان ابزاری برای "تهاجم فرهنگی غرب" و مسبب "فساد اخلاقی" معرفی شده‌اند. از همین رو بودجه و امکانات کلانی به فیلترینگ گسترده و ایجاد "ارتش سایبری" برای کنترل و انسداد ارتباطات اینترنتی در ایران اختصاص یافته است.

دولت روحانی نیز از زمان روی کارآمدن با توجه به مقاومت اصولگرایان، چندان موفقیتی در برچیدن محدودیت‌های یادشده نداشته است، هر چند که شماری از اعضای این دولت به‌رغم محدودیت‌ها و فیلترینگ در شبکه‌های مجازی عضوند و با مخاطبان ارتباط گسترده‌ای دارند. در هفته‌های گذشته دامنه فیلترینگ به سرویس اینترنتی مبادله اطلاعات عکس و تصویر و متن "واتس‌آپ" هم کشید که نهایتا با دستور روحانی این تحریم برداشته شد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)