21 اردیبهشت 1393

ماجرای یک نشست مطبوعانی برای خودی ها /رسانه ها به دنبال نام واقعی کارگردان فیلم من روحانی هستم

21 اردیبهشت 1393

اعتماد-احسان بداغي:

كار از «شناسنامه» گذشته است، حالا خيلي‌ها به همان ديدن چهره كارگردان فيلم «من روحاني هستم» هم راضي شده‌اند. اما گويا خودش هنوز راضي به رخ نماياندن نيست، حتي به رسانه‌هاي هوادارش، حتي همان‌ها كه مي‌دانستند «معصومه نبوي» يك نام مستعار است. كنفرانس خبري سازندگان «من روحاني هستم» خيلي دستچين شده برگزار شد، اول كه رسانه‌هاي «غيرخودي» را راه ندادند. بعد از آن هم اجازه ورود به عكاسان همان رسانه‌هاي «خودي» هم داده نشد. خانم كارگردان كه اصلا نيامد، اينكه چرا نيامد را هم كسي توضيح نداد. ساعت هنوز چند دقيقه‌يي به 10:30 صبح روز شنبه مانده بود كه خبرنگاران رسانه‌هاي مختلف يكي يكي از راه مي‌رسيدند تا وارد نشست خبري دست‌اندركاران فيلم پر حاشيه «من روحاني هستم» درخبرگزاري نسيم شوند. فهرست نگهبان ورودي ساختمان نشان از حضور گلچين شده رسانه‌ها داشت. فقط خبرنگار رسانه‌هايي كه نام آنها در ليست قرار داشت مي‌توانستند وارد شوند؛ روزنامه‌هاي كيهان، جوان، وطن‌امروز، رسالت، جام‌جم، خبرگزاري‌هاي تسنيم، فارس، مهر، واحد مركزي خبر و سايت‌هاي خبري دانشجو، جهان‌نيوز، خبرنامه دانشجويان و مشرق. مي‌گفتند رسانه‌هاي آنها از قبل هماهنگ كرده‌اند. خبرنگار رسانه‌هايي كه نتوانستند وارد نشست خبري شوند اما مي‌گفتند هيچ دعوتنامه‌يي به محل كار آنها نيامده است كه اشاره‌يي به هماهنگي قبلي داشته باشد. هيچكدام از اصرارها فايده نداشت. شايد برخي سوالات نمي‌بايست پرسيده شود.

افشاگري با نام مستعار

انتشار خبر جزييات اين نشست اما ماجرا را جالب‌تر كرد. عكاسان را راه نداده بودند، كارگردان «من روحاني هستم» هم حضور نداشت. همان كه مي‌گفتند نامش «معصومه نبوي» است. بعدش هم خودشان اعتراف كردند كه «معصومه نبوي» نام مستعار است. گفته‌اند «كارگردان اين فيلم سال‌هاي سال در عرصه مستندسازي فعاليت مي‌كند و در تمام اين سال‌ها با نام مستعار نبوي فيلم ساخته است». آنها اما نگفتند كه اين كارگردان غير از «من روحاني هستم» تا حالا چه فيلم ديگري ساخته، حتي با همين اسم مستعار. حالا خيلي‌ها براي روشن شدن هويت «خانم كارگردان» به نام‌هاي تيتراژ پاياني فيلم «من روحاني هستم» چشم دوخته‌اند. جايي كه زهرا حقي پژوهشگر و نماينده مركز چند رسانه‌يي «شفق» گفته است نام واقعي كارگردان در آن ديده مي‌شود. آنجا نام 10 زن ديده مي‌شود؛ زهرا حقي، زهرا سياوشي، زهرا عسكر زاده، سمانه كمر روستا، فريده انصاريان، فاطمه هاشمي مقدم، منصوره اخوان، فروغ كازراني، زهرا هاشمي مقدم و مينا پرندوش. اما كداميك از اينها مي‌تواند كارگردان واقعي فيلم «من روحاني هستم» باشد؟

كنكاش در تيتراژ پاياني؛ منصوره اخوان كيست؟

از اكثر اين اسامي رد چنداني نمي‌توان پيدا كرد. در اين ميان مينا پرندوش يك نمايشنامه‌نويس و داستان نويسي متولد سال 66 است. فروغ كازراني نيز به نظر مي‌رسد كه در عرصه انيميشين فعال باشد. اما يك نام بيشتر از بقيه جلب‌توجه مي‌كند؛ منصوره اخوان. كسي كه در تيتراژ پاياني فيلم «من روحاني هستم» به عنوان فيلمنامه‌نويس معرفي شده است. آيا او كارگردان واقعي اين مستند جنجالي است؟ اگر كسي به نام «منصوره اخوان» وجود خارجي داشته باشد، با بيشترين احتمال مي‌توان گفت او كارگردان اين مستند است. نام منصوره اخوان پيش از اين با كليپ‌ها و فيلم‌هاي كوتاه متعددي در جشنواره فيلم عمار تكرار شده است. فيلم‌هايي كه شباهت قريبي با مستند «من روحاني هستم» دارند.

«هيس! افراطي‌ها حرف نمي‌زنند»، «فيلترينگ مذاكرات»، « تماس از امريكا» و آثار مشابه ديگري از همين دست به عنوان كارنامه منصوره اخوان در سايت جشنواره عمار ديده مي‌شوند. تعدادي از اين فيلم‌ها در ليست توليدات موسسه چند رسانه‌يي شفق كه به عنوان توليد‌كننده مستند «من روحاني هستم» معرفي شده، به چشم مي‌خورد. به جز اين شباهت اين آثار در موضوع، محتوا و فرم اين مستندها با مستند «من روحاني هستم» اين احتمال را دوچندان مي‌كند كه تمام اين آثار ساخته يك فرد واحد باشد. فردي كه شايد نام او «منصوره اخوان» است، البته اگر بعدا اين نام هم مستعار از كار در نيايد. برخي رسانه‌ها «منصوره اخوان» را دانشجوي مديريت رسانه دانشگاه علامه طباطبايي معرفي كرده‌اند.

از موسسه شفق تا جشنواره عمار

هر چه باشد اما ارتباط سازندگان اين مستند با جشنواره فيلم عمار ارتباطي غير قابل انكار است. اينكه نويسنده «من روحاني هستم» كه احتمال دارد كارگردان آن هم باشد، حضوري جدي در جشنواره فيلم عمار داشته، نمي‌تواند بدون پيش‌زمينه باشد. دبير جشنواره فيلم عمار كسي نيست جز وحيد جليلي، برادر كوچك‌تر سعيد جليلي. كسي كه در 24 خرداد كانديداي طيفي از اصولگرايان بود، نادر طالب‌زاده، چهره سينمايي نزديك به جريان‌هاي تندروي اصولگرا هم از نيروهاي پر نفوذ جشنواره عمار است.

24 خرداد 92؛ زماني براي آغاز فعاليت

اما نام منصوره اخوان از كي با اين جشنواره پيوند مي‌خورد؟ زمستان سال گذشته چهارمين دوره فيلم عمار برگزار شد. نام منصوره اخوان پيش از آن در سه دوره گذشته اين جشنواره ديده نمي‌شود. اين نكته وقتي بيشتر قابل توجه است كه يادآوري شود كه موسسه شفق نيز درست بعد از انتخابات سال 92 كار خود را به شكل جدي شروع مي‌كند. يكي از چهره‌هاي نزديك و مرتبط با جشنواره فيلم عمار جواد شمقدري است. برادر وي، روح‌الله شمقدري كه خود در زمينه فيلمسازي فعال و از ديگر مرتبطين با جشنواره عمار است چند روز پيش در پاسخ اعتماد درباره هويت فردي به نام معصومه نبوي ابراز بي‌اطلاعي كرده بود. هر چه باشد، منصوره اخوان يا معصومه نبوي يا هر اسم ديگري هيچ تفاوتي با هم ندارند، تا زماني كه هويت و پيشينه كارگردان فيلم «من روحاني هستم» مشخص نشود. اينكه چرا تهيه‌كنندگان و پشتيبانان اين فيلم سازنده اصلي را از نظر پنهان مي‌كنند معلوم نيست. اينكه چرا حاضر به رودررويي با سوالات رسانه‌هاي منتقد خويش هم نيستند مشخص نشده است. پيش از اين تنها دو مصاحبه با نام «معصومه نبوي» در رسانه‌ها ديده مي‌شد؛ يكي مصاحبه وي با خبرگزاري مهر و ديگري مصاحبه با خبرگزاري نسيم. متن هر دو مصاحبه كه البته بعد از حاشيه‌سازي مستند «من روحاني هستم» منتشر شده بود، تا حدود بسيار زيادي شبيه و مي‌توان گفت مشترك بود. نكته اينجاست كه در پيگيري‌هاي خبرنگار اعتماد هيچ يك از اين دو خبرگزاري حاضر نشدند شماره تلفن يا آدرسي از اين فرد را در اختيار روزنامه اعتماد قرار دهند. جالب اين بود كه اين خبرگزاري‌ها مدعي بودند شماره «معصومه نبوي» را ندارند.

تشكر «خواهران دلسوز» از زاكاني

از ميان تمام چهره‌هاي شناخته شده، پنجشنبه شب هفته گذشته عليرضا زاكاني در برنامه ديروز، امروز، فردا به دفاع جانانه‌يي از سازندگان مستند «من روحاني هستم» پرداخت. در تيتراژ پاياني فيلم نام او در فهرست تشكر سازندگان آمده است. در جريان فيلم هم مصاحبه‌هايي با او وجود دارد. وي در برنامه تلويزيوني پنجشنبه‌شب از «خواهراني» صحبت كرد كه اين مستند را با «دلسوزي» ساخته‌اند. او هم در روز 24 خرداد در زمره هواداران سعيد جليلي بود و چند هفته‌يي است به جمع «دلواپسان هسته‌يي» پيوسته است. با توجه به اين مسائل اين سوال مطرح مي‌شود كه آيا زاكاني هم با سازندگان اين فيلم قرابتي دارد؟معلوم نيست كارگردان «من روحاني هستم» كي در معرض ديد عمومي رخ مي‌نمايد. با همه اين گمانه‌زني‌ها همچنان نام او هم در پرده قرار دارد. با اين ترتيب به نظر مي‌رسد براي مشخص شدن «شناسنامه» كارگردان يكي از جنجالي‌ترين مستندهاي سال‌هاي اخير بايد بيش از اينها انتظار كشيد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)