5 شهریور 1390

روزنامه نگاران زنداني، همچنان محروم از مرخصي و درمان

5 شهریور 1390

خبرنگاران ایران :تعدادي از روزنامه نگاران زنداني در ايران بدون بهره مندي از كوچكترين امكانات رفاهي كه زندانيان عادي از آن برخوردارند هم اكنون در زندانهاي مختلف كشور نگهداري مي شوند .بعضي از اين روزنامه نگاران ماه هاست از هر گونه حق مرخصي در زندان محروم بوده اند. تعدادي از آنها بيمار هستند اما با اين همه مسوولان قضايي كشور با مرخصي درماني آنها هم مخالفت مي كنند. اين در حالي است كه بارها مقامات مختلف قضايي جمهوري اسلامي ادعا كرده اند كه هيچ كس به خاطر نوشتن و بيان عقايدش زنداني نيست تا جايي كه بارها ، محمود احمدي نژاد، رييس دولت دهم در مصاحبه با رسانه هاي خارجي ادعا كرده كه هيچ روزنامه نگار زنداني در ايران نداريم. وب سایت خبرنگاران ایران در اين گزارش مروري كوتاه دارد بر وضعيت تعدادي از روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان زنداني كه مدتهاست از حقوق يك زنداني عادي مانند استفاده از حق مرخصي و استفاده از پزشك و درمان محروم بوده اند.با تاکید بر اینکه ممکن است نام برخی از روزنامه نگاران یا وبلاگ نویسان به علت کمبود اطلاعات در این گزارش از قلم افتاده باشد.

كيوان صميمي

كيوان صميمي ، روزنامه نگار زنداني در حالي بيش از يك سال بدون مرخصي در زندان رجايي شهر نگهدار ي مي شود كه به تازگي خانواده اين روزنامه نگار اعلام كرده اند كه او شرايط جسمي نامناسبي دارد وپزشكان زندان رجايي شهر با مشاهده غده اي در كبد او راي به درمان وي در خارج از زندان داده اند با اين همه مسوولان قضايي بي توجه به وضعيت اين روزنامه نگار او را در زندان نگه داشته اند.

كیوان صمیمی، هشتم آذر ماه سال ۸۹ از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل شد. او در طول مدت بازداشتش بارها دست به اعتصاب غذا زده است. او یک بار آن هم در بهار سال ۸۹ از مرخصی استفاده کرد، اما بعد از آن از هرگونه مرخصی محروم بوده است.

صمیمی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به استناد مواد ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی مجموعا به ۶ سال حبس، و به استناد ماده ۱۹ قانون یاد شده به محرومیت مادام العمر از فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی محکوم شده است شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مدت زمان حبس این فعال سیاسی را تایید کرد، اما محرومیت وی را به ۱۵ سال تقلیل داد.

وي ، مدیرمسئول روزنامه توقیف شده ی نامه و عضو انجمن دفاع از آزادی مطبوعات است.

حجت الله نیکرويي(نیکویی)

نيكرويي، وبلاگ نويس و مترجم است و اكنون در شرايط بسيار نامناسبي در زندان رجايي شهر و در ميان زندانيان عادي نگهداري مي شود. اين زنداني با گذشت دو سال ازاجراي حكمش تاكنون از هيچ مرخصي استفاده نكرده است .

اين وبلاگ نويس توسط قاضي مقيسه رييس شعبه 28 دادگاه انقلاب به اتهام توهین به مقدسات و اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال حبس تعزيري محكوم شده است.

او مدتها در بند 209 وزارت اطلاعات نگهداري شد و سپس بدون اينكه در اجراي حكمش به اصل تفكيك جرايم توجه شود به زندان قزلحصار تبعيد و پس از آن نيز به زندان رجايي شهر فرستاده شد در حاليكه در حكم اين وبلاگ نويس حكم تبعيد قيد نشده است.

حجت الله نیکرویی وبلاگ نويس و مترجم به دلیل مناظره با علما پيش از دستگيري از کار خود اخراج شده بود . انتشار مقالات وي در سايت‌ها و به خصوص نگاه انتقادي او به برخي مفاهيم ديني از ديگر دلايل بازداشت و زنداني شدن وي عنوان شده است.

مسعود باستانی

مسعود باستانی دیگر روزنامه نگار زندانی است كه در مدت حبسش از هر گونه حقوقي محروم بوده است. او ۱۴ تیر ماه سال ۸۸ و بعد از انتخابات پر مناقشه ریاست جمهوری در ايران دستگیر و زندانی شد. این روزنامه نگار نیز مدتی را در بند ۲۰۹ و چند ماهی را در بند ۳۵۰ زندان اوین گذراند اما بدون هیچ دلیل مشخصی در بهمن ماه سال ۸۸ به زندان رجایی شهر تبعید شد. او مدتها در کنار زندانیان عادی این زندان که جرایمی مثل قتل و تجاوز و… داشتند، به سر برد.

مسعود باستانی نیز توسط قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است. است. وی سردبیری وب‌سایت جمهوریت را برعهده داشت و سابقهٔ همکاری در روزنامه‌های شرق و کارگزاران و…رادر کارنامه خود. همسر وي مهسا امر آبادي نيز روزنامه نگار است وي هم به يك سال حبس تعزيري محكوم شده است .

آرش هنرور شجاعي

آرش هنرور شجاعي ، وبلاگ نويس روحاني بيش از ده ماه است بلاتكليف و بدون برگزاري هيچ دادگاهي در بند 350 زندان اوين نگهداري مي شود. اين در حالي است كه اين وبلاگ نويس طبق قانون بايد بعد از انجام مراحل اوليه تحقيق و بازجويي با قيد وثيقه از زندان آزاد مي شد .

اين وبلاگ نويس 30 ساله در تاريخ ششم آبان ماه سال گذشته دستگير شد و اتهامات وي تبليغ عليه نظام و نشر اكاذيب از طريق وبلاگش اعلام شد .

اين فعال رسانه اي كه رشته تحصيلي اش اجتهاد بوده و در حوزه علميه قم تحصيل كرده است ،ماه هاست بدون برگزاري هيچ دادگاهي و كاملا بلاتكليف و بدون استفاده از هر گونه مرخصي در بند 350 زندان اوين نگهداري مي شود .

محمد داوری

محمد داوري روزنامه نگار و سردبیر سایت سحام نیوز است. او بيش از دو سال است زنداني است اما از هر گونه حقوقي قانوني محروم بوده است .وی پس از انتشار نامه ای توسط مهدی کروبی به رئیس مجلس خبرگان درباره آزار زندانیان سیاسی در بازداشتگاه کهریزک دستگیر و تحت فشار و شکنجه قرار گرفت تا علیه مهدی کروبی در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، اقرار کند.

مهدی کروبی در نامه‌ای به دادستان تهران، مسئولیت تمام اسناد و فیلم‌هایی را که به عنوان مستندات وجود شکنجه و تجاوز جنسی در زندان‌های ایران ارائه کرده بود بر عهده گرفت و محمد داوری را تنها فیلمبردار مصاحبه‌ها عنوان کرد و گفت او هیج نقش دیگری در این ماجرا نداشته است. او نه فقط بیش از دوسال است که بدون یک روز مرخصی در زندان اوین به سر می برد، بلکه از حق ملاقات هفنگي و تماس تلفني هم محروم است چرا كه خانواده اين روزنامه نگار در شهرستان زندگي مي كنند .

مسوولان زندان اوین با ابلاغ حکم تازه ای به محمد داوری، روزنامه نگار و زندانی سیاسی خبر دادند که به محکومیت پنج ساله وی، یکسال افزوده شده و به این ترتیب مدت محکومیت وی از پنج سال به شش سال افزایش یافته است.

مهدي جليل خاني

مهدي جلیل‌خانی، وبلاگ نويس به اتهام توهین به رهبری در مردادماه ۸۹ به دو سال حبس تعلیقی از سوی شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب شهرستان زنجان محکوم شد و در شهریورماه‌‌ همان سال به اتهام تشویش اذهان عمومی از سوی شعبه‌ی ۱۰۲ دادگاه عمومی جزایی زنجان به تحمل یک سال حبس تعزیری ديگر محکوم شد .

مهدی جلیل‌خانی نویسنده و منتقد ادبی که در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ با یورش به منزل پدری‌اش در دی‌ماه ۸۸ توسط مأموران اداره‌ی کل اطلاعات استان زنجان بازداشت شد، وي حکم قطعی سه سال حبس خود را در روز خبرنگار (۱۷ مرداد) دریافت کرد.وي هم اكنون در زندان زنجان به سر مي برد .

کیوان فرزین

کیوان فرزین، روزنامه نگار و مدیر مسوول نشریه تخصصی فرهنگ و آهنگ در بند 350 زندان اوبن نگهداری می شود .

فرزین 40 ساله که به دلیل فعالیت حرفه ای اش در این نشریه در تاریخ 15 دی ماه سال88 و در روزهایی که اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم در ایران داغ بود در محل کارش توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد .

او توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به 2 سال حبس تعزیری محکوم شد حکمی که عینا توسط شعبه 54 دادگاه تجدید نظر تایید شد .

این روزنامه نگار 28 فروردین سال جاری برای اجرای این حکم به زندان اوین فراخوانده شد وتاکنون و بعد از نزدیک به هفت ماه حبس، از مرخصی استفاده نکرده است .

. فرزین دانش آموخته دانشگاه هنر تهران در مقطع فوق لیسانس موسیقی است و به جز فعالیتهای مطبوعاتی تدریس موسیقی نیز می کرد .او به همراه جمع دیگری از همکاران روز نامه نگارش در بند 350 زندان اوین نگهداری می شود . بند 350 بندی از زندان اوین است که در آن زندانیان سیاسی نگهداری می شوند.

بهمن احمدی امویی

بیش از دو سال از زندانی بودن بهمن احمدی امویی روزنامه نگار می گذرد. وی ۳۰ خرداد ماه سال ۱۳۸۸در منزل مسکونی اش بازداشت شد و تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد. او در مدت زندانی بودنش تنها یک بار از مرخصی استفاده کرده و بیش از ۱۶ ماه است که از هر گونه حق مرخصی محروم مانده است.وی نیز در تمام یکسال و نیم گذشته تنها چهار بار توانسته از حق ملاقات حضوری استفاده کند و همه ملاقات هایش به صورت کابینی انجام شده است.

خانواده احمدی امویی نیز مانند بسیاری دیگر از خانواده های زندانیان این بند بارها از دادستان تهران برای وی درخواست مرخصی و یا آزادی موقت کرده اند اما تاکنون با این درخواست ها نیز مخالفت شده است.این در حالی است که وی دارای پانصد میلیون تومان وثیقه در نزد دادگاه انقلاب است.

بهمن احمدی امویی، شامگاه روز ۳۰ خرداد سال ۸۸ یعنی درست یک هفته پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری به همراه همسرش ژیلا بنی یعقوب بازداشت و روانه زندان شد.او پس از انتقال به بند عمومی از سوی قاضی پیرعباسی، ریاست شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به هفت سال و ۴ ماه حبس تعزیری و۳۴ ضربه شلاق محکوم شد که این حکم از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر به پنج سال زندان قطعی تغییر یافت.

مهم ترین مصادیق اتهامی احمدی امویی، نگارش مقالات انتقادی در باره عملکرد اقتصادی دولت احمدی نژاد در روزنامه سرمایه و وب سایت شخصی اش و همچنین سردبیری وب سایت خرداد نو عنوان شده است.

مهدی محمودیان

مهدی محمودیان، روزنامه نگار و عضو کمیته اطلاع رسانی جبهه مشارکت، بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بازداشت شد. او در حالی بیش از دو سال را در زندان می گذراند که توسط مسوولان قضایی از حق استفاده از مرخصی درمانی هم “محروم” مانده است.

مهدی محمودیان وضعیت جسمانی بسیار نامناسبی دارد و تاکنون نیز دو بار در زندان دست به اعتصاب غذا زده است. مهدی محمودیان نیز بعد از مدتی حبس در زندان اوین، به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد. او چندی پیش در نامه ای سر گشاده به رهبری درباره وضعیت بسیار نامناسب زندان های رجایی شهر، قزلحصار و اوین که در آنها به سر برده، اطلاع رسانی کرد. مهدی محمودیان بارها به دلیل انتشار این گونه نامه ها به سلول انفرادی منتقل شده است.

سيامك قادري

سيامك قادري ، روزنامه نگار زنداني بيش از يك سال است كه در زندان اوين نگهداري مي شود . اين روزنامه نگار که مرداد ماه سال ۸۹ بازداشت شد این روزها در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر مي برد و تاكنون از هيچ گونه حق مرخصي استفاده نكرده است .

سیامک قادری به اتهام تبلیغ علیه نظام، تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شده است .

یکی از اتهامات اصلی این روزنامه نگار اداره کردن وبلاگ” ایرنای ما “بوده است . وبلاگی که او در آن به برخی عملکردها و اقدامات مسوولان خبرگزاری دولتی ایرنا انتقاد کرده و همچنین درباره جنبش سبز و رهبرانش مطالبی را در این وبلاگ نوشته بود .

خبرگزاری ایرنا شاکی اصلی پرونده آقای قادری بود ،او همچنین بعد از ۱۸ سال کار دراین خبرگزاری از آن اخراج و راهی زندان اوین شد .

قادری یک فرزند ۱۴ ساله به نام علی دارد وبه جز او و همسرش سایر اعضای خانواده اش در شهرستان زندگی می کنند .

احسان مهرابي

احسان مهرابی ، ديگر روزنامه نگار محبوس در بند 350 زندان اوين است . این روزنامه نگار نیز مانند اغلب زندانیان این بند از هر گونه حق مرخصی و تماس تلفنی با خانواده اش محروم است .

این زندانی ۳۵ ساله به اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محروم شده و اكنون محروم از مرخصي در حال گذراندن اين حكم است .

این روزنامه نگار مهندسی عمران خوانده است و ه با روزنامه های همبستگی ، اعتماد ملی و تعدادی دیگر از روزنامه های اصلاح طلب همکاری داشته است .آخرین همکاری او به عنوان خبرنگار پارلمانی با روزنامه فرهیختگان بوده است .

سعبد متین پور

متین پور روزنامه نگار و فعال مدنی آذربایجانی که بخاطر دفاع از حق تحصیل به زبان مادری بسیار از او یاد می شود، به هشت سال حبس تعزیری محکوم شده است. اتهامات این روزنامه نگار «ارتباط با بیگانگان» و «تبلیغ علیه نظام » عنوان شده است.

سعید متین پور در حالی دومین سال بازداشتش را سپری می کند که بیشتر این مدت را در سلول‌های انفرادی زندان اوین و تحت شکنجه و فشار‌ گذرانده و به دنبال آن به ناراحتی قلبی دچار شده است.وی نیزبیش از ۲۴ ماه است که از حق مرخصی محروم است. همسرش عطیه طاهری بارها اعلام کرده است که همسرش در زندان اوین به امکانات درمانی و به ویژه پزشک متخصص قلب دسترسی ندارد و تنها پزشک عمومی آن هم در فواصل خیلی طولانی همسرش را گاهی در زندان ویزیت می کند .او بارها برای مرخصی درمانی همسرش به مراجع قانونی مراجعه کرده است، اما تاکنون حتی نتوانسته برای یک روز برایش مرخصی بگیرد.

عیسی سحرخیز

عیسی سحر خیز، روزنامه نگار زندانی، دوازدهم تیرماه سال ۸۸ بازداشت شد. او مدتها پس از بازداشت در بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به سر برد و ماه ها انفرادی و بازجویی را تجربه کرد. او مدتی را نیز در بند ۳۵۰ زندان اوین گذراند اما سرانجام در بهار سال ۸۹ بدون اینکه در حکمش قید شده باشد، به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. او از آن زمان تاکنون با وجود بیماری نتوانسته از هیچ گونه حق مرخصی استفاده کند. این روزنامه نگار که پیش‌تر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود، چند روز قبل طی حکمی که در زندان به وی ابلاغ شد، به دو سال حبس دیگر هم محکوم شد.

او در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی، برای مدتی مدیرکل مطبوعات داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و نیز مدیرمسوولی روزنامهٔ توقیف شدهٔ «اخبار اقتصادی» و ماهنامهٔ توقیف شده «آفتاب» را برعهده داشته است.

محمد صدیق کبودوند

كبود وند، وبلاگ نويس از دهم تیر ماه سال ۱۳۸۶ بازداشت و زندانی شده‌است وي توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به يازده سال حبس محكوم شده است .

به گفته خانواده کبودوند وی که تا پیش از بازداشت هیچگونه سابقه بیماری نداشته، در جریان نگهداری ۷ ماهه وی در شرایط سخت سلول انفرادی، به بیماریهای ریوی، ‏کلیوی و پوستی دچار شده است و حتی سکته خفیف مغزی نیز داشته است.وی نیز چند سال است که از حق استفاده از مرخصی محروم است و تلاش های خانواده وی در این زمینه به نتیجه نرسیده است.

حسین رونقی ملکی

رونقی ملکی، دانشجوی ۲۵ ساله،وبلاگ نویس و فعال در زمینه مبارزه با سانسور آنلاین است. او در روزهای پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ در منزل پدری اش دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.او از سوی دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۵ سال حبس به اتهام «عضویت در شبکه ایران پراکسی،توهین به رهبری و رئیس جمهوری از طریق وبلاگ نویسی» محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدید نظر تأیید شده است.

حسین رونقی ملکی طی ماه های اخیر به نارسایی کلیه مبتلا شده که به دلیل عدم رسیدگی مسئولان، این روزها شرایط جسمی وی رو به وخامت گذاشته است .پزشكان معالج وی تاكيد كرده اند که او نیازمند درمان در خارج از زندان و مرخصي است. او علی‌رغم سپردن وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی در مرداد ماه سال گذشته تا کنون حتی از یک ساعت مرخصی هم استفاده نكرده است .

ابولفضل عابدینی نصر

عابدینی نصر، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر است که پس از ضرب و شتم در تاریخ دوازدهم اسفندماه سال ۸۸ در اهواز بازداشت شد.دادگاه انقلاب اهواز وی را به یازده سال زندان محکوم کرده است.پس از آن قاضی مقیسه، رییس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب وی را به یکسال حبس دیگر محکوم کرد.عابدینی نصر هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین محبوس است و تمام تلاش های خانواده اش برای استفاده وی از حق مرخصی بی نتیجه مانده است.

وب سايت خبرنگاران ايران تاكيد مي كند كه اين تعداد روزنامه نگار و وبلاگ نويس زنداني تنها تعدادي از روزنامه نگاران و وبلاگ نويساني هستند كه از همه حقوق خود محروم بوده اند وما به اطلاعات شخصي آنها تا حدودي دسترسي داشته ايم . سايروزنامه نگاران زنداني مانند احمد زيد آبادي هم كه چندي پيش به مرخصي آمد بعد از دوسال تنها توانست 48 ساعت را در مرخصي و كنار خانواده اش بگذراند و روزنامه نگاران ايراني به اين شكل ظلم مضاعف ديگري را هم در دوره زندان شان تجربه مي كنند .

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.