21 اردیبهشت 1393

توسط سازمان خبری آنلاین

تدوین آیین نامه جامع اخلاق روزنامه نگاری کلید خورد

21 اردیبهشت 1393

ترجمه و خلاصه: انوشه جاوید

نوشته: ادرین اوپوتو

اصول و اخلاق روزنامه نگاری یکی از نخستین درس‌هایی است که هر روزنامه نگاری در ابتدای کارش آن را می‌شنود و مجبور به مطالعه‌اش می‌شود. اما حقیقت این است که‌ گاه شرایط و رویدادهای خاص بسیاری از اصول و اخلاقیات حرفه‌ای را زیر سوال می‌برد. حتی پیش می‌آید که در طول زمان برخی از این اصول و اخلاق حرفه‌ای کاملا تغییر شکل و محتوا می‌دهند و نیازمند بازبینی و بازنگری می‌شود.

شاید به همین دلیل باشد که سازمان خبری آنلاین (The Online News Association) مشغول کار روی بسته نرم ‌افزاری برای کمک به خروجی‌ اخبار و نوشته‌های وبلاگ‌ نویسان و خبرنگاران است. آن‌ها در تلاشند تا درباره چارچوبی اخلاقی تصمیم بگیرند که با ایده ‌هایشان درباره گزارش نویسی و روزنامه نگاری هماهنگ است.

این پروژه که شامل همکاری کمیته اخلاق خبری سازمان خبری آنلاین با ۱۲ روزنامه نگار و کار‌شناس است، به خبرنگاران فرصت می‌دهد تا به مسائلی نگاه کنند که در مسیر گزارش نویسی با آن برخورد می‌کنند و این ‌گونه یک آیین نامه اخلاقی را بر اساس کاری تدوین کنند که انجام می‌دهند.

«جین مک دانل» مدیر ارشد سازمان خبری آنلاین معتقد است، کمک اخلاقی چیزی است که خبرنگاران به آن نیاز دارند. او می‌گوید: «تصور می‌ کنم وقتی خبرنگاران را در یک اتاق کنار هم جمع کنید، شاهد اراده قطعی برای آن هستید که شیوه گزارش‌ نویسی و توزیع خبر باید تا حد ممکن به ایده ‌آل نزدیک باشد. اما سرعت خبرنگاران برای انجام فعالیت باعث غفلت از این امر می‌شود یا آن را مشکل می‌ کند.»

این در حالی است که سازمان خبری آنلاین در نیمه‌های سال ۲۰۱۴ میلادی، پروژه ‌هایی را برای شرکت عموم در فستیوال بین ‌المللی روزنامه نگاری در شهر پروجای ایتالیا اجرا خواهد کرد.

مک‌ دانل با اشاره به اینکه با تغییر سریع چشم‌ انداز رسانه، خبرنگاران بیش از گذشته به راهنمایی نیاز دارند، می‌ گوید: «این موضوع مانند گذشته دیگر سیاه ‌و سفید نیست. قبلا یک آیین نامه اخلاقی وجود داشت که رسانه آن را نسل به نسل و سینه یه سینه به نسل بعد از خود منتقل می‌کرد و خبرنگار نیز آن را دنبال می‌ کرد و از آن تخطی نمی‌ کرد؛ اما امروز در برخی موارد انجام این کار غیر ممکن است.»

«توماس کنت»، سردبیر خبرگزاری آسوشیتدپرس و عضو کمیته اخلاقی سازمان خبری آنلاین می‌ گوید: «بسته اخلاقی مورد نظر ما به سه بخش تقسیم می‌ شود. بخش نخست شامل تعداد زیادی اصول بنیادین است که از نظر ما تمام خبرنگاران با آن موافق هستند. مانند حمایت از منبع خبر و اجتناب از سرقت ادبی. بخش دوم مواردی هستند که به خبرنگار اجازه می‌ دهد میان روش سنتی، موضوع خبرنگاری و شیوه ‌ای که توسط خبرنگارانی مانند «گلن گرینوالد» به وجود آمده (که نظر خودشان را به ‌طور کامل در اثر بیان می‌ کنند) یکی را انتخاب کنند.»

کنت همچنین معتقد است: «در ‌‌نهایت این پروژ شامل بیش از ۴۰ مشکلی است که خبرنگاران صادق ممکن است با آن مخالف باشند. مانند اینکه چطور مواد خبری حساس و منابع نا‌شناس را کنترل کنیم؟ هر موضوع از دیدگاه ‌های مختلفی بررسی می‌ شود و به خبرنگار اجازه می‌ دهد گزینه ‌ای را انتخاب کند که بیش از بقیه آن را قبول دارد.»

کنت در این ‌باره می‌ افزاید: «قصد داریم نتیجه و خروجی این پروژه نشان‌ دهنده امکان ایجاد روزنامه نگاری صادقانه باشد. به همین دلیل هم سراغ نظرسنجی به روش‌های گوناگون از جمله ایمیل رفته‌ایم. ما معتقدیم که نظرسنجی به وسیله ایمیل یا در صفحه اظهار نظرات، به کمیته اخلاق خبری کمک می‌ کند با ذهن بازتری عمل کنند. به عقیده ما هیچ‌ کس دانش انحصاری درباره این موضوعات ندارد. تصور ما این است که باید صادق بود؛ اما در این باره دیدگاه ‌های مختلفی وجود دارد.»

مک‌ دانل نیز با تایید مواردی که کنت به آن‌ها اشاره کرده، می‌گوید: «در مقابل آیین نامه بنیاد خبرنگاران حرفه ‌ای که از سال ۱۹۹۶ میلادی تاکنون ارتقا نیافته است؛ این راهنما به ‌طور مستمر و به شیوه آنلاین ارتقا خواهد یافت و با توجه به پدیده‌های اطرافش به روز می‌شود. خبرنگاران هم تشویق می‌ شوند قانون ‌های اخلاقی را که خودشان خلق می‌ کنند منتشر کنند و به این ترتیب خودشان و دیگر خروجی‌های خبری را ملزم به رعایت آن می‌کنند.»

البته کنت معتقد است تمام سازمان‌‌های خبری آیین نامه اخلاقی ندارند؛ اما سازمان خبری آنلاین پیش ‌بینی می‌ کند این پروژه برای رسانه ‌های نوپا و خبرنگاران مستقل بسیار کارآمد باشد.

مک‌ دانل همچنین اذعان می‌کند: «امیدواریم بتوانیم آگاهی درباره این معضلات را گسترش دهیم و هنگامی‌ که یک خبرنگار در بحبوحه گزارش ‌نویسی خود را در موقعیتی می‌ یابد که احساس ناراحتی می‌ کند یا درباره موضوعی پرسشی دارد، می‌ تواند به جایی برود و ببیند افراد دیگر چطور با این مشکل کنار آمده‌‌اند. به این ترتیب بهترین گزینه ‌ای را که احتمالا آزمون و خطایش را پس داده است، می‌ تواند انتخاب کند.»

منبع:

سایت CJR

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.