1 مهر 1388

محرومیت مسعود باستانی از ملاقات و دسترسی به وکیل

1 مهر 1388

همسر مسعود باستانی نسبت به فراهم نشدن امکان ملاقات این روزنامه نگار زندانی با وکیل مدافع و خانواده اش اعتراض کرد.

مهسا امرآبادی به خبرنگار هم میهن گفت: بازجویی از همسرم مدتی است که پایان یافته و او را در دادگاه نیز حاضر کرده اند اما به وکیل رسمی ایشان که آقای دکتر شریف هستند هنوز حتا امکان و اجازه اعلام وکالت بر پرونده را نداده اند.

امر آبادی که خود نیز پس از انتخابات 22 خرداد بازداشت و بیش از 70 را روز را در زندان اوین سپری کرده است افزود: شنیده می شود که پرونده مسعود در مرحله صدور حکم قرار دارد. کلیه مراحل دادرسی ایشان، از بازجویی گرفته تا دادگاهی که بنا به ادعای آقایان علنی برگزار شده است بدون حضور وکیل مدافع سپری شده است. این در حالی است که بر اساس قانون مطالعه پرونده توسط وکیل مدافع وحضور در دادگاه، جز حقوق بدیهی کلیه متهمان به شمار می رود.

امرآبادی یادآور شد: در متن کیفر خواست، اتهاماتی مانند جاسوسی، اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و ... به همسرم نسبت داده شده است. در حالی که مسعود باستانی به عنوان یک روزنامه نگار ساده، اصولا به هیچ اطلاعات محرمانه ای دسترسی نداشته است که مرتکب جرم جاسوسی شده و آن را به بیگانگان منتقل کند. ضمنا رسانه ای (هفته نامه شهرگان) که او برایش مطلب تهیه می کرده است اصولا معاند تلقی نمی شده چرا که هیچ گونه تذکری در رابطه با ممنوعیت همکاری با آن از سوی وزارت اطلاعات یا سایر نهاهای مسوول داده نشده بود به طوریکه حتا سایت این رسانه تا پیش از انتخابات فیلتر هم نشده بود.

این روزنامه نگار در بخش دیگری از گفت وگویش درباره آخرین وضعیت مسعود باستانی گفت: روز دوشنبه به همراه پدر و مادر مسعود برای ملاقات به زندان اوین مراجعه کردیم اما متاسفانه به ما اجازه ملاقات ندادند. این در حالی است که برخورداری از ملاقات حق هر متهم است.

مسعود باستانی، سردبیر سایت جمهوریت از چهاردهم تیر ماه تاکنون در بازداشت به سر می برد.

 • Version imprimable de cet article Version imprimable
 • envoyer l'article par mail envoyer par mail
 • از گشت ارشاد تا تبلیغات زیاد یک روزنامه دولتی و نبود نشریات محافظه کار

  23 آبان 1394

  خبرنگاران ایران- آنچه نمایشگاه مطبوعات امسال را از سالهای گذشته متمایز می‌کند، انصراف تعدادی از مطبوعات و خبرگزاری‌های جناح راست یا مخالف دولت است که پیش از برگزاری نمایشگاه مطبوعات اعلام کردند در آن حضور نخواهند یافت. وقتی در نمایشگاه مطبوعات امسال راه می‌روی خیلی زود نبود این نشریات را متوجه می‌شوی، خیلی‌ها معتقدند این رسانه‌ها و خبرنگارانشان وابسته به نهادهای امنیتی ایران هستند. آنها معمولاً با حضور در نمایشگاه و برگزاری نشستهای انتقادی و شعارهایی علیه دولت و یا در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد علیه آنچه" فتنه گران "می‌خوانند، فضایی متفاوت را در نمایشگاه به وجود می‌آوردند، فضایی رادیکال که معمولاً به ایجاد تنش بین گروه‌ها و رسانه های منتقد آنان نیز منجر می‌شد.

 • یک بررسی آماری: ایرانی‌ها از کجا خبر می‌گیرند

  11 آبان 1394

  خبرنگاران ایران-با همه‌گیر شدن اینترنت و مخصوصا اینترنت‌های همراه در ایران، دسترسی به منابع خبری آن‌لاین برای گرفتن اطلاعات سریع‌تر شده و آنها در صدر منابع خبری آن دسته از ایرانیانی قرار گرفته‌اند که فعالانه پیگیر اخبار و رویدادها هستند. قطعا در این میان، بعضی منابع خبری از منابع دیگر مراجعان بیشتری دارند و در اصطلاح پرترافیک‌تر هستند. در این گزارش سعی شده‌است براساس اطلاعاتی که سایت الکسا فراهم می‌کند، پرمراجع‌ترین سایت‌های خبری ایرانی معرفی شده و باهم مقایسه شوند.

 • برنده نوبل ادبیات تحصیلکرده مدرسه روزنامه نگاری است

  23 مهر 1394

  خبرنگاران ایران-می‌خواهید برنده نوبل ادبیات شوید؟ به مدرسه روزنامه‌نگاری مینسک در بلاروس بروید. شاهد از غیب رسید: سوتلانا الکسیویچ، برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2015 است. مارتا باسلز از گاردین او را این‌طور معرفی می‌کند: «یک نویسنده بلاروس و کسی که کتاب‌های تاریخ شفاهی او صدای هزاران نفر را که موجب انفجار درونی اتحاد جماهیر شوروی شدند را ثبت کرده است.»کتاب‌هایش که به گفته خودش 10 سال طول کشید تا نوشته شوند، بر اساس گفتگوهایی است که با مردم انجام داده است. بیشتر این مردم زن و کودک هستند. کسانی که در بحران‌های دردناکی چون حمله اتحاد شوروی به افغانستان و نشت اورانیوم از نیروگاه اتمی چرنوبیل، زندگی می‌کردند.