27 مرداد 1390

مادر وبلاگ نویس زندانی، حسین رونقی ملکی

آقای دادستان مقابل این بی قانونی ها بایستید

27 مرداد 1390

مارال خاتمی

خبرنگاران ایران -حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس زندانی که شش ماه بعد از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال هشتاد و هشت، دستگیر و از سوی دادگاه انقلاب به پانزده سال حبس محکوم شد، در هفته ای که گذشت در نامه ای سرگشاده خطاب به دادستان تهران، عباس جعفری دولت آبادی از دخالت سپاه و نیروهای امنیتی در پرونده خود و شرایط غیر قانونی و فراقانونی بازداشتگاه های سپاه و اطلاعات، شکایت کرده بود که به دنبال انتشار این نامه در زندان اوین به شدت مورد ضرب وشتم قرار گرفت و به اورژانس بیمارستان طالقانی منتقل شد. در این نامه حسین رونقی ملکی همچنین نسبت به امتناع غیر قانونی نیروهای اطلاعات و سپاه برای ارائه مرخصی برای درمان بیماری های کلیوی و قلبی که در طول دوران محکومیت این وبلاگ نویس به آنها مبتلا شده اشاره داشته و با مخاطب قرار دادن دادستان عنوان کرده است:

" آقای دولت آبادی یادتان هست در مورد وضعیت وخیم جسمی ام به خاطر دو عمل جراحی کلیه، داشتن سنگ کیسه صفرا، آنژین قلبی و شکستگی دندان که هدیه بازجویان است برایتان گفتم. یادتان هست تاکید کردم که با وجود هشدار پزشکان متخصص بیمارستان هاشمی نژاد، تاکید دکتر رضوانی رئیس اداره پزشکی قانونی غرب تهران در نامه شماره ١۶٨٢٠ به تاریخ ٩٠/٢/٢١ برای خروج من از زندان و ادامه درمان من در محیطی خارج از زندان و نیز تائیدیه های مکرر پزشکی قانونی در تاریخهای ٩٠/۴/٧ و ٩٠/۵/٩ در همین باره، من باز هم به زندان باز گردانده شدم."

"خبرنگاران ایران" برای دانستن آخرین شرایط این وبلاگ نویس زندانی، با مادر وی به گفت و گو نشسته است:

از آخرین وضعیت حسین بگویید؟ در حال حاضر حالش چه طور است؟

نه می گذارند با ما تماس بگیرد نه می گذارند ما با او ارتباط بگیریم.

به عنوان یک مادر بعد از شنیدن خبر ضرب و شتم فرزندتان در زندان چه احساسی پیدا کردید؟

به خدا دهان روزه می گویم که این رفتارها نشان داده که کسانی که با حسین این رفتارها را می کنند از مسلمانی گذشته اند.در کدام قانون نوشته که یک مریض زندانی را بزنند؟ پسر من در طول دو سالی که در زندان بوده دو بار عمل جراحی کرده است. الان هم برای بار سوم باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد. حالا به جای اینکه برای درمان مرخصی بدهند، به خاطر نامه ای که خطاب به دادستان منتشر کرده روز دوشنبه بعد از اینکه ملاقاتش کردیم مورد ضرب و شتم قرار گرفته به طوری که بعد از آن به بیمارستان منتقلش کردند.من مادرم ، طاقتم تمام شده... آقای دادستان باید جلوی این بی قانونی ها را بگیرد.سازمان های حقوق بشر اسلامی و جهانی هم باید واکنش نشان دهند. پسرم را دارند نابود می کنند. نباید اینگونه با زندانی ها رفتار کنند.

آیا مشخص شد چه کسی مسئول ضرب و جشتم وی در زندان بوده است؟آیا پس از این واقعه سعی کرده اید با دادستان تهران ارتباط بگیرید؟

ماموران اطلاعات سپاه بوده اند. پدر حسین ماجرا را با دفتر دادستانی و قوه قضاییه در میان گذاشته اند اما تا به حال هیچ مقامی به خصوص دادستان که نامه خطاب به ایشان بوده، هیچ واکنشی نشان نداده است.

آیا وکیل ایشان در این خصوص ابراز نظر کرده اند؟

آقای دادخواه وکیل ایشان هنوز مانند یک سال گذشته بر مرخصی برای درمان تاکید می کنند. اجازه فعالیت به ایشان هم نمی دهند .

حسین را در مدتی که در بیمارستان طالقانی بستری بود توانستید ملاقات کنید؟ شرایطش چطور بود؟

خیر اصلا اجازه نداند. به ما یک نفر زنگ زد گفت حسین را زدند، از هوش رفته و منتقلش کرده اند به بیمارستان طالقانی. وقتی ما با بیمارستان تماس گرفتیم گفتند آنجا بوده ولی دوباره به زندان منتقل شده است با زندان هم که تماس گرفتم گقتند نگران نباش حالش خوب است اما هر چه التماس کردم که بگذارید صدایش را بشنوم اجازه ندادند.

با توجه به طی شدن فراقانونی روند پرونده حسین همانگونه که خود وی در نامه خطاب به دادستان تهران عنوان کرده افرادی که مقام قضایی ندارند همچنان در مواردی چون مرخصی برای درمان و طول دوران محکومیت وی دخالت می کنند تا چه حد امیدوارید که مقامات قضایی به وظیفه خود مبنی بر پیگیری شرایط پسرتان عمل کنند؟

وقتی قاضی نتواند مستقل از این دخالت ها تصمیم بگیرد دیگر اسمش قاضی نیست. تا به حال اجازه نداده اند من با قاضی صحبت کنم. خیلی ها در قوه قضاییه مخالفند ولی اصلا معلوم نیست چرا نمی توانند کاری کنند. البته در پانزده شهریور سال گذشته که حسین با قاضی پرونده اش ملاقات داشته و به ایشان گفته که مورد ضرب و جرح قرار گرفته، قاضی به او گفته خوب کردند کتکت زده اند من گفتم بزنند. اصلا معلوم نیست کدام قانون دارد رعایت می شود . این به خدا خلاف قانون است.

خواست شما از مقامات قضایی چیست؟

پسر من مریض است. به خدا نباید با او اینگونه رفتار شود. لا اقل اجازه بدهند بیاید مرخصی درمان شود .ماموران توی بیمارستان دفعه قبل خیلی اذیت می کردند می گفتند ما نباشیم شما فراری اش می دهید. به خدا اینطور نیست فقط می خواهیم بر طبق نظر پزشک قانونی به مرخصی بیاید تا درمان شود. من نگران جان پسرم هستم.دو سال است دارم برای درمان پسرم التماس می کنم که مرخصی بدهند. بر طبق کدام قانون کدام رویه با زندانیان بیمار اینگونه رفتار می شود.

در آخر می خواستم بگویم که به حسین فشار آورده اند که عفو بنویسد اما حسین می گوید من کاری نکرده ام که به خاطرش عفو بنویسم. به خدا در این دو سال خیلی اذیتش کرده اند. مگر حسین من چه کار کرده که عفو بنویسد؟ نباید با ما اینگونه رفتار شود.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.