4 شهریور 1390

بايگاني مطبوعات ايران، زنده كردن نشريات قديمي

4 شهریور 1390

خبرنگاران ايران -چقدر كتابها و مجله هايي داريد كه در قفسه كتابخانه تان خاك مي خورند ؟مجموعه هايي ارزشمند كه گاه آرزو مي كنيد افراد بيشتري قادر بودند آنها را ببينند و بخوانند . نشرياتي كه به مرور زمان بيم نابودي شان در كتابخانه هاي شخصي مي رود. بايگاني مطبوعات ايران به اين سوالها و نگراني ها تا حدودي پاسخ داده است .

بایگانی مطبوعات ایران پروژه‌ای ، برای آن‌لاین کردنِ نشریاتي است که اغلب در کتابخانه‌های شخصی خاک می‌خورند ،وب سايتي كه اين امكان را به خيلي ها داده است كه بتوانند مجموعه هايي قديمي از مطبوعات ايران را به صورت آن لاين و با كيفيت مناسب ببينند . این پروژه با آن‌لاین کردنِ بایگانی كتاب جمعه شروع به كار كرده است . كتاب جمعه نام هفته‌نامه‌ای است به سردبيری احمد شاملو که از ۴ مرداد ۱۳۵۸ تا ۱ خرداد ۱۳۵۹ در ۳۶ شماره منتشر شد.

اين وب سايت ابتدا كار خود را با يك اسكنر خانگي و با آن لاين كردن كتاب جمعه و با تمايل شخصي تعدادي از علاقه مندان به مطبوعات ايران آغاز كرد، كساني كه داوطلبانه و از روي علاقه مي خواستند مجموعه هاي ارزشمند از مطبوعات ايران را در دسترس عموم قرار دهند .

آنها در وبلاگي كه مراحل مختلف اين كار را توضيح داده براي مخاطبانشان نوشته اند :« آن‌لاين كردنِ بايگانیِ كتاب جمعه چند مرحله دارد. اولين و مهم‌ترين مرحله اسكن كردنِ صفحه‌های تمامِ شماره‌های مجله است. دو نفر اعلام كرده‌اند كه مجموعه‌ی كاملِ مجله‌ها را دارند و حاضرند در اسكن كمك كنند.تايپ كردن و مناسب سازي نحوه ارايه تصاوير عكسبرداري شده نسخه هاي قديمي و ارايه آن به شكل مناسب به مخاطب از ديگر مراحل اين كار است .»

بعد از اسكن كردن تمام صفحات مجله آنها راه هاي ديگري را جست وجو كردند تا بتوانند هر چه بهتر صفحات عكسبرداري شده را در اختيار مخاطبان شان قرار دهند .

هدف از بايگاني مطبوعات نشرِ دیجیتال و زنده کردنِ نشریات قدیمی است.دست اندركاران اين سايت در عین حال امیدوارند که با این کار مواد اولیهٔ پژوهش‌های دانشگاهی و غیردانشگاهی در مورد مطبوعات در دوران‌های مختلف در ایران را براي علاقه مندان فراهم کنند . موضوعي كه همواره مورد توجه پژوهشگران اين حوزه بوده است .

اكنون ۳۶ شمارهٔ کتاب جمعه به صورت آن لاين در دسترس مخاطبان قرار گرفته است ولی هنوز همهٔ متن‌ها تایپ نشده‌اند و به گفته همكاران اين مجموعه ديجيتال كردن بيشتر مطالب کتاب جمعه به پايان رسيده و مطالب دوباره تایپ و قابل جستجو شده‌اند .

در اين وب سايت اكنون تمام جلدهاي كتاب جمعه در دسترس است و با كليك كردن بر هر كدام از جلدها ي اين مجموعه فهرست مقالات مندرج در هر شماره با ذكر شماره صفحه در اختيار مخاطب قرار مي گيرد . پروژه‌ی بعدی این وبسایت آن‌لاین کردن کتاب هفته است؛ هفته‌نامه‌ای فرهنگی-هنری که در دهه‌ی ۴۰ شمسی منتشر می‌شد و یکی از زیرمجموعه‌های مؤسسه‌ی کیهان بوده است. تا کنون دو شماره‌ی ابتدایی این مجموعه آن‌لاین شده است و کار اسکن و آپلود بقیه‌ی شماره‌ها ادامه دارد.

وب‌سایت بایگانی مطبوعات ایران کاملاً به شکل مشارکتی اداره می‌شود. این وب‌سایت از پلت‌فرم مدیاویکی استفاده می‌کند و کاربران زیادی دارد که مشغول به تایپ و بازنگری مطالب هستند. در وب سايت بایگانی مطبوعات ایران متن هاي آماده تايپ ، متن هاي تايپ شده كه هنوز با متن اصلی مقابله نشده‌اند، و متن‌هایی که نهایی‌شده‌اند در دسته‌های جداگانه مشخص شده‌اند و در دسترس مخاطب قرار دارد و او به راحتي مي تواند از نحوه كار اين مجموعه و چگونگي پيشرفت كار مطلع شود.

بايگاني مطبوعات ايران را با همه نسخه هاي آن لاين شده كتاب جمعه نشريه اي سياسي و هنري به سردبيري احمد شاملو مي توانيد در اين ادرس ببينيد.

http://www.irpress.org

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • برگ‌های مطایبه‌آمیز از تاریخچه ممیزی در روزنامه‌نگاری فارسی

  9 آذر 1394

  خبرنگاران ایران - سعید رازی دوست:اگرچه ممیزی یا سانسور امری است که اعمال آن با طنز، شوخی و مطایبه فاصلهء بسیاری دارد، بررسی خاطره‌های مطبوعاتی نشان می‌دهد در تاریخچه‌ی ممیزی در ایران، برگ‌هایی که خواندن‌شان امروز لبخند بر صورت می‌نشاند یا موجب خنده می‌شود، کم نیست؛ هرچند می‌توان در پس خنده‌های امروزین، بر رنجی که متحملان ممیزی کشیده‌اند گریست.سیدفرید قاسمی از نادر پژوهشگران تاریخ روزنامه‌نگاری ایرانی، در یکی از جلدهای مجموعهء «صدخاطره از صد رویداد» به نقل خاطره‌هایی می‌پردازد که گهگاه برای مخاطب امروزی خنده‌دار به‌نظر می‌رسد. قصهء تلخ سانسور و ترس، از دیرباز تا فرداها، هرگز از لبخند و تلخند خالی نبوده است و نخواهد بود.

 • خبرنگاران زن و تحصیلکرده ها به شبکه‌های اجتماعی علاقه بیشتری دارند

  20 مهر 1394

  این روزها استفاده از شبکه‌های اجتماعی هر روز در بین خبرنگاران رواج بیشتری پیدا می‌کند اما همه خبرنگاران نسبت به استفاده از این شبکه‌ها نظر مشابهی ندارند، برخی معتقدند استفاده از این شبکه‌ها فایده ای ندارد و اساساً نسبت به آن‌ها نظر مثبتی ندارند. برخی از آن‌ها معتقدند استفاده از این شبکه‌ها برای شهرت شان خوب است و این طور مردم بیشتر با مطالب و تولیدات آن‌ها آشنا می‌شوند.

 • نیوشا،عکاسِ خودآموخته‌ای که جهانی شد

  16 شهریور 1394

  خبرنگاران ایران-نیوشا توکلیان خود را خیلی احساساتی و عاطفی می‌داند: «اگر چیزی قلبم را به درد بیاورد به دنبالش می‌روم تا روایت و قصه آن را بیرون بکشم، حتی اگر الزاماً در اطراف خودم و در حیطه تجربیات زندگی‌ام نباشد.» سال گذشته هم خبرساز شد به خاطر جایزه‌ای که پس داد و از قبولش سرباز زد، جایزه پنجاه‌هزار یورویی بنیاد «فتوژورنالیسم کارمینیک». به خاطر اینکه فکر می‌کرد با پذیرفتن این جایزه اجازه خواهد داد در اثرش دخل و تصرف شود. او به خاطر استقلال حرفه‌ای‌اش از این جایزه گذشت.