23 اردیبهشت 1393

اتحادیه اروپا حق فراموش شدن در اینترنت را به‌رسمیت شناخت

23 اردیبهشت 1393

رادیو زمانه

شهروندان اتحادیه اروپا، از این به بعد حق فراموش شدن در اینترنت را دارند. به دلیل حکم «دیوان دادگستری اتحادیه اروپا» در لوکزامبورگ، جست‌وجوگرهایی مانند «گوگل»، طبق مقررات موجود در اروپا، موظف خواهند بود، در صورت وجود درخواست قانونی شهروندان، نتایج جست‌وجویی را که به حقوق شخصیتی متقاضیان مربوط، آسیب می‌رسانند، در اینترنت نمایش ندهند.

«دیوان دادگستری اتحادیه اروپا»، بالاترین مرجع قضایی اتحادیه اروپا، در حکمی از حق شهروندان اروپایی برای حذف نتایج جست‌وجو در باره شخص آنها در جست‌وجوگرهای اینترنتی پشتیانی کرد.

این مرجع قضایی در حکم خود استدلال کرده که با جست‌وجوی نام افراد می‌توان تصویری جامع از آنها به دست آورد.

از دید دادگاه، نتایج جست‌وجو پردازش اطلاعات شخصی افراد را در بردارد.

به همین دلیل می‌توان شرکت‌هایی مانند گوگل را موظف کرد نتایج جست‌وجوی مشخصی را حذف کند.

با وجود این، دادگاه اروپایی مشخص کرده که مقاله‌های مربوط به نتایج جست‌وجو از اینترنت حذف نمی‌شوند و تنها نتایج جست‌وجوی آن‌ها به نمایش درنمی‌آیند.

علت صدور حکم دادگاه

پیشینه صدور حکم دادگاه اروپایی به دعوای حقوقی شهروندی اسپانیایی بازمی‌گردد. نام او در مقاله‌ای مطبوعاتی از ۱۵ سال قبل، در پیوند با مزایده‌ای به میان آمده بود.Google-

این شهروند اسپانیایی با مراجعه به دادگاه از روزنامه اینترنتی مربوط خواسته بود که مقاله دربردارنده نام او حذف شود. اما تلاش حقوقی او شکست خورده بود.

به همین دلیل او کوشیده بود از راه قانونی گوگل را وادار کند که مطلب مربوط به وی را به‌عنوان نتیجه جست‌وجوی نامش در اینترنت، نشان ندهد.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به این خواسته حق داده است.

قانون اتحادیه اروپا در چنین مواردی خواهان تعادل میان منافع کاربران اینترنت یا جست‌وجوگران، و کسانی است که مطالب اینترنتی به آن‌ها مربوط می‌شوند.

تضاد منافع در این مورد ممکن است به وجود ادعای قانونی قابل طرح در دادگاه، برای حذف بعضی نتایج جست‌وجوهای اینترنتی منجر شود.

اما حق حذف مطالب اصلی از اینترنت، (در این مورد خاص در مورد شهروند اسپانیایی) موضوعی است که باید دادگاهی جداگانه در مورد آن تصمیم بگیرد.

در چنین وضعی دادگاه باید منافع افکار عمومی را در دستیابی به اطلاعاتی که قرار است حذف شوند، در کنار جایگاهی که فرد شاکی در عرصه عمومی به خود اختصاص می‌دهد، در نظر بگیرد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)