26 اسفند 1392

چرا امسال نمایشگاه مطبوعات برگزار نشد

این مطبوعات جشنواره نمی خواهد، یادواره و اندوه می‌خواهد

26 اسفند 1392

خبرنگاران ایران – علی‌رضا بهجت

درحالی‌که همیشه نسبت به برگزاری نمایشگاه مطبوعات انتقاداتی وجود دارد، علی جنتی وزیر ارشاد هم چند ماه پیش اعلام کرد که ممکن است نمایشگاه مطبوعات طبق برنامه اسفندماه سال جاری برگزار نشود و همین گونه هم شد.

سپس حسین انتظامی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی طی گفتگویی با خبرگزاری فارس به چالش‌های پیش روی برگزاری نمایشگاه مطبوعات پرداخت و آن‌ها را این‌گونه برشمرد: «اولاً ، برخی از چهره های صاحب نظر رسانه ای به برگزاری نمایشگاه به شکل موجود انتقاد اساسی دارند و آن را مصداق اسراف می دانند؛ اگرچه تعداد زیادی نیز یکی از محاسن نمایشگاه مطبوعات را دیده شدن فعالیت رسانه ها و نشاط سیاسی – اجتماعی می دانند.ثانیاً ، مطابق اعلام ستاد نماز جمعه تهران قرار است تا پایان سال جاری نمازجمعه در مصلای تهران برگزار شود. ثالثاً ، تأمین اعتبارات لازم برای برگزاری نمایشگاه به شکلی وزین هم از دغدغه های تعیین کننده است که امیدواریم حل شود.»

او سپس اعلام کرده بود که در روزهای بعد و با رایزنی‌های بیشتر درباره اعتبار و مکان و همچنین کمک فکری از نمایندگان رسانه‌ها به طور دقیق، زمان و کیفیت برگزاری نمایشگاه را اعلام خواهد کرد.

پس از این بود که حسین نوش آبادی معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفتگو با خانه ملت از برگزاری نمایشگاه مطبوعات در 3 ماهه نخست سال آینده خبر داد و گفت: «نمایشگاه مطبوعات جدا از نمایشگاه کتاب برگزار خواهد شد. وی همچنین عنوان کرد که منفک برگزار شدن نمایشگاه مطبوعات و کتاب از برنامه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال آتی است و جدا برگزار شدن این دو نمایشگاه آثار مطلوب تری نیز برای جامعه خواهد داشت. وی با تاکید بر اینکه برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها فرصت مناسبی برای رسانه‌ها است، افزود: رسانه‌ها و مطبوعات در نمایشگاه ضمن معرفی و عرضه آخرین دستاوردهای خود، با مخاطبان نیز تعاملی قوی تر برقرار می‌کنند. نوش آبادی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه مطبوعات به رسانه‌ها اجازه ارتباط نزدیک و حضوری با مخاطبان را می‌دهد، تصریح کرد: در این ارتباط متقابل و حضوری رسانه‌ها نقطه نظرات مخاطبان خود را دریافت کرده و در جهت بهبود و توسعه فعالیت‌های خود به کار می‌بندند. وی با تاکید بر اینکه نمایشگاه کتاب و رسانه هر کدام مخاطبان خاص خود را دارند، گفت: بی‌شک برگزاری نمایشگاه مطبوعات در سال 93 در کم و کیف و ارتقا محتوایی رسانه‌ها در قیاس با سال‌های گذشته تغییرات مطلوبی را ایجاد خواهد کرد. نوش آبادی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب در اردیبهشت 93 برگزار خواهد شد، افزود: هر چند زمان دقیق برگزاری نمایشگاه مطبوعات مشخص نیست اما به طور حتم در سه ماهه نخست سال آتی این نمایشگاه برگزار خواهد شد. او همچنین یادآور شد: به زودی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی زمان دقیق برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها مشخص خواهد شد.

بعد از این و به نقل از فرهنگ نیوز، یک منبع آگاه در وزارت ارشاد خبر داد که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد و موسسه نشرآوران در پی رایزنی با مسئولان مصلا دو زمان از جمله یکی اوایل خردادماه و فوری پس از نمایشگاه کتاب و دیگری اواسط مردادماه و همزمان با روز خبرنگار را برای برگزاری این نمایشگاه پیشنهاد داده است که احتمالاً نمایشگاه در فصل بهار و در اویل خرداد برگزار می‌شود.

نمایشگاه مطبوعات محلی برای گپ و گفت

اما «خبرنگاران ایران» در همین راستا و در گفتگو با تعدادی از خبرنگاران به نظرخواهی پیرامون برگزاری نمایشگاه مطبوعات پرداخته است.

مهرداد خلیلی، روزنامه‌نگار از مخالفان برگزاری نمایشگاه مطبوعات است و دلایل خود را این‌گونه بیان می‌کند: «نمایشگاه مطبوعات هیچ وقت تاثیری مثبت برای مطبوعات نداشته است و بیشتر محلی برای گپ و گفت بوده و هزینه کردن بودجه های دولتی نشریات .مثلا در کدام کشور دنیا چنین نمایشگاهی برگزار می شود ؟ هزینه های این کار می تواند کمکی برای توسعه زیر ساخت های لازم برای نشریات و آموزش خبرنگاران باشد.»

تهدید آیت‌الله مکارم شیرازی نشانه وضعیت نامطلوب مطبوعات است

مینو بدیعی خبرنگار نیز با بیان اینکه در حال حاضر مطبوعات ایران به رغم همه ادعاهایی که شده است وضعیت مطلوبی ندارند می‌گوید: «توقف انتشار روزنامه آسمان و پیش از آن عدم انتشار روزنامه هم میهن و توقیف روزنامه بهار و در کنار آن عدم انتشار روزنامه خورشید به خاطر مسائل مالی و ... بیانگر آن است که دیدگاه های مثبتی در مورد تکثر مطبوعات چه به لحاظ کمی و چه به لحاظ کیفی وجود ندارد .»

او همچنین می‌افزاید: «عدم بازگشایی انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران بازهم به رغم وعده های داده شده و تهدید کسانی نظیر آیت الله مکارم شیرازی در مورد فعالیت مطبوعات از دیگر مسائل است . آیت الله مکارم شیرازی درمورد وضعیت مطبوعات گفته است که شیطنت هایی در مطبوعات دیده می شود که فعلا تذکر می دهم و سئوال این است که چه برخوردی را می خواهند با مطبوعات داشته باشند . بنابراین در این شرایط برگزاری نمایشگاه مطبوعات معنای خاصی ندارد و شاید هم دولتمردان ترجیح می دهند که نمایشگاهی نباشد و کسانی نیایند و در آن از دید خودشان اخلالی را به وجود بیآورند . به نظرمن در فضای موجود مطبوعاتی که هنوز بسیاری از محدودیت ها برای مطبوعات برداشته نشده است برگزاری نمایشگاه مطبوعات دری را دوا نمی کند البته گفته اند که جشنواره مطبوعات برگزار خواهد شد که برگزاری آنهم درشرایط کنونی ، معنای چندانی ندارد .»

نمایشگاه مطبوعات زمانی معنا پیدا می‌کند که رسانه‌ها آزادی بیان داشته باشند

صبا شعر دوست خبرنگار روزنامه شهروند هم با بیان اینکه عدم برگزاری نمایشگاه مطبوعات همانند آنچه طی سال‌های اخیر برگزار شد، مفیدتر از برگزاری نمایشگاهی با فرم سال‌های اخیر است، می‌گوید: «نمایشگاه مطبوعات زمانی معنا پیدا می کند که رسانه ها دارای آزادی بیان و عملکرد و از حق طبیعی خود یعنی اطلاع رسانی به مردم بدون ترس از توقیف و تذکر، برخوردار باشند. رسانه وظیفه ای چون اطلاع رسانی به مردم دارد و این درحالی است که متاسفانه در کشور با تغییر دولت ها، نحوه برخورد با رسانه ها نیز تغییر می کند و البته که در هر شرایطی رسانه های اطلاح طلب و در رأس آنها روزنامه های این طیف، با محدودیت چشمگیرتری نسبت به جناح مقابل برخوردارند. در یک دوره، با وجود برخی محدودیت های غیر قابل انکار برای روزنامه ها اما مخاطبان آنها در اکثریت بودند و به نوعی مطبوعات رونق بیشتری داشت و بیراه نیست اگر بگوییم که استقبال مخاطب از رسانه ها، به نوعی برگزاری این نمایشگاه را موضوعیت می بخشید. اما طی هشت سال گذشته و مخصوصا پس از سال 88 و رویکرد منتقدانه برخی رسانه ها به دولت، تیغ تیز سانسور و توقیف موجب ریزش شدید مخاطبان روزنامه ها و حتی برخی سایت ها به واسطه فیلترینگ شان شد. از این رو برای برگزاری نمایشگاه کتاب در چنین شرایطی الزامی نیست. ضمن اینکه طی سال های اخیر از برخی رسانه ها برای شرکت در این نمایشگاه دعوتی به عمل نمی آمد و رسانه های اصلاح طلب یا منتقدی که قصد شرکت در این نمایشگاه را داشتند با مشکلاتی از قبیل، گرفتن غرفه در مکانی مناسب و مسائل این چنینی رو به رو بودند. طبق رسم سال های اخیر رسانه هایی از جمله خبرگزاری فارس معمولا دارای غرفه های بزرگ در مکان مناسب در نمایشگاه هستند و رسانه هایی از جمله خبرگزاری ایلنا محدودیت های زیادی دارند. توقیف روزنامه ها در ایران که آخرین آن به روزنامه آسمان در دولت فعلی بازمیگردد، به نوعی آزادی بیان و رسانه را زیر سوال می برد و از این رو برگزاری این نمایشگاه جز یک شوی تبلیغاتی چیزی در بر ندارد.»

نمایشگاه برای کدام مطبوعه؟

داریوش معمار سردبیر مجله ارمغان فرهنگی هم به ما می‌گوید: «معتقدم ابتدا باید مطبوعه ای در کار باشد و بعد برای آن نمایشگاه برگزار کرد، مطبوعات مستقل در ایران به تعداد انگشتان دو دست هم نمی رسند و همه یا توقیفند یا تعطیل اجباری. در این اوضاع اسفناک که وضع روزنامه نگار و روزنامه چی اینگونه است، شما بگوئید برای چه کسی و کدام مطبوعه و مخاطب وزارت ارشاد نمایشگاه برگزار کند، خبرنگاران تا یک قلم می چرخانند مدیرانشان به حبس و روزنامه هاشان به محاق می روند. این اوضاع به نمایشگاه و جشنواره نیاز ندارد، یادواره می خواهد و اندوه نامه باید برایش نوشت. ضمن آنکه در این فرصت می خواهم انتقادی هم به دولت آقای روحانی و تیم فرهنگی ایشان وارد کنم، که حد اعتدالشان برایم یادآور روزهای سخت دهه هفتاد و عصر اصلاحات و تعطیلی های مطبوعات است، با این تفاوت که اینبار نیامده روزنامه ها رفتند. آقای روحانی تا امروز نتوانسته به وعده های فرهنگی اش جامه عمل بپوشاند و این ضعف را نمی توان به هیچ صورتی کتمان کرد . اساسا مطبوعات و رسانه ها باید بتوانند آزادانه فعالیت کنند ، البته رسانه های دولتی هم در همه جای دنیا هستند اما اینها مانع فعالیت رسانه های بخش خصوصی نمی شوند .»

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • آفتهای روزنامه نگاری محلی و زن بودن

  5 آبان 1394

  خبرنگاران ایران -دلم می‌خواست بگویم باید از زن یا مرد بودن عبور کرد، ولی واقعیت جامعه ما چیز دیگری است و هنوز زن یا مرد بودن مهم است. گاهی فقط به خاطر زن بودن نادیده گرفته می‌شوی. در عرصه خبری هم همین‌گونه است گاهی به خاطر پوشش که مسئله‌ای کاملاً شخصی و خصوصی است، بین خبرنگاران تبعیض قائل می‌شوند؛ اما خب در عرصه رسانه همه مشکل‌دارند و نمی‌توان این نکته را هم نادیده گرفت. مشکلات اصلی برای همه یکسان است، نبود تشکیلات قوی صنفی برای مواقعی که با مشکل مواجه می‌شویم، معضل همیشگی نبود بیمه. اغلب صاحبان رسانه‌ها میل زیادی به بیمه کردن خبرنگارانشان ندارند، دستمزدهای کم در مقابل کار سخت خبر... ازجمله مشکلاتی است که همه ما با آن مواجه هستیم و زن و مرد هم نمی‌شناسد. گاهی بخاطر نوع پوشش و نداشتن چادر که موضوعی کاملا شخصی است. نسبت به من تبعیض قائل شده اند.مثلا در نشست خبری رییس جمهور که در دی ماه 93 به بوشهر آمده بودند، جای مرا با خانمی که چادر پوشیده بود عوض کردند . هرچند تیم حفاظت از من عذر خواهی کردند اما این نوع رفتار ها دردی عمیق به جای می گذارد.

 • ما می‌گفتیم «بزرگ دبیر»شما می‌گویید؛ «سردبیر»

  21 مهر 1394

  خبرنگاران ایران -نکته جالبی که در این کتاب دیدم واژه "بزرگ دبیر "بود. آیا می‌دانید این اصطلاح قدیم ندیم‌ها در برخی نشریات به‌جای عنوان سردبیر به‌کاربرده می‌شد.برگشتی‌ها هم هست، همان نشریاتی که به فروش نرسیده و بازگشت داده‌شده‌اند. صفحه بستن هم که کلی در روزنامه‌ها واژه متداولی هست در این لغت‌نامه دیده می‌شود: «آماده‌سازی صفحه به لحاظ فنی.»

  چه تصوری از وا‍ژه پاچلاقی دارید؟ اگر روزنامه‌نگارید فکر نمی‌کنم تصویرتان از این لغت چندان درست باشد اما اگر صفحه آرائید بیشتر به این لغت آشنایی دارید: «نامتقارن شدن یک ستون در صفحه یا خارج شدن فرم صفحه به دلیل وجود عکس و آگهی پاچلاقی نامیده می‌شود.» پوشش خبری که حسابی معروف است و برای اعزام یک خبرنگار برای منتشر کردن محتوای یک رویداد به کار می‌رود. پیش خبر و پی گیری خبر هم که خیلی معنایش معلوم است در این کتاب ذکرشده است.اگر واژه" تومنی نگار" را نشنیده‌اید هم بدانید که این لغت هم درگذشته‌ها در روزنامه‌نگاری رایج بوده و معنایش این بوده که خبرنگاری که فقط در ازای دریافت پول کار می‌کند. خبرنگاری که بر اساس تأمین منافع مالی خود و یا دریافت هدیه، حجم خبر را کم‌وزیاد می‌کند. همان‌ها که این روزها به رپرتا‍ژ-آگهی بگیر معروف‌اند. حاشیه و حاشیه‌نویسی هم حسابی در روزنامه‌ها کلمه معروفی است یعنی اتفاقات جالب یک خبر و مصاحبه. معمولاً خبرنگارانی که حاشیه را می‌بینند خبرنگاران بهتری در روزنامه‌ها هستند.

 • اجرای خودکار ویدئوها در فیس‌بوک؛ آیا اخلاق رسانه‌ای رعایت می شود

  24 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-به‌رغم منتقدانش اجرای خودکار ویدیو (اوتوپلَی) در شبکه‌های اجتماعی به‌سرعت فراگیر شده است. توئیتر اخیراً اعلام کرده است که تمام ویدیوهایی که بر این شبکه اجتماعی بارگذاری می‌شوند، به زودی به صورت خودکار اجرا خواهند شد. این کار درپی اقدام فیس‌بوک صورت می‌گیرد که از دسامبر ۲۰۱۳ اوتوپلی را روی دسک‌تاپ و موبایل اعمال کرده است.اما درحالی‌که اوتوپلی ممکن است برای جلب نظر مخاطب و دیده‌شدن ویدیوها مناسب باشد، مسائلی را هم برای رسانه‌های خبری که گزارش‌های دارای محتوای تصویری ناراحت کننده منتشر می‌کنند، پیش آورده است. کالینز می گوید: «ما بازخورد فوری از کاربران دریافت کردیم. یکی از آنان می گفت چطور می توانم اوتوپلَی را غیرفعال کنم. من دیگر نمی خواهم این صحنه‌ها را ببینم. افراد دیگری ما را به دلیل نمایش این ویدیو به صورت اوتوپلی مورد انتقاد قرار دادند.» هرجا کاربران فیسبوک به یک خط وای فای وصل شوند ویدیوها خودبه خود اجرا می شوند، اگرچه آنان می توانند گزینه‌ی اوتوپلی را در تنظیمات اکانت خود غیرفعال کنند.

  کالینز اشاره کرد که «در طول یک یا دو ساعت بعد از قرار گرفتن این ویدیو در صفحه ی فیسبوک «ده‌ها» کامنت دریافت کردیم. همه ی این کامنت ها درباره‌ی اجرای خودکار این ویدیو نبودند.