22 اردیبهشت 1393

شمس‌الواعظین در کنفرانس مدافعان آزادی مطبوعات شرکت کرد

22 اردیبهشت 1393

ماشاءالله شمس‌الواعظین گفت: پیام من به قوای سه‌گانهٔ کشور‌ها در خاورمیانه این است که ثبات شما در ثبات رکن چهارم دموکراسی نهفته است. در تأمین ثبات به بی‌راهه نروید. روزنامه‌نگاران تاریخ را می‌نگارند نه شما. به آن‌ها ثبات دهید تا آن‌ها ثبات و داوری مثبت مردم را در نگاه تاریخی به شما هدیه کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جمله‌ها در کنفرانس مدافعان آزادی مطبوعات در خاورمیانه که در «امان» پایتخت اردن روز گذشته کار خود را آغاز کرد، از زبان ماشاءالله شمس‌الواعظین - روزنامه‌نگار و مشاور مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه در تهران - است که در این کنفرانس شرکت و سخنرانی کرد.

او با اشاره به روند روزنامه‌نگاری‌اش در ایران در فاصله سال‌های ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹ (۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸) و توقیف‌ها، بازداشت‌ها و زندانی شندن‌هایی که تجربه کرده است، اظهار کرد: این تجربه من است؛ اما چرا این‌ همه اصرار بر کاری می‌کنم که دوستش دارم؟ واقعیت این است که مطبوعات رکن چهارم دموکراسی است. ارکان دیگر کشور‌ها یعنی قانون‌گذاری و مجریه و قضاییه همواره میل به ثبات دارند و از بی‌ثباتی می‌هراسند و تاب یک روز بی‌ثباتی را ندارند، اما این قوا بعضا ثبات خود را در بی‌ثباتی دیگر قوا، بویژه رکن چهارم دموکراسی جست‌وجو می‌کنند و از یاد می‌برند که بی‌ثباتی در یکی از ارکان قوای چهارگانهٔ کشور‌ها به دیگر قوا سرایت می‌کند و آن‌ها را بی‌ثبات می‌کند، بویژه هنگامی‌ که رکن چهارم دموکراسی دست‌خوش بی‌ثباتی می‌شود، زیرا رکن چهارم ستون فقرات بدنهٔ اجتماعی است که نمی‌توان آن‌ را متزلزل کرد.

وی ادامه داد: فقط با پذیرش یک وضعیت می‌توان رکن چهارم را متزلزل کرد و آن این‌که دیگر قوا نیز به خودی خود متزلزل شوند، این یک واقعیت است که ملل گوناگون آن را تجربه کرده‌اند.

شمس‌الواعظین با تأکید بر این‌که ما در ایران پس از یک تجربهٔ دردناک هشت ساله، از یک دولت شبه‌اصلاح‌طلب برخوردار شدیم و باز هم امیدواریم.

به گزارش ایسنا، صبح روز گذشته، کنفرانس «مدافعان آزادی مطبوعات» در شهر امان، پایتخت اردن با حضور ۲۰۰ شخصیت مطبوعاتی از ۲۴ کشور عربی و چند کشور خاورمیانه از جمله ایران، ترکیه و پاکستان و نمایندگان ifj و ipi کارش را آغاز کرد.

براساس اعلام، در این کنفرانس به این محور‌ها پرداخته می‌شود:

استقلال حرفه‌ای و قطب‌بندی‌های سیاسی

۱- آیا رسانه‌ها آزاد شدند؟ از چه چیزی آزاد شدند؟

۲- چه کسی امروز رسانه‌ها را کنترل می‌کند؟

۳- نقش حکومت‌ها، سرویس‌های امنیتی و احزاب در سایه اوضاع کنونی چیست؟

۴- کارکرد روزنامه‌نگاران در وضعیت کشمکش‌ها و قطب‌بندی‌های سیاسی و حزبی چیست؟

۵- آیا پایبندی به معیارهای حرفه‌ای می‌تواند استقلال حرفه‌ای رسانه‌ها را در رویارویی با وضعیت کشمکش‌های سیاسی تأمین کند؟

۶- آیا روزنامه‌نگاران از استقلال حرفه‌ای خود دفاع می‌کنند یا فقط وظیفه اداری خود را ایفا می‌کنند؟

آزادی مطبوعات در سایه گفتمان دینی وشعارهای امنیت ملی

۱- آیا روزنامه‌نگاران با چیرگی جناح‌های دینی مواجه‌اند؟

۲- آیا چالش‌هایی وجود دارد که از تابوهای دینی ناشی می‌شود؟

۳- آیا وحشت از جناح‌های دینی در مورد آزادی مطبوعات واقعیت دارد یا مبالغه‌آمیز است؟

۴- آیا وحشت از تهدیدهای تابوهای دینی در قلمرو جغرافیایی خاورمیانه محدود می‌شود یا یک پدیده و یک مشکل جهانی است؟

۵- آیا گروه‌های سکولار و ناسیونالیست به آزادی مطبوعات احترام می‌گذارند؟

۶- آیا شعار حمایت از امنیت ملی و رواج آن در مرحله کنونی برای آزادی مطبوعات مخاطره‌آمیز است؟

۷- این شعار چگونه اجرا می‌شود و چه کسانی آن‌را اجرا می‌کنند؟

«حمایت از آزادی رسانه» شعار اصلی کنفرانس امان است؛ این شعار با الهام از کاریکاتور «ناجی‌العلی» - کاریکاتوریست اسطوره‌ای فلسطینی - بر پیشانی کنفرانس نشسته است. «ناجی‌العلی»‌‌ همان کاریکاتوریستی است که رژیم صهیونیستی در آستانهٔ آغاز هزارهٔ سوم نتوانست طرح‌های او را تحمل کند و او را در لندن ترور کرد. «ناجی‌العلی» به سمبل مقاومت فلسطین تبدیل شده است.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)