27 اردیبهشت 1393

طرح تغییر مدیر مسئول به جای توقیف روزنامه‌های متخلف

27 اردیبهشت 1393

رادیو زمانه

هیأت نظارت بر مطبوعات در حال بررسی طرحی است که به موجب آن چنانچه روزنامه‌ای تخلف کند، به جای آنکه بلافاصله توقیف شود، با تغییر مدیر مسئولش بتواند به انتشار خود ادامه دهد.

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد، پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت در برنامه‌ای تلویزیونی، باری دیگر درباره قانون مطبوعات و چگونگی اصلاح آن سخن گفت. او در این برنامه تلویزیونی از طرحی خبر داد که از سوی هیأت نظارت بر مطبوعات در دست بررسی است. قرار است که اگر روزنامه‌ای تخلف کرد، بلافاصله توقیف نشود، بلکه مدیر مسئول آن تغییر کند. معاون مطبوعاتی ارشاد در این‌باره گفت: «می‌شود با ابزاری مانند تذکر و اخطار رسانه را متوجه اشتباه خود کرد. اقدام اخیر هیات نظارت نیز یکی از همین ابزارهاست که البته بین ما رسانه‌‌ای‌ها این بزرگ‌ترین مجازات است که به یک فرد بگوییم تو صلاحیت مدیرمسئول بودن را نداری.»

حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی ارشاد، خاطرنشان کرد که دولت قصد دارد قانون مطبوعات را اجرا کند.

به گفته معاون مطبوعاتی ارشاد قانون تازه مطبوعات در سال ۱۳۸۸ توسط مجلس تصویب و به دولت ابلاغ شده اما هیچ‌وقت به آن عمل نشده است. در دولت یازدهم آیین‌نامه اجرایی آن نوشته و ابلاغ نیز شده است اما تشکیل کمیسیون ماده ۱۸ نیازمند دستور رییس‌جمهور است.

در اسفندماه سال ۱۳۹۲، ۴۰۰ روزنامه‌نگار در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سیاست‌های اعمال‌شده توسط معاونت مطبوعاتی ارشاد انتقاد کرده‌ بودند. معاونت مطبوعاتی ارشاد ۹ تشکل‌ مطبوعاتی از روزنامه‌نگاران مورد وثوقش را سامان داده بود که فقط ۱۰ درصد از کل روزنامه‌نگاران ایران را دربرمی‌گرفت.

روزنامه‌نگاران مستقل اما این تشکل‌ها را به رسمیت نشناختند و در نامه‌شان به وزیر ارشاد نوشتند: «جایگزین‌کردن این تشکل‌ها به عنوان نمایندگانِ واقعی و صنفی روزنامه‌نگاران ایران یکی از سیاست‌های معاونت مطبوعاتی است.»

پیش از آن، درآبان ماه سال گذشته روزنامه «بهار» و در اسفند ماه روزنامه «آسمان» توقیف شدند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)