19 بهمن 1392

در سال ۲۰۱۴ چه چیزی در انتظار خبر است

وبلاگ مرده است، زنده باد وبلاگ

19 بهمن 1392

نوشته: جیسون کوتک (۱)

یکی از معروف‌ترین و سر‌شناسترین وبلاگ نویسان و طراحان وب آمریکا که وبلاگ وی- kottke.org - نیز از قدیمی‌ترین و پرمخاطب‌ترین وبلاگ‌ها در فضای وب است. او برای طراحی خاص وبلاگش، برنده جایزه لایف تایم (۲) شده است.

ترجمه:خبرنگاران ایران/ انوشه جاوید

سال ۲۰۱۴ میلادی، سالی است که بسیاری از جریانات رسانه‌ای باردیگر در قامتی جدید قد علم می‌کنند.

ممکن است جریانی همچون وبلاگ نویسی در حال محو شدن باشد، اما من معتقدم که این جریان هنوز هم جریان غالب است؛ البته با تعریف‌هایی تازه‌تر. تمام رسانه‌ها در وب و برنامه‌های موبایل دی‌. ان. ‌اِی بلاگ را در خود دارند و به این ترتیب، آن هنوز هم برای مدتی طولانی به حیات خود ادامه می‌‌دهد.

طی چند سال گذشته، در مقطعی جریان وبلاگ نویسی خاموش شد و جوش و خروشش را از دست داد؛ اما من معتقدم سال ۲۰۱۴ میلادی،‌‌ همان نقطه عطفی است که مردم بالاخره متوجه فقدان و بی‌توجهی به وبلاگ‌ها می‌شوند. مطمئنا وبلاگ هنوز هم زنده است و البته بسیاری از آن‌ها عالی هستند و برخی دیگر در سال‌های آتی به حیات خود ادامه خواهند داد و همچنان عالی خواهند بود. اما همه معتقدند قابلیت وبلاگ یعنی وظیفه ابر اطلاع رسانی در دهه قبل تکمیل شده است. این وظیفه اکنون به وسیله تعداد روزافزونی از اشکال پراکنده رسانه انجام می‌شود که شبیه وبلاگ هستند اما قطعا وبلاگ نیستند. مردم به جای وبلاگ نویسی، تامبلر و توییت می‌کنند. مواردی به صفحه‌شان اضافه می‌کنند، ردیت(۳) و اسنپ چت (۴) می‌کنند، استاتوس‌های فیس بوک را تغییر می‌دهند، از اینستاگرام (۵) استفاده یا مطالبی را در مدیوم(۶) منتشر می‌کنند.

در سال ۱۹۹۷ میلادی نوجوانان عجیب و غریب، دفتر خاطرات آنلاین را خلق کردند و در سال ۲۰۰۴ میلادی وبلاگ‌ها تبدیل به پادشاهانی تمام عیار شدند. احتمالا امروز نوجوانان وبلاگ نویسی (در اینستاگرام یا اسنپ چت) را در حالی آغاز می‌ کنند که گویی یک سی. دی موسیقی می‌خرند. این روز‌ها وبلاگ برای افرادی ۴۰ و چند ساله با چند فرزند است. شرکت‌ها به جای ایجاد وبلاگ، مشغول ساخت برنامه‌های موبایل، وب سایت خبری مجلات در iOS و چیزهایی مانند The Verge هستند. The Verge یا Gawker یا Talking Points Memo یا BuzzFeed یا هافینگتون پست شبیه نیویورک تایمز یا فاکس نیوز چیزی بیش از وبلاگ هستند و هرروز بیش از گذشته خود را به این نام می‌نامند.

حالت اولیه وبلاگ‌ها از توزیع لینک‌ها و ارتباطی نه چندان مستحکم با شبکه وبلاگ‌ها به خدماتی یک پارچه و قدرتمند مانند فیس بوک و توییتر تغییر کرده است. اگر نگاهی به ارجاع دهندگان آتی در سایت‌هایی مانند BuzzFeed بیندازید، با ترافیکی عظیم نه تنها از فیس بوک، تویی‌تر، ردیت، استامبلوپن(۷) و پینترست(۸) و.... رو به ‌رو خواهید شد، بلکه متوجه می‌ شوید که ترافیک بزرگ تری از سوی وبلاگ‌ها در حال تجمیع است. ماه گذشته در kottke. org ۱۴ درصد ترافیک مربوط به اراجاعات بود و در مقابل ۳۰ درصد مربوط به سایت‌های اجتماعی. این در حالی است که حتی تلاش زیادی برای ارتقای وب سایت در رسانه‌های اجتماعی نمی‌کنم. سایت‌هایی مانند بازفید و Upworthy به دنبال ترافیک وبلاگ‌ها نیستند. حتی مسئولان روابط عمومی ایمیل‌های تبلیغاتی بیشماری به inbox من می‌فرستند و از من تقاضا دارند جای انتشار این مورد در وبلاگم «آن را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی‌ام منتشر کنم».

طرح استعاره‌ای «در بطن چارچوب بلاگ» نیز در حال از بین رفتن است. «آلکسیس مادریگال» (۹) در پستی در آتلانتیک می‌نویسد: «جریان معکوس- تاریخی (به جریان یا رودخانه اخبار مشهور است) در حال از بین رفتن است.»

اسنپ چت، با رسانه روزانه خود، یک برنامه کاملا غیر جریانی است که مادریگال آن را «مه در حال گذر» می‌نامد. بازخورد خبری فیس بوک (یا نیوزفید آن) به طور فزاینده بر اساس اهمیت و نه تاریخ، سازماندهی می‌شود. پینترست، دیگ و تعداد دیگری از سایت‌های مختلف از شبکه صفحات برای ارائه اطلاعات استفاده می‌کنند. تویی‌تر نیز بیشتر شبیه اخبار رادیو است زیرا خروجی‌های رسانه‌‌ همان داستان‌ها را طی روز چند بار پست می‌کنند که ICYMI (در صورتی که آن را فراموش کرده‌اید) نامیده می‌شوند. ردیت داستان‌ها را براساس درجات و نمره رده بندی می‌کند. طرح صفحه نخست بازفید اهمیت چندانی ندارد زیرا بخش اعظم ترافیک آن از اماکن دیگری است.

R. I. P. بلاگ ۲۰۱۳-۱۹۹۷ نیز همین طور است. اما این دلیل پشیمانی نیست. ممکن است جریان خبری در حال از بین رفتن باشد اما هنوز هم غالب است. تمام رسانه‌ها در وب و برنامه‌های موبایل شاخصه بلاگ را در خود دارند و این روند برای مدتی طولانی ادامه خواهد داشت. طی ۱۶ سال گذشته، شکل بلاگ تغییر کرده است. اول عامل اجتماعی به آن افزوده شده و آن را به فیس بوک، تویی‌تر، پین اینترست و شاخه‌های فراگیر جدید تبدیل کرده است. این مسئله چندان مهم نیست، شیوه کارکرد فناوری و فرهنگ به همین صورت است. اگر می‌خواهید درباره چیزی نگران باشید، درباره کاهش وب باید نگران باشید که مرگ آن ضربه بزرگی به تمام ما خواهد بود. اما شاید بهتر باشد این موضوع را برای سال ۲۰۱۵ میلادی نگهداریم.


توضیح: سایت کارگاه روزنامه نگاری نیمن وابسته به دانشگاه هاروارد از جمعی روزنامه نگار، سردبیر، استاد دانشگاه و کارشناسان حوزه رسانه این سوال را پرسید که در سال ۲۰۱۴ میلادی، چه چیزی در انتظار آینده خبر است؟ بخشی از نوشته ها و نظرات این افراد به تدریج در سایت خبرنگاران ایران منتشر می شود.


منبع:سایت کارگاه روزنامه نگاری نیمن


پی نوشت:

۱ JASON KOTTKE

۲ Lifetime

۳ Reddit

۴ Snapchat

۵ Instagram

۶ Medium

۷ Stumbleupon

۸ Pinterest

۹ Alexis Madrigal

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.