27 اردیبهشت 1393

کامبیز نوروزی: وزارت کار مانع بازگشایی انجمن صنفی است

27 اردیبهشت 1393

دویچه وله

دبیر کمیته حقوقی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وزارت کار را مانع اصلی بازگشایی این انجمن معرفی کرد. او می‌گوید به رغم وعده حسن روحانی، وزارت کار پاسخ نامه‌ها برای برگزاری مجمع عمومی را نمی‌دهد.

حسن روحانی در نخستین نشست خبری خود پس از نشستن بر مسند ریاست جمهوری، انجمن‌های صنفی را بهترین امکان "برای اداره مسائل جامعه" خواند و وعده داد به بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران که دادستان تهران سال ۱۳۸۸ حکم پلمب دفترش را داده بود، یاری رساند.

از آن زمان نهادها و دستگاه‌های گوناگونی به عنوان مانع بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران و از سرگیری فعالیت این انجمن معرفی شده‌اند؛ وزارت اطلاعات، وزارت ارشاد و قوه قضائیه مهمترین متهمان محسوب می‌شوند.

اکنون کامبیز نوروزی، دبیر کمیته حقوقی انجمن انگشت اتهام را به سوی "وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی" نشانه رفته و می‌گوید این وزارت‌خانه برخلاف خواست حسن روحانی نمی‌خواهد انجمن صنفی روزنامه‌نگاران بازگشایی شود.

وزارت کار، مانع تحقق وعده روحانی؟

علی جنتی، وزیر ارشاد جمهوری اسلامی روز ۱۱ اسفند ۹۲ گفته بود: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت تعاون،‌کار و رفاه اجتماعی درباره‌ی بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران مشکلی ندارند.»

به گفته او جلوگیری از فعالیت این انجمن پس از شکایت وزارت اطلاعات دولت محمود احمدی‌نژاد صورت گرفت که با تفاهم سه وزارت‌خانه ارشاد، اطلاعات و کار این شکایت پس گرفته شد.

نوروزی جمعه ۲۶ اردیبهشت به سایت خبری "تدبیر" گفت که وزارت کار در دولت یازدهم در ارتباط با انجمن صنفی از دوران دولت قبلی هم "ضعیف‌تر عمل کرده است."

دبیر کمیته حقوقی انجمن صنفی ابراز تاسف می‌کند که وزارت کار "امروز خود یکی از موانع بازگشایی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران است ... و درست در نقطه مقابل وعده‌های آقای رئیس جمهور ایستاده است."

وزیر ارشاد موافقت خود را با برگزاری مجمع عمومی انجمن صنفی اعلام کرده است، اما تشکیل این مجمع باید با هماهنگی وزارت کار انجام شود.

در انتظار "اجماع نظر سه قوا"

حدود سه هفته پیش بدرالسادات مفیدی، از اعضای آخرین هیئت مدیره منتخب انجمن صنفی به سایت "تدبیر" گفته بود که تا آن زمان ۴ نامه برای فراهم کردن زمینه برگزاری مجمع عمومی به وزارت کار فرستاده شده اما هنوز پاسخی دریافت نشده است.

مفیدی گفت: «درواقع کلید بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران در حال حاضر در دستان وزیر کار دولت آقای روحانی است.»

یک هفته پیش از آن ماشاءالله شمس‌الواعظین، رئیس این هیئت به خبرگزاری ایسنا گفت: «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران علاقمند به برگزاری مجمع عمومی و انتخابات پیش از اعلام رضایت قوه قضائیه نیست. چون اعلام رضایت قوه قضائیه برای بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران نشان دهنده اجماع نظر سه قوا برای بازگشایی انجمن صنفی است.»

ظاهرا این اظهارات واکنشی به سخنان غلامحسین محسنی‌‌اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه است که چندی قبل گفته بود: «انجمن صنفی روزنامه‌نگاران به همان دلایلی که تحت تعقیب قرار گرفت، قطعا نمی‌تواند مجددا به همان صورت فعالیت کند.»

قوه قضائیه تا کنون توضیح روشنی درباره علت این "تحت تعقیب قرار گرفتن" ارائه نکرده و شمس‌الواعظین معتقد است که درباره توقف فعالیت انجمن صنفی "هیچ حکمی وجود ندارد."

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)