7 اردیبهشت 1393

درخواست آزادی هفت عضو سایت نارنجی از سوی بنیاد مرزهای الکترونیکی

7 اردیبهشت 1393

بنیاد مرزهای الکترونیکی(ای اف اف) روز چهارم اردبیهشت ماه امسال طی انتشار مطلبی خواستار آزادی مسولان و نویسندگان سایت نارنجی شده است که در آذر ماه سال ۱۳۹۲ توسط سپاه پاسداران ایران دستگیر شدند. بنیاد ای اف اف که بنیاد غیردولتی آمریکایی است و از آزادی های مدنی در دنیای دیجیتال و اینترنت حمایت می کند،

بنیاد مرزهای الکترونیکی(ای اف اف) روز چهارم اردبیهشت ماه امسال با انتشار مطلبی بر روی وب سایت خود خواستار آزادی مسولان و نویسندگان سایت “نارنجی” شده است که در آذر ماه سال ۱۳۹۲ توسط سپاه پاسداران دستگیر شدند. هفت نفر از اعضا و نویسندگان اصلی سایت نارنجی که در شهر کرمان ساکن بودند در۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ دستگیر شدند و همچنان بدون دادگاه در بازداشت موقت به سر می برند.

بنیاد ای اف اف که بنیاد غیردولتی آمریکایی است و از آزادی های مدنی در دنیای دیجیتال و اینترنت حمایت می کند، پس از گذشت تقریبا چهار ماه از بازداشت نویسندگان و اعضای سایت نارنجی، طی مطلبی از مخاطبان خود خواسته است تا با امضا نامه ای خطاب به حکومت ایران به آزادی انها کمک شود. این بنیاد همچنین خواسته تا اطلاع رسانی در اینترنت و شبکه های اجتماعی صورت گیرد تا دولت ایران آنها را آزاد کند.

سایت نارنجی در حوزه اطلاع رسانی آی تی در ایران فعالیت می کرد. این سایت در صفحه نخست خود در تاریخ ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ نوشت که بنا به “دلایل نامعلوم” برخی از نویسندگان و اعضای فنی تیم نارنجی به نام های علی اصغر هنرمند، عباس و احدی، علیرضا وزیری، نسیم نیک مهر، ملیحه نخعی، محمد حسین موسی زاده و سارا سجاد پور توسط سپاه پاسداران ایران دستگیر شده اند. این سایت همچنین در ادامه نوشت که از محل نگهداری این عده بی خبر است و سایت فعالیتش را تا “حصول اطلاع از این دوستان” متوقف می کند.

احمد قربانی، معاون دادستان کرمان روز ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۲ پس از دستگیری تعدادی از نویسندگان و اعضای سایت نارنجی در خصوص اتهامات آنها گفت:«اتهام این افراد اقدام علیه امنیت ملی از طریق همکاری با شبکه های بیگانه و طراحی سایت و تولید محتوی برای سایت های ضد انقلاب به منظور براندازی نظام جمهوری اسلامی بوده است.»

معاون دادستان کرمان همچنین گفت که “اعضای اصلی این باند خط و مشی اصلی خود را از افراد فراری خارج نشین می گرفتند.”

نارنجی در زمینه اخبار مربوط به دنیای فن آوری و ابزارک ها«گجت» فعالیت می کرد. این سایت را گروهی از بلاگرهای حوزه فن آوری در شهر کرمان راه انداختند و خیلی زود تبدیل به یکی از پرطرفدارترین سایت های حوزه فن آوری در ایران شد. نارنجی در سال ۱۳۹۱ برنده جایزه بهترین وبلاگ فارسی از نگاه دویچه وله شد. این سایت همچنین در سال ۱۳۸۹ به عنوان بهترین سایت اطلاع رسانی در سومین جشنواره وب سایت های ایران انتخاب شد.

http://persian.iranhumanrights.org/...

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • رزیتا لطفی رئیس بی‌بی‌سی فارسی شد

  22 دی 1394
  بی بی سی فارسی رزیتا لطفی، سردبیر خبر تلویزیون و رادیوی بی‌بی‌سی فارسی به عنوان رئیس جدید بخش فارسی بی‌بی‌سی انتخاب شده است و به زودی جای صادق صبا را می‌گیرد. خانم لطفی از سردبیرانی بود که در سال ۲۰۰۹ در راه اندازی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی فارسی نقش داشت. او از روز بیست و پنجم ژانویه مسئولیت بخش فارسی را به عهده خواهد گرفت و جایگزین صادق صبا می‌شود که پس از بیش از بیست و پنج سال فعالیت در بی‌بی‌سی تصمیم گرفته از سمت خود کناره‌گیری کند و در پی چالش‌های دیگری برود. آقای صبا گفت: "ترک کردن سازمانی که از صمیم قلب به اهدافش اعتقاد دارم کار آسانی نیست، ولی وقت (...)
 • فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول، نوشته ای از مینو بدیعی

  22 دی 1394
  مینو بدیعی، روزنامه نگاری که سالها در روزنامه های مختلف قلم زده است، در یک پست فیس بوکی به ذکر ویژگی های فریدون صدیقی روزنامه نگار قدیمی پرداخته است. به گزارش خبرنگاران ایران، متن کامل این یادداشت فیس بوکی به شرح زیراست: فریدون صدیقی روزنامه نگاری برای تمامی فصول ساعت 5و 20 دقیقه بامداد است و حسی گنگ مرا از خواب پرانده تا از روزنامه نگار ، انسانی شریف ، مردی لایق و شرافتمند و صاحب روحی بزرگ و...همچون فریدون صدیقی بنویسم . این حرفها درمورد او اغراق نیست زیرا سالهای طولانی با او همکار بوده ام واز نزدیک دقایق روح او را لمس کرده ام . من حتی گاهی به این انسان (...)
 • هک شدن رمز آیفون در کمتر از ۱۷ ساعت

  9 دی 1394
  وب سایت الف :شرکت اپل همواره ادعا کرده است که آیفون یکی از قوی‌ترین و بهترین سیستم‌های ایمنی در جهان را دارد. ولی گزارش‌های جدی نشان می‌دهد که سیستم امنیتی این گوشی هوشمند هم به راحتی هک می‌شود. یک شهروند آمریکایی این هفته به دادگاه نیویورک شکایت کرد و در پرونده قضایی خود توضیح داد گوشی هوشمند‌ آیفون به راحتی هک می‌شود و اطلاعات او را به خطر می‌اندازد. او درخواست کرد که اپل می‌بایست هرچه سریع‌تر اقداماتی را در این زمینه انجام دهد. «دیوید بایوئر» پس از طرح این پرونده قضایی روشی را برای هک کردن آیفون بیان کرد که تا قبل از آن هیچ کس مطلع نبود. او گفت دستگاهی (...)