13 شهریور 1390

نمونه ای از سرقت خبری در سایت محرمانه آنلاین

«سرقت خبری»، بی اخلاقی رایج در سایت های حکومتی

13 شهریور 1390

خبرنگاران ایران :در الفبای فعالیت و آموزش رسانه ای از جمله نخستین موضوعاتی که استادان این حوزه به آن اشاره و تاکید دارند، «اخلاق رسانه ای» است و در این بین «سرقت خبری» موضوعی است که در دسته بی اخلاقی های رسانه ای قرار می گیرد.

روزگاری است که در ایران «بی اخلاقی» حاکمان به بخش های دیگر نیز سرایت کرده است و شاید وقتی «رای دزدی» در آن به راحتی صورت می گیرد،شاید «خبردزدی» دیگر مسئله کوچکی می شود.

این روزها هر فردی به راحتی و با رانت های ویژه با ثبت یک دامنه اقدام به راه اندازی سایت خبری می کند و با افزودن نام «نیوز» یا «آنلاین» به انتهای نام انتخابی، خود را از جمله مدعیان عرصه رسانه جا می زند در حالیکه اصول اولیه کار رسانه ای در این نوع سایت ها به راحتی زیر پا گذاشته می شود.

تاکنون بسیاری از این سایت ها و رسانه ها در یک نمونه رایج با کپی کردن اخبار رسانه های دیگر اقدام به حذف منبع اصلی مطلب می کردند و آن را به عنوان مطلب اختصاصی خود به مخاطب معرفی می کردند اما اخیرا اقدامات عجیب تر از برخی از این رسانه ها چیزی فراتر از بی اخلاقی رسانه ای را به نمایش می گذارد.

«محرمانه آنلاین» یک نمونه از این سایت های حامی دولت احمدی نژاد است که با بودجه های خاص با خبرهای کذب اقدام به فریب مخاطب خود می کند.

این سایت روز گذشته در جدیدترين بی اخلاقی با کپی کردن گزارش سایت «خبرنگاران ایران» با تیتر «مقایسه درآمد خبرنگاران نشریات اصلاح طلب و اصولگرا در ایران» نه تنها گزارش سایت خبرنگاران را به عنوان گزارش اختصاصی منتشر کرده که در اقدامی بسیار عجیب تمام آمار و ارقام مستند داده شده در گزارش سایت خبرنگاران را برعکس کرده و در نهایت طوری وانمود کرده که این رسانه های حکومتی هستند که در وضعیت نامناسب از نظر درآمدی و دستمزدی قرار دارند.

گزارش سایت «خبرنگاران ایران» در تاریخ 10 شهریور منتشر شد و سایت «محرمانه آنلاین» این گزارش را روز گذشته (11 شهریور) بر روی خروجی خود منتشر کرد. این سایت با حذف منبع اصلی، کوتاه کردن، دست بردن و معکوس کردن اطلاعات این گزارش چیزی فراتر از بی اخلاقی در فعالیت رسانه ای را به نمایش گذاشت.

به طور مثال سایت «خبرنگاران ایران» در بخشی از این گزارش به نقل از خبرنگاری که با او گفت و گو کرده بود نوشت:

این خبرنگار در مقابل به رسانه های اصلاح طلب هم اشاره می کند و می گوید: «روزنامه ای مانند اعتماد یا شرق به خبرنگار مجلس خود حقوقی بین 500 هزار تومان تا 600 هزار تومان در ماه می دهد که در مقایسه با رسانه های اصولگرا تقریبا نصف است.»

اما «محرمانه آنلاین» اینگونه به تحریف مطلب پرداخت:

این خبرنگار در مقابل به رسانه های اصولگرا هم اشاره می کند و می گوید: «روزنامه ای مانند (ک)یا(ا) به خبرنگار مجلس خود حقوقی بین 500 هزار تومان تا 600 هزار تومان در ماه می دهد که در مقایسه با رسانه های اصلاح طلب تقریبا نصف است.»

«سرقت خبری» در ایران به دلیل «قانون» نبودن و نشدن آن، شامل قوانین کپی رایت نمی شود.بنابراین این رسانه ها به راحتی علاوه بر سرقت خبر اقدام به فریب مخاطبان خود نیز می کنند.

بسیاری از اساتید روزنامه نگاری بر این نکته تاکید دارند که اگر رسانه ای گزارش یا خبری را به عنوان تولیدکننده منتشر کند، نه تنها رسانه های دیگر که خواهان استفاده از آن هستند باید به منبع آن استناد کنند بلکه در باز انتشار آن نیز باید شیوه طرح، جهت‌گیری و محتوا را تا اندازه زیادی همسان و همسنگ با منبع اصلی دنبال کنند، ضمن اینکه هرگونه تغییر در شیوه طرح خبر باید به گونه‌ای باشد که با اصل خبر تولید شده تناقض نداشته باشد.

عکس ها گویا ست، ببینید :

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.