23 اسفند 1392

در سال ۲۰۱۴ چه چیزی در انتظار خبر است

خبر در دستان شهروند خبرنگاران/فیس بوک همچنان پرچمدار است

23 اسفند 1392

نوشته: جاستین آئوسیلو (۱)

موسس خبرگزاری شهروندی Jersey Shore Hurricane News

ترجمه: انوشه جاوید

«پوشش واقعیات زندگی روزمره، تصادفات خودرو، آتش سوزی خانه‌ها، فعالیت‌های کلی پلیس، شرایط اضطراری آب و هوایی، همگیlموضوعاتی هستند که از جذابیت خاصی برای یک شهروند- خبرنگار برخوردار هستند.»

روزنامه نگاری شهروندی، یک مفهوم جدید نیست. در عصر دیجیتال، قبل از ظهور توییتر، وبلاگ نویسان، پرچمداران این جنبش بودند.

وبلاگ نویسی قبل از فراگیر شدن پدیده شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین عناصر رسانه‌ای به شمار می‌آیند که جای خالی روزنامه نگاران حرفه‌ای و رسانه‌ها را در برخی حوادث و رویداد‌ها پر می‌کردند. (پوشش خبری شهروندی در سونامی سال ۲۰۰۴ میلادی به طور گسترده یکی از لحظات مهم این جنبش است)

اما ظهور شبکه‌های اجتماعی تمام این روند را برای وبلاگ نویسان تغییر داد، ضمن اینکه کمک کرده است تا فضای رسانه بیش از پیش دموکراتیک‌تر شود. معجزه در هادسون(۲)، جنبش مردمی تونس، انقلاب مصر و... از نمونه‌های بسیار مشهوری هستند که وقوع و جهانی شدندشان وابسته به این پدیده است. حالا با توجه به واقعیت همیشه حاضر بودن شبکه‌های اجتماعی همچون توییتر و فیس بوک، هر شهروند این پتانسیل را دارد تا به منبع خبر و حتی یک گزارشگر احتمالی تبدیل شود.

اکنون دیگر این جریان تنها به پوشش داستان‌های مهمی مانند، شورش‌های سیاسی، سقوط هواپیما یا بروز یک حادثه طبیعی مربوط نمی‌شود. واقعیات زندگی روزمره، تصادفات خودرو، آتش سوزی خانه، فعالیت‌های کلی پلیس و شرایط اضطراری آب و هوایی همگی تبدیل به موضوعاتی شده‌اند که خبرنگار شهروندان از آن‌ها به عنوان سوژه‌هایی مناسب برای پوشش خبری استفاده می‌کنند. بسیاری از این خبرنگاران اکنون مجهز به دستگاه‌های موبایل و گزارش دهی واقعی هستند. اکنون فیس بوک (و نه توییتر) رهبر وضعیت است. با توجه به اینکه در اکتبر گذشته (۲۰۱۳ میلادی) فیس بوک در مقایسه با توییتر (ماهانه۲۲۰ میلیون کاربر) ۱. ۵ میلیارد کاربر ثبت کرده است، این امر (پرچمدار بودن فیس بوک در خبرنگارشهروندی) چندان هم شگفت انگیز نیست.

به عنوان یک خبرنگار که گزارش دهی را از مقام یک شهروند حاضر در صحنه آغاز کرده است [باید بگویم] که خبرگزاری ما یعنی JSHN (۳) یک خروجی دو طرفه خبر است و درحال حاضر در فیس بوک و توییتر منحصرا وجود دارد. این خروجی در روزهای قبل از توفان ایرین (۴) در آگوست سال ۲۰۱۱ میلادی افتتاح شد تا اخباری از مردم برای مردم فراهم کند و این‌‌ همان یکپارچگی منحصر به فرد روزنامه نگاری است.

اگرچه یکی اهداف خبرگزاری همچون JSHN از تهیه خبر با موضوعاتی مانند ترافیک، آب و هوا و... آگاه کردن جوامع مختلف نسبت به یکدیگر است، اما از سوی دیگر این خبرگزای یک پایگاه اجتماعی به شمار می‌آید تا به وسیله آن مردم سراسر دنیا با هم همکاری کنند، تقابل داشته باشند و درباره مسائل محلی بحث کنند. وجود این چنین فضای مجازی سبب شد تا پوشش خبری لحظه به لحظه قبل، در حین و حتی بعد از تندباد بزرگ سندی(۵) زمینه‌ای را فراهم کند که حتی امروز نیز به بهبود اوضاع پس از توفان توجه شود.

در JSHN «شهروندان»، یاری‌ کنندگان نامگذاری شده‌اند. آن‌ها منبع خبر و خبرنگار هستند و بیش از ۲۲۰ هزار نفر از این یاری کنندگان در فیس بوک و توییتر فعالیت جدی دارند. فضای مجازی که توانایی انتشار سریع اطلاعات در توسط کاربرانی با قدرت بسیار بالا برخوردار است. آنچه JSHN را یگانه می‌کند، علاوه بر خروجی‌های قابل توجه اخبار شهروندان مانند پلیس، آتش نشانی و همینطور Anne Arundel County Breaking News and Eventsآن است که شهروندان عادی آن را اداره می‌کنند نه سازمان‌های معمول و حرفه‌ای خبری. به همین ترتیب ویژگی‌ها به طور موروثی پایین به بالاست که یک نیروی عظیم اخلال گر خواهد بود.

در یک جمع بندی کلی اگر بخواهم آینده روزنامه نگاری در سال ۲۰۱۴ میلادی را پیش بینی کنم باید بگویم:

• شهروندان خبرنگار، ابزارهای قدرتمندتری در دسترس خواهند داشت.

• رسانه‌های اجتماعی (به خصوص فیس بوک) همچنان نقشی حیاتی در تلاش‌های شهروندان خبرنگار بازی خواهند کرد.

• با توجه به تعداد روزافزون تلفن‌های هوشمند شاهد هجوم برنامه‌های خبرنگار شهروندی خواهیم بود که شهروندان عادی (که به اطلاع رسانی در جامعه علاقه ‌مندند) آن را ساخته‌اند. این برنامه‌ها به شهروندان کمک می‌کند اخبار را به طور واقعی و در یک محیط مالتی مدیا سازمان یافته منتشر کنند که گزارش‌های متنی، تصویری و ویدئویی را ترکیب می‌کند.

• دبیران خبر، برنامه‌ها را کنترل می‌کنند تا از رعایت استانداردهای خبری مطمئن شوند و حین شکل گیری اخبار، گزارشی تهیه کنند و احتمالا از کتاب راهنمای سیرکا نیز کمک بگیرند.

• میان پایگاه‌های شهروند خبرنگار و رسانه‌های معمول همکاری و تعامل شکل خواهد گرفت. اگرچه این پدیده‌ای جدید نیست که جریان‌های اصلی رسانه روی گزارش‌هایی تکیه می‌کنند که در رسانه‌های اجتماعی نوشته می‌شوند؛ اما شاهد همکاری عمیق‌تر سازمان‌های خبری با شهروندان خواهیم بود. این امر برای هر دو طرف سودمند است و به گسترش سریع خطوط اطلاعات و افزایش اعتبار سازمان‌های خبری شهروندی منجر می‌شود.

WHYY/NewsWorks که یک خروجی رادیویی عمومی در فیلادلفیاست این مزیت دوگانه را تشخیص داد و یک شراکت مبتنی بر محتوی خبر با خبرگزاری ما ایجاد کرد. سازمان‌هایی مانند New Jersey News Commons، برای تقویت روابط میان خروجی‌های خبری در نیوجرسی ایجاد شده ‌اند و همچنان به ترویج و یاری تلاش‌های شهروند خبرنگاری ادامه خواهند داد.

• بنیادهای فکری پیشرفته از تلاش‌های شهروند خبرنگاری حمایت می‌کنند. آن‌ها متوجه شده‌اند این خروجی‌ها به طور کلی با تصور خلق یک شرکت ایجاد نشده‌اند بلکه خیلی ساده برای اطلاع رسانی به مردم به وجود آمده‌اند. اما با توجه به اینکه چنین جنبشی هنوز جوان است، نیازمند حمایت برای رشد بیشتر است. New Jersey Recovery Fund، از بنیاد داج برای حمایت از ایده‌ها و پروژه‌های کاتالیزوری و با تاکید بر همکاری، نوآوری و ماندگاری خلق شد و همزمان ایالت نیوجرسی که در حال بهبود پس از تندباد سندی بود، سرمایه‌ای را به خبرگزاری ما اختصاص داد تا پایگاهی خبری غیر از رسانه‌های اجتماعی ایجاد کند. بنیادهای بیشتری در سال آتی همین تلاش را انجام خواهند داد.

• باتوجه به اینکه جوامع اکنون به پایگاه‌های خبری شهروندی اتکا دارند، تبلیغات در این پایگاه‌ها نیز مرکز توجه قرار می‌گیرند. در رسانه‌های سنتی از جمله تلاش‌های زیاد محلی مانند Patch، سازندگان تبلیغات در پایگاه‌های شهروندی تجمع خواهند کرد. برای این امر دو دلیل کلی وجود دارد: رشد و حمایت جامعه.

• پایگاه‌های خبری شهروندی شناخته شده هم اکنون دارای شرکت‌ کنندگان فعالی هستند که از جامعه خود، خبر تهیه می‌کنند. این پایگاه‌ها ماهیت در حال تولد این خروجی‌ها هستند و زمینه‌ای مساعد برای رشد تبلیغات و تقویت رابطه با جامعه را فراهم می‌کنند.

• توییتر و به خصوص فیس بوک پایگاه‌های خبری را تغذیه و یاری می‌کنند. از آنجا که هر روز تعداد بیشتری از شهروندان باهم مرتبط می‌شوند تا اخبار و اطلاعات جامعه را گزارش دهند، قدرت آنان افزایش می‌یابد و سایت‌های شبکه‌های اجتماعی نیز ابزارهایی برای تسهیل رشد این امر فراهم می‌کنند.

• ممکن است خبرنگاری شهروندی یک مفهوم تازه نباشد، اما پدیده‌ای هنوز نوپاست و سال ۲۰۱۴ میلادی سالی خواهد بود که شاهد شهروند خبرنگارانی قدرتمند‌تر خواهیم بود.


توضیح: سایت کارگاه روزنامه نگاری نیمن وابسته به دانشگاه هاروارد از جمعی روزنامه نگار، سردبیر، استاد دانشگاه و کارشناسان حوزه رسانه این سوال را پرسید که در سال ۲۰۱۴ میلادی، چه چیزی در انتظار آینده خبر است؟ بخشی از نوشته ها و نظرات این افراد به تدریج در سایت خبرنگاران ایران منتشر می شود.


منبع:سایت کارگاه روزنامه نگاری نیمن


پی نوشت:

۱ JUSTIN AUCIELLO

۲ Miracle on the Hudson

۳ Jersey Shore Hurricane News

۴ Irene

۵ Sandy

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • نوآوری‌های خبر‌نگاران در فضای خشونت‌بار مکزیک

  2 آذر 1394

  خبرنگاران ایران- گزارش‌گران محلی مانند اسپینوزا با بزرگ‌ترین خطرات مواجه‌اند. مشکلات اسپینوزا زمانی شروع شد که در سال ۲۰۱۲ یک مقام رسمی دولت به او گفت یا دست از پوشش اعتراضات دانشجویی بردارد یا «به سرنوشت رِجینا دچار می‌شود». که اشاره‌ی او به رجینا مارتینِز گزارش‌گر پروسسو بود که همان سال در خانه‌اش در خَلَپه خفه‌اش کرده بودند. مقامات رسمی مرگ او را به دزدان نسبت دادند اما اسپینوزا و سایر روزنامه‌نگاران معتقد بودند که دلیل قتل او گزارش‌ جرائم است. در ماه مه اسپینوزا تابلویی در بازار اصلی خَلَپه روبه‌روی ادارات دولتی نصب کرد که روی آن نوشته بود «بازار رِجینا مارتینز». هدف از این کار ادای احترام به مارتینز و اعتراض به روند تحقیقات بود.

 • روزنامه‌نگاری روباتی: آینده به سرعت از راه می‌رسد

  3 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-روبات ها می توانند از طریق بانک عظیمی از متن های قابل مقایسه‌ که برای تولیدشان هزینه زیادی پرداخت شده است، زبان آموزی کنند. آن ها از راه مقایسه ی گزارش هایی که در طول دهه ها توسط اتحادیه ی اروپا و سازمان ملل تهیه شده‌اند و با صرف هزینه های گزاف توسط انسان به زبان های مختلف ترجمه شده اند، ترجمه به زبان های مختلف را انجام می دهند. وقتی از آنان ترجمه ای درخواست می شود، این ترجمه های از قبل انجام شده را برای یافتن الگوهای مشابه یا بخش‌هایی که بتوانند آنان را به هم وصل کنند، جست وجو می کنند.روبات ها درها را به روی کمپانی‌های جدید خبری خواهند گشود که وقتی نظم اوضاع به هم می‌ریزد، سر میرسند و قادرند فن آوری را آنگونه که مناسب است به کار گیرند.

 • بهشت امن ترکیه برای روزنامه‌نگاران خارجی جهنم می‌شود

  13 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-برای سال‌ها ترکیه به‌عنوان بهشت امن روزنامه‌نگاران آزاد و محل و مرکزی باثبات و با فضایی امن برای روزنامه‌نگاران خارجی بود. آن‌ها می‌خواستند حوادث بعد از بهار عربی را پوشش دهند. اما از زمانی که روزنامه‌نگاران خارجی بحران‌های متعدد دولت ترکیه را پوشش خبری دادند و گزارش‌هایی درباره تظاهرات پارک گیزی استانبول در سال 2013 و واقعه نگران‌کننده معدنچیان در سال 2014، نوشتند، مورد تهدید مستقیم قرار گرفتند. مقامات ترکیه درحالی‌که خبرهای قابل‌قبول و قابل استنادی درباره درگیری‌های جنگجویان کرد با نیروهای داعش و دیگر گروه‌های درگیر در عراق و سوریه، وجود داشت، با دستور کتبی، از روزنامه‌نگاران خارجی خواستند که دراین‌باره سکوت کنند.