24 اردیبهشت 1393

احتمال وصل شدن تمام ایران به شبکه ملی اطلاعات تا سال ۹۴

24 اردیبهشت 1393

رادیو زمانه

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران ضمن اعلام این‌که «شبکه ملی اطلاعات» در حال انجام است، اظهار امیدواری کرد که تا سال ۱۳۹۴ سراسر کشور به این شبکه متصل شود.

به گزارش خبرگزاری «تسنیم»، محمود واعظی روز چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه در حاشیه جلسه هیأت دولت گفت: «شبکه ملی اطلاعات در حال انجام است و امیدواریم در شش ماه اول پنج یا شش شهر به این شبکه متصل شود و تا سال ۹۴ سراسر کشور به این شبکه متصل شود.»

پیش از این، در اسفندماه سال گذشته محمدحسن انتظاری، دبیر شورای عالی فضای مجازی ایران اعلام کرده بود که «شبکه ملی اطلاعات» در سال ۱۳۹۳ به‌اجرا گذاشته خواهد شد.

منظور از «شبکه ملی اطلاعات»، همان «اینترنت پاک» یا «اینترنت ملی» است که از چهار سال پیش تاکنون مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از آن سخن می‌گویند.

رضا تقی‌پور، وزیر پیشین ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات ایران، اسفندماه ۱۳۸۹ از تشکیل هسته‌های نخستین ایده «اینترنت پاک» در ایران خبر داد و ابراز امیدواری کرد که پس از آغاز این طرح در ایران، اینترنت پاک در اختیار تمام بشریت قرار ‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات دولت حسن روحانی درباره فیلتر شبکه اجتماعی «واتس‌اَپ» نیز گفت: «وزارت ارتباطات درباره حیطه کاری خود صحبت می‌کند. موضوعی که مطرح شد مهم نیست و نباید تبلیغ کرد و مسیر عادی خود را طی می‌کند.»

وی همچنین گفت با سه دانشگاه و مرکز پژوهشی قرارداد امضای فیلترینگ هوشمند انجام شده تا «موارد غیراخلاقی» را فیلتر کنند.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)